Francja: 700 tys. testów na koronawirusa tygodniowo od 11 maja

Premier Francji Edouard Philippe / Zdjęcie via twitter @EPhilippePM

„Wprowadzony we Francji 17 marca „lockdown” spełnił swoje zadanie. Powstrzymaliśmy liczbę zachorowań, ale nadszedł czas znoszenia ograniczeń”. Premier Francji przedstawił szczegóły odmrażania życia społecznego.

 

„Nigdy nasz kraj nigdy nie był w takiej sytuacji, jak obecnie. Dłuższe trwanie „lockdownu” może przynieść negatywne rezultaty dla gospodarki i życia społecznego. Nie możemy jednak zapominać, że – jak pokazało badanie opublikowane przez Szkołę Studiów Wyższych nad Zdrowiem Publicznym (l’Ecole des Hautes Etudes en Sante Publique; EHESP) – wprowadzone restrykcje w czasie kwarantanny uratowały życie około 60 tys. osób”, podkreślił francuski premier Edouard Philippe. 

W ramach wyjścia ze społecznej kwarantanny Francja zamierza m.in. przeprowadzać 700 tys. testów serologicznych tygodniowo wśród mieszkańców, aby lepiej kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa w fazie odmrażania życia społecznego.

Francuski premier poinformował, że zwróci się do Zgromadzenia Narodowego o przedłużenie stanu alarmu epidemicznego, który wygasa 23 maja, co najmniej do 23 lipca. Głosowanie w parlamencie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

„Życie z wirusem to będzie nasza codzienność”

„Musimy nauczyć się żyć z wirusem, do czasu aż zostanie wynaleziona szczepionka lub skuteczny lek. Na krótką metę żaden ze znanych leków nie ochroni naszego społeczeństwa, a przecież jesteśmy daleko od wypracowania „zbiorowej odporności”. Wirus będzie obecny wśród nas i musimy to zaakceptować”, powiedział na początku przemówienia premier Francji prezentując w obecności 75 deputowanych (wymogi bezpieczeństwa) w Zgromadzeniu Narodowym plan znoszenia społecznych restrykcji.

Edouard Philippe podkreślił, że wciąż realne jest nadejście drugiej fali wirusa, która mogłaby zrujnować obecne wysiłki służb medycznych. Dlatego wszystkie kroki proponowane przez rząd są, jak przekonywał szef rządu, podejmowane z ostrożnością i troską o życie i zdrowie obywateli.

Francuski rząd podzielił wyjście ze społecznej kwarantanny na dwa etapy. Pierwszy z nich rozpocznie się 11 maja – zgodnie z datą ogłoszoną w Wielkanocny poniedziałek przez prezydenta Emmanuela Macrona – i potrwa do 2 czerwca, gdy rozpocznie się kolejna faza.

Od 11 maja rząd planuje przeprowadzać masowe badania przesiewowe wśród mieszkańców kraju. „Będziemy gotowi do przeprowadzania 700 tys. testów tygodniowo. Dlaczego taka liczba? Ponieważ tak radzą naukowcy, którzy twierdzą, że począwszy od 11 maja każdego dnia może przybywać od 1 tys. do 3 tys. nowych zachorowań”, powiedział francuski premier. „Musimy kontrolować krzywą zachorowań”. Philippe wyjaśnił, że na jednego zakażonego przypada 20-25 potencjalnych chorych. „Pomnożenie tej liczby przez 3 tys. daje około 520 tys. testów. 700 tys. testów da nam bezpieczny margines”.

Nikotyna jednak chroni przed zakażeniem koronawirusem?

Choć samo palenie tytoniu na pewno nie jest pomocne przy infekcji koronawirusem, bo niszczy płuca, o tyle sam związek chemiczny, jakim jest nikotyna, może utrudniać wirusowi wnikanie do komórek płucnych lub nerwowych.

Chronić, testować, izolować

Znoszenie społecznej kwarantanny we Francji będzie odbywało się pod hasłem: chronić, testować, izolować. „Każdy będzie musiał wziąć odpowiedzialność za siebie i za innych”, dodał francuski premier. Każda osoba, której test na koronawirusa wypadnie pozytywnie otrzyma możliwość odbycia kwarantanny w domu przez 14 dni lub w specjalnie wyznaczonych miejscach. Jeżeli u siebie – kwarantannie poddani zostaną wszyscy domownicy.

Philippe odniósł się także do pracy nad aplikacją na smartfony, której zadaniem będzie kontrola osób, które będą łamały kwarantannę. „Prace nad nią trwają i zapewniam, że zorganizujemy debatę w parlamencie nad zasadami korzystania z niej, jak tylko otrzymam informację, że wszystko jest gotowe”.

Pierwsza faza wyjścia ze społecznej kwarantanny będzie okazją do sprawdzania obranej strategii. „W tym czasie będziemy mogli zweryfikować czy wprowadzone przez nas działania przynoszą efekt”, poinformował szef rządu. Luzowanie społecznych restrykcji – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – będzie różnicowane we francuskich regionach.

A dalsze znoszenie zależeć będzie od sytuacji w służbie zdrowia oraz krzywej zachorowań. Do 7 maja zostaną ustalone wskaźniki, które z departamentów będą szybciej realizować wychodzenie z „lockdownu” (strefy zielone), a które wolniej (strefy czerwone).

Koronawirus: Włoska mafia odporna na kryzys

W jaki sposób włoska mafia próbuje wykorzystać pandemię koronawirusa dla własnych celów?

