Koronawirus: Finlandia zapowiada odmrożenie gospodarki

Helskinki - Finlandia [Unsplash]

Helskinki - Finlandia [Unsplash]

Najpierw fiński rząd uchylił wprowadzone pod koniec marca nadzwyczajne przepisy ograniczające przemieszczanie się mieszkańców między regionem stołecznym Uusimaa a resztą kraju. Teraz idzie o krok dale i zapowiada zniesienie kolejnych ograniczeń.

 

Rząd w Helsinkach zdecydował się na znoszenie ograniczeń po przestudiowaniu specjalnego raportu pokazującego sytuację epidemiczną w kraju. „Finlandia stopniowo otwiera się na lato. Rząd zdecydował o zniesieniu ograniczeń spowodowanych epidemią w kontrolowany i stopniowy sposób”, pisze premier Finlandii Sanna Marin w mediach społecznościowych oraz zapewnia, że „bacznie monitorujemy rozwój sytuacji i w świetle nowych informacji, jesteśmy również gotowi na skorygowanie naszych działań”.

Po dwudniowych rozmowach rządu z opozycją osiągnięto porozumienie dotyczące poluzowania obostrzeń, które były częścią ogłoszonego 18 marca stanu wyjątkowego.

Od 1 czerwca otwarte zostaną więc państwowe i gminne placówki kultury oraz możliwe będzie prowadzenie punktów gastronomicznych. Restauracje, kawiarnie i bary będą musiały jednak ograniczyć zarówno ilość miejsc przeznaczonych dla klientów, jak i czas otwarcia lokalu.

Z 10 do 50 zwiększy się dozwolona liczba osób uczestniczących w zgromadzeniach. Imprezy z udziałem ponad 500 osób będą zakazane do końca lipca.

Koronawirus na Białorusi: Łukaszenka nadal igra z ogniem

Prezydent Białorusi zachęca obywateli do normalnego trybu życia

Dzieci do przedszkoli, a uczniowie do szkół podstawowych wrócą od 14 maja. W przypadku wyższych klas oraz uniwersytetów nadal zalecane jest e-nauczanie.

Od 14 maja zmianie ulegną ograniczenia w ruchu granicznym w ramach strefy Schengen, aby umożliwić dojazdy osób do pracy – również w kontekście letnich zbiorów. Rząd nie zaleca jednak wyjazdów zagranicznych.

Ponadto nadal w mocy pozostaną niektóre ograniczenia. Dalej zalecana jest na przykład praca zdalna. W przypadku niektórych przestrzeni zewnętrznych, takich jak parki rozrywki, zoo, biblioteki i kina, bezpieczeństwo ma być zapewnione przez ograniczenie liczby klientów, ustalenie odległości bezpieczeństwa i przestrzeganie zasad higieny. Według rządowych wyliczeń powrót do normalnych warunków zajmie około czterech miesięcy.

Koronawirus: Polska jednym z trzech państw UE z niesłabnącą epidemią 

W których państwach UE pandemia również nie słabnie?

Stabilna sytuacja

W Finlandii zachorowały  5 573 osoby, a 246 zmarło. Od ostatniego tygodnia kwietnia krzywa zachorowań zaczęła się wypłaszczać. Podobne zjawisko obserwuje się również jeśli chodzi o liczbę nowych zgonów. Tylko wczoraj poinformowano o 85 nowych infekcjach i 6 zgonach. Ponadto prawie 63 proc. chorych powróciło już do zdrowia.

Do tej pory wykonano 106 300 testów na koronawirusa, czyli 19 185 testów na mln osób. To daje jej 17. miejsce w unijnej dwudziestce siódemce.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY