Francja: Coraz lepsza sytuacja epidemiczna. Władze znoszą kolejne restrykcje

Premier Francji Édouard Philippe twierdzi, że sytuacja epidemiczna w całym kraju uległa znacznej poprawie.

Premier Francji Édouard Philippe twierdzi, że sytuacja epidemiczna w całym kraju uległa znacznej poprawie. / Zdjęcie via flickr.com @Jacques Paquier / licencja (CC BY 2.0)

„Jest lepiej niż sądziliśmy”, stwierdził premier Edouard Philippe w przemówieniu poświęconym sytuacji sanitarnej kraju. Polityk zapowiedział zniesienie od 2 czerwca kolejnych restrykcji wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa. 

 

 

Dobra sytuacja panuje w niemal całym kraju z wyjątkiem regionów Ile-de-France, Majotty i Gujany, w których od początku pandemii potwierdzano największą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Francja: Stopniowe znoszenie obostrzeń i aplikacja do śledzenia

Premier przyznał wprawdzie, że wirus jest wciąż obecny we wszystkich częściach kraju, ale jest także pod kontrolą władz sanitarnych. Dlatego „wolność stanie się obecnie regułą, a ograniczenia jedynie wyjątkiem”, zadeklarował.

Od 2 czerwca zniesione zostanie m.in. ograniczenie w przemieszczaniu się po kraju do 100 km od miejsca zamieszkania. Tego samego dnia otwarte zostaną restauracje i bary na terenie całej Francji z wyjątkiem wspomnianych wyżej 3 regionów, gdzie gastronomia może przyjmować klientów jedynie w letnich ogródkach.

Tam, gdzie sytuacja jest najlepsza, otwarte zostaną ponownie instytucje kultury. Kina mają być otwarte po 22 czerwca, podobnie jak dyskoteki, sale koncertowe i stadiony. Od nadchodzącego weekendu ponownie otwarte zostaną parki i ogrody oraz część zamkniętych szkół. Noszenie masek ochronnych jest zalecane, chociaż nie obowiązkowe.

Granice na kontrolach wewnętrznych UE pozostaną utrzymane do 15 czerwca. Trzeci etap znoszenia restrykcji przewidziano we Francji na 22 czerwca.

Tymczasem w nocy ze środy na czwartek obie izby francuskiego parlamentu zatwierdziły aplikację mobilną StopCovid, służącą do śledzenia osób zakażonych koronawirusem. Aplikacja będzie dostępna do pobrania na telefon od najbliższego weekendu.

W środę (27 maja) Belgia, Francja i Włochy zrezygnowały ze stosowania hydroksychlorochiny w leczeniu choroby COVID-19 z powodu coraz częstszych informacji o szkodliwości tego środka przeciwmalarycznego dla pacjentów.