Koronawirus we Francji: Blisko przekroczenia „krytycznych progów”. Rząd wprowadzi nowe restrykcje?

Francuski minister zdrowia Olivier Veran (na zdj.) zapowiedział wprowadzenie dodatkowych lokalnych restrykcji w niektórych miastach Francji.

Francuski minister zdrowia Olivier Veran (na zdj.) zapowiedział wprowadzenie dodatkowych lokalnych restrykcji w niektórych miastach Francji. / Foto via twitter @olivierveran

„Krytyczne progi” nie zostały jeszcze przekroczone, ale rząd zapowiedział wprowadzenie dodatkowych, lokalnych restrykcji związanych z pandemią SARS-CoV-2.

 

 

W 53 departamentach przekroczony został próg alarmowy 50 przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców, a pod uważną obserwacją jest kilka dużych aglomeracji, w tym Paryż.

„W Lille, Tuluzie, Rennes, Dijon i Paryżu współczynnik zakażeń jest wysoki, rzędu 3-4-krotności wskaźnika alarmowego”, ale „krytyczne progi nie zostały jeszcze przekroczone”, wyjaśnił w czwartek minister zdrowia Olivier Veran.

Łukaszenka zamyka granice Białorusi z Polską i Litwą / Europa i świat w skrócie

Łukaszenka zamyka granice z UE. Wenezuela stosuje tortury. Polska chce aresztowania kontrolerów lotu ze Smoleńska. Europa i świat w skrócie.

Francja: Możliwe dalsze restrykcje?

Minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie lokalnie od soboty dodatkowych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa w Lyonie i w Nicei. To efekt szybko rosnącej liczby nowych zakażeń w tych miastach.

Minister wyjaśnił, że w Lyonie i w Nicei obowiązywać będą podobne środki ostrożności, jak w Marsylii, Bordeaux i Gwadelupie, gdzie kilka dni temu zaostrzono koronawirusowe restrykcje. Wprowadzono tam zakaz zgromadzeń z udziałem powyżej 10 osób, nakaz noszenia masek ochronnych w 27 gminach, zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 20 oraz nakaz zamykania barów i restauracji do północy.

Veran ostrzegł także, że „jeśli sytuacja zdrowotna nie ulegnie poprawie” w Marsylii i Gwadelupie, „bez wątpienia konieczne będzie podjęcie jeszcze silniejszych środków bezpieczeństwa”. Wyjaśnił, że kolejnym krokiem w walce z rozprzestrzeniającą się tam pandemią może być całkowite zamknięcie barów lub wprowadzenie zakazu zgromadzeń publicznych.

Francja: Mer Bordeaux rezygnuje z choinki i wywołuje ogólnokrajowy spór

Po tym jak mer Bordeaux na południowym-zachodzie Francji zapowiedział, że przed miejskim ratuszem nie stanie w tym roku tradycyjna bożonarodzeniowa choinka, nad Sekwaną wybuchła polityczna burza.

Francja: W czwartek rekord zakażeń

Resort zdrowia wprowadził także na terenie całego kraju dodatkowe obostrzenia w przedszkolach i żłobkach. Do tej pory pracownicy tych placówek musieli zakładać maski tylko w obecności rodziców dzieci, natomiast od przyszłego tygodnia ochronę na twarzy będą musieli nosić także podczas zajęć z dziećmi.

We Francji odnotowano w czwartek najwyższy dobowy wzrost liczby infekcji od początku pandemii. Został pobity rekord sprzed tygodnia. W ciągu ostatniej doby potwierdzono niemal 10,6 tys. nowych przypadków.

Ostatniej doby we Francji potwierdzono 10 593 nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To najwyższy wskaźnik od początku wybuchu pandemii.

Rekordowym dniem był dotąd 12 września, gdy po raz pierwszy liczba nowych zakażeń przekroczyła 10 tys. Odnotowano wtedy 10 561 nowych infekcji w ciągu 24 godzin.