Powrót do szkół

Rząd proponuje stopniowe otwieranie przedszkoli i szkół elementarnych (odpowiednik szkół podstawowych) od 11 maja, ale daje dyrekcjom ostateczną decyzję odnośnie wznowienia zajęć. Z kolei 18 maja, ale tylko w departamentach o „dobrej sytuacji epidemiologicznej”, będzie można rozważyć przywrócenie zajęć w gimnazjach (collège). A pod koniec maja rząd podejmie decyzje odnośnie zajęć w liceach.

Dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą miały nakazu noszenia masek, ale rząd zapewni maski ochronne dla personelu placówek edukacyjnych. Maski będą musieli nosić uczniowie gimnazjów. Nie wiadomo co z noszeniem masek ochronnych wśród uczniów liceów. Decyzja prawdopodobnie zapadnie za miesiąc.

Od 11 maja otwarte zostaną za to żłobki, które będą mogły przyjąć maksymalnie dziesięcioro dzieci, chyba że warunki – wielkość pomieszczeń – pozwolą na więcej. Według premiera pierwszeństwo w dostępie do żłobków powinny mieć dzieci osób, które nie mogą pracować z domu.

Rosja i Chiny sieją dezinformację na temat koronawirusa

Chińskie i rosyjskie media oraz wspierane przez Moskwę i Pekin profile w serwisach społecznościowych są zaangażowane w szerzenie dezinformacji oraz narracji spiskowych na temat pandemii koronawirusa – informuje Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ).

Powrót do pracy i na zakupy

Rząd rekomenduje pracę z domu, tam, gdzie jest to możliwe. „Przynajmniej przez trzy tygodnie począwszy od 11 maja”. Pozostałym zakłady pracy powinny umożliwić pracę w elastycznych godzinach, by zachować niezbędny dystans społeczny. Maski w pracy nie są obowiązkowe, chyba że nie ma możliwości zachowania odpowiedniego dystansu między pracownikami.

11 maja we Francji wróci handel. Obecnie działają tylko niektóre małe sklepy, gdzie można kupić żywność. Zamknięte pozostaną restauracje i bary (decyzja o ich otwarciu zostanie podjęta w maju), a do prefektów będzie należała decyzja czy otworzyć supermarkety powyżej 40 tys. m2, jeżeli uznają, że istnieje zbyt duże ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Noszenie masek w sklepach i marketach będzie rekomendowane, ale nie obowiązkowe. Duże galerie handlowe pozostaną zamknięte.

Z kolei maski ochronne – przynajmniej przez trzy tygodnie od 11 maja – będą obowiązkowe w środkach komunikacji publicznej. W pojazdach zaś pojawią się ograniczenia dotyczące liczby pasażerów.

Koronawirus: W tym roku wakacji nie będzie?

Jaka przyszłość czeka branżę hotelarską i całą turystykę?

Złe wieści dla fanów sportu i konsumentów kultury

Rząd chciałby ograniczenia przemieszczania się mieszkańców między regionami i departamentami, tylko do sytuacji zawodowych (praca) lub ważnych spotkań rodzinnych. Rząd dopuszcza przemieszczanie się – pod wskazanymi warunkami – do 100 km.

Premier przypomniał, by dni wolne od pracy, jak Boże Ciało, nie stanowiły zachęty do wyjazdów na długie weekendy. Tym samym we Francji wraca możliwość przemieszczania się bez obawy o otrzymanie mandatu, jednak premier zaleca, by korzystać z tego prawa z umiarem i rozwagą. Podobnie jak z wizytami domowymi, szczególnie wśród seniorów, czyli najbardziej wrażliwej na działanie koronawirusa grupy społecznej.

Francuzi uzyskają także możliwość uprawienia sportu na świeżym powietrzu, ale z zachowaniem dystansu społecznego. Zabronione jest uprawianie wszystkich zespołowych dyscyplin sportu. Do tej pory można było oddalać się od domu na nie dalej niż 1 km. Zezwolenie na otwarcie parków otrzymają tylko departamenty z dobrą sytuacją epidemiologiczną (zielone). Z kolei plaże pozostaną zamknięte co najmniej do 1 czerwca.

Od 11 maja swoje podwoje mogą otworzyć biblioteki i mniejsze muzea. Oczywiście z zachowaniem zasad sanitarnych. Większe muzea i galerie, jak Luwr, kina, teatry oraz sale koncertowe pozostaną jeszcze zamknięte.

Zamieszki pod Paryżem i Strasburgiem. Koronawirus pogłębi podziały we Francji?

Dlaczego dochodzi do zamieszek na przedmieściach Paryża?

Wszystkie duże wydarzenia publiczne, w których bierze udział ponad 5 tys. osób – letnie festiwale muzyczne, targi itd. – mogą się najwcześniej odbyć we wrześniu. Rozgrywki sportowe sezonu 2019/2020, np. piłkarska Ligue 1, również nie mogą być ponownie organizowane.

Miejsca kultu pozostaną otwarte na dotychczasowych zasadach – z udziałem nie więcej niż 20 osób, jednak co najmniej do 2 czerwca rząd nakazuje wstrzymania się z organizacją uroczystości religijnych, jak chrzty czy komunie. Francuzi od 11 maja będą mogli odwiedzać zmarłych na cmentarzach i przede wszystkim organizować pochówki zmarłych, ale także z ograniczeniem do 20 osób. Rząd apeluje o ograniczenie do maksymalnie 10 osób wszelkich zgromadzeń, tak w miejscach publicznych, jak i prywatnych.

Koronawirus: Już 149 firm na świecie pracuje nad szczepionką. Chiny i USA na czele wyścigu

Prezentujemy listę wszystkich 149 firm, które pracują nad szczepionką na koronawirusa.