Koronawirus: Fake news o sieci 5G powodem podpaleń masztów telekomunikacyjnych

5G, Dominic Smith, flickr.com

5G, Dominic Smith, flickr.com

W Wielkiej Brytanii doszło do ponad 30 podpaleń masztów telekomunikacyjnych spowodowanych niebezpiecznym fake newsem na temat sieci 5G.

 

Od początku miesiąca na Wyspach dochodzi do podpaleń masztów sieciowych powiązanych z coraz bardziej popularnym fake newsem łączącym epidemię koronawirusa z siecią 5G.

Wirus sieciowy

Epidemia koronawirusa jest jak woda na młyn dla twórców teorii spiskowych. Obok masy nieszkodliwych domysłów powstają też takie teorie, które pociągają za sobą niebezpieczne działania i stwarzają ryzyko dla przeciętnego obywatela.

I tak w Wielkiej Brytanii dochodzi do podpaleń masztów telekomunikacyjnych sieci 5G, które rzekomo ułatwiają rozprzestrzenianie się koronawirusa. Według podpalaczy fale emitowane przez nową technologię powodują zmiany w ludzkim ciele, które sprawiają, że człowiek jest bardziej podatny na patogen. „Większość spisków pozostaje w internecie, ale ten ma wpływ na rzeczywistość” – ostrzega Alexandre Alaphilippe, dyrektor wykonawczy DisinfoLab, brukselskiej grupy śledzącej teorie spiskowe.

Twórca aplikacji Zoom: Od zera do miliardera

Aplikacja Zoom do prowadzenia wideokonferencji przekroczyła próg 200 mln użytkowników w mniej niż pół roku. Dziś służy do narad firmowych, zajęć szkolnych, spotkań rodzinnych, a nawet… odprawiania nabożeństw. Kim jest Eric Yuan – twórca Zooma?

Od początku kwietnia przeciwnicy wprowadzanej sieci 5G dokonali na Wyspach już ponad 30 podpaleń i aktów wandalizmu. To nie wszystko. Ich ataki wymierzone są też w zwykłych pracowników, co pokazuje z jak niebezpiecznym zjawiskiem mierzy się Wielka Brytania. Do tej pory doszło tam bowiem do blisko 80 incydentów, których celem byli technicy pracujący dla firm telekomunikacyjnych. Podobne sytuacje miały miejsce w Irlandii.

„Nie wiem jak ktoś może myśleć, że postawienie masztu 5G w Liverpoolu jest powiązane z koronawirusem” – mówił Joe Anderson burmistrz miasta, w którym doszło do części podpaleń. Odpowiedź na pytanie burmistrza angielskiego miasta jest prosta – fake news, czyli jedno z największych zagrożeń dzisiejszego cyfrowego społeczeństwa. W czasach kiedy prawie każdy ma dostęp do internetu informacje są dostępne jak nigdy wcześniej. Problem w tym, że każdy może też tworzyć „dezinformację”.

Rada Europy: Polska nie powinna zaostrzać ustawy antyaborcyjnej

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy wzywa polski parlament do odrzucenia projektów ustaw ograniczających zdrowie i prawa seksualne i reprodukcyjne kobiet, a także prawo dzieci do edukacji seksualnej – INFORMACJA PRASOWA.

Wojna (dez)informacyjna

Pierwsze działające maszty z siecią 5G powstały w 2017 r. Od tej pory zaczęły działać ruchy sprzeciwiające się powstawaniu nowej sieci telekomunikacyjnej. Teraz wykorzystują one epidemię koronawirusa i próbują połączyć jej szybkie rozprzestrzenianie się po świecie z działalnością komunikacyjnych gigantów.

Filmy promujące spisek mają na platformie YouTube miliony wyświetleń, a spiskujący łączą się w grupy przy wykorzystaniu mediów społecznościowych. Analitycy New York Timesa znaleźli 487 grup na Facebooku, które zrzeszają zwolenników teorii. Obserwuje je blisko pół miliona ludzi na całym świece, co pokazuje jak szybko popularność dzięki internetowi może zdobyć teoria nie mająca żadnego naukowego wytłumaczenia.

„Zapewniamy, że ta technologia jest bezpieczna i nie ma żadnego związku z między COVID-19 i 5G” – mówił Mats Granryd dyrektor generalny GSMA, czyli organizacji handlowej zrzeszającej operatorów sieci komórkowych.

W odpowiedzi na sytuację brytyjski rząd zapowiedział walkę z dezinformacją. Powstała nawet specjalna komisja pod przewodnictwem Juliana Knighta, która zajmuje się dezinformacją związaną z epidemią koronawirusa.

W walkę obiecują się włączyć także ci, którzy są narzędziem w rękach spiskujących. Największe platformy internetowe jak Facebook i YouTube zapowiadają pomoc. „Podejmujemy stanowcze kroki przeciwko publikowanej na naszych stronach dezinformacji i szkodliwym treściom, aby ludzie mieli dostęp to rzetelnych informacji na temat koronawirusa” – zapewniał rzecznik Facebooka w rozmowie z Business Insider. Podjęte kroki obejmują „usuwanie domysłów łączących technologię 5G z COVID-19” oraz „współpracę z rządami i innymi firmami technologicznymi w celu usunięcia szkodliwych błędnych informacji” – powiedział.

Koronawirus: Niemcy szykują się do rozluźnienia ograniczeń

Niemcy zaczynają planować stopniowe rozluźnianie epidemicznych obostrzeń.

„Najgorszy rodzaj fake newsa”

Ludzie podpalający maszty radiowe uważają się za zbawców, którzy walczą z systemem próbującym zabić ludzi rozsiewających wirusa przy użyciu fal. Nie zdają sobie sprawy, że tak naprawdę ich zachowanie ma odwrotny rezultat. Niszcząc maszty telekomunikacyjne utrudniają  szczególnie istotną w warunkach trwającej izolacji komunikację międzyludzką, a także ze służbami ratunkowymi.

„Jestem absolutnie oburzony i obrzydzony tym, że ludzie podejmują działania przeciwko infrastrukturze, której tak bardzo potrzebujemy, aby zareagować na panujące zagrożenie zdrowotne” – powiedział dyrektor brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS) prof. Stephen Powis.

W Liverpoolu musiały zostać zintensyfikowane prace naprawcze z powodu zniszczeń, których dokonali wierzący w teorię spiskową. Burmistrz przypomina, że telekomunikacja jest kluczowa dla działań służby zdrowia, która pracuje 24h na dobę podczas panującego stanu epidemiologicznego. W związku z izolacją społeczną wykorzystanie sieci wzrosło diametralnie, na całym świecie szkoły przeszły na system nauki online, zaś duża część pracowników wykonuje obowiązki zdalnie.

Jak podaje Microsoft z programu MicrosoftTeams korzysta już aż 44 mln ludzi, a ostatnio padł rekord dziennego łącznego czasu rozmów – w jedną dobę przy wykorzystaniu tylko tego programu rozmawiano przez 2,7 mld minut! W Wielkiej Brytanii aż 47 proc. rozmów to wideoczaty. Liczba osób korzystających z aplikacji Zoom służącej do wideokonferencji wystrzeliła z 10 milionów pod koniec 2019 r. do 200 milionów w marcu. To obrazuje jak ważne jest dzisiaj możliwie najlepsze funkcjonowanie sieci, którą motywowani dezinformacją fanatycy próbują niszczyć.

Koronawirus: Kolejna fala zachorowań w Korei Południowej?

Korea Południowa odnotowała ponowne zachorowania wśród osób, które oficjalnie zostały wyleczone z infekcji koronawirusem.