Koronawirus: Filipiny dadzą pierwszeństwo szczepionce z Chin lub Rosji?

Rodrigo Duterte

Rodrigo Duterte, prezydent Filipin// Źródło: Kancelaria Prezydenta Filipin

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte twierdzi, że jego kraj powinien przyznać priorytet szczepionce na koronawirusa, która powstanie w Chinach lub Rosji.

 

„Jeżeli rosyjskie lub chińskie szczepionki będą tak dobre, jak inne szczepionki na rynku, to damy im pierwszeństwo”, zapowiedział w poniedziałek (14 września) prezydent Filipin Rodrigo Duterte. Równocześnie Duterte wytoczył argumenty przeciwko zachodnim firmom, które, jego zdaniem, żądają przedpłaty i stawiają zaporowe warunki. Nie wyjaśnił jednak, które przedsiębiorstwa ma na myśli.

Bezpośrednio po zarejestrowaniu przez Rosję pierwszej szczepionki na koronawirusa, Duterte zapowiedział, że „chętnie jako pierwszy zgłosi się do jej testowania”.

„Osobiście mogę powiedzieć prezydentowi Putinowi, że mam wielkie zaufanie do metod naukowych w jego kraju i do sposobu w jaki walczą tam z koronawirusem. Wierzę, że stworzona tam szczepionka przysłuży się ludzkości” – mówił wówczas prezydent Filipin.

Wielu ekspertów ma jednak wątpliwości, czy szczepionka była dostatecznie długo testowana i wątpi w jej skuteczność.

Na Filipinach odnotowano dotychczas ponad 265 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło ponad 4,6 tys. osób. W ostatnich dniach rośnie liczba przypadków, ale także zgonów (w niedzielę, 13 września, zmarło 259 osób).