Koronawirus: Dziś kolejna Rada Gabinetowa ws. COVID-19 

Rada Gabinetowa, styczeń 2020, źródło Krystian Maj KPRM

Rada Gabinetowa, styczeń 2020, źródło Krystian Maj KPRM

W związku z pandemią COVID-19 prezydent Andrzej Duda zwołał na dziś Radę Gabinetową  – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ma być ona poświęcona pandemii koronawirusa i obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

 

Rozmowy podczas Rady Gabinetowej, które mają się zacząć w piątek (4 września) będą dotyczyć, m.in. sposobów walki ze skutkami pandemii, a także – jak podała Kancelaria Prezydenta – “maksymalnego ograniczania negatywnego wpływu działań na gospodarkę i życie obywateli”.

Radę Gabinetową tworzy rząd pod przewodnictwem prezydenta, ale decyzja o jej zwołaniu należy wyłącznie do prezydenta. Taką decyzje prezydent podejmuje wtedy gdy uzna jakiś problem za „sprawę szczególnej wagi”. Stanowiska przedstawione w trakcie posiedzenia Rady Gabinetowej nie mają jednak charakteru prawnie wiążącego.

Poprzednią Radę Gabinetową, również poświęconą pandemii koronawirusa, Andrzej Duda zwołał w połowie marca. Prezydent i ministrowie omówili wtedy rządowy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii COVID-19.

Dzisiejsza Rada Gabinetowa w formie telekonferencji

Na dziś rano prezydent Andrzej Duda przełożył pierwotnie planowaną na wtorek Radę Gabinetową poświęconą rządowemu pakietowi osłonowemu dla przedsiębiorców i pracowników. Chodzi o wsparciedla przedsiębiorców i pracowników, którzy w związku z epidemią koronawirusa zagrożeni są utratą miejsc pracy i wynagrodzeń. 

Dotychczasowe specustawy antyCOVID-owe

Od czasu tej Rady Gabinetowej ws. kryzysu gospodarczego wywołanego koronawirusem, władze przyjęły już cztery ustawy związane z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom COVID-19, tzw. tarcze antykryzysowe. Ta pierwsza zawierała pięć głównych filarów: bezpieczeństwo pracowników; finansowanie przedsiębiorstw; ochronę zdrowia; wzmocnienie systemu finansowego oraz program inwestycji publicznych. Wartość tej tarczy dla polskiej gospodarki wyniosła 212 mld zł., czyli ok. 10 proc. polskiego PKB.

W tej ustawie politycy Zjednoczonej Prawicy “zaszyli” zmiany w kodeksie wyborczym,  przepisy ograniczające Radę Dialogu Społecznego oraz również niezwiązane z pandemią koronawirusa uprawnienia policji. Wzbudziło to sprzeciw opozycji i części środowisk prawniczych, Senat opowiedział się za ich wykreśleniem z tarczy antykryzysowej, a prezydent Andrzej Duda skierował skierował do Trybunału Konstytucyjnego (w trybie kontroli następczej, czyli już po podpisaniu ustawy) zawarte w niej przepisy dotyczące funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego.

Koronawirus: Specustawa ws. Rady Dialogu Społecznego do Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Andrzej Duda skieruje do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej przepisy ze specustawy ws. walki z koronawirusem dotyczące funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego – zapowiedział wczoraj wieczorem prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.

Na początku kwietnia rząd zaproponował kolejną “tarczę”, tym razem o wartości 100 mld zł. Ta inicjatywa rządu miała służyć ratowaniu miejsc pracy w obliczu pandemii koronawirusa. Te 100 mld zł były kierowane bezpośrednio do firm, których obroty z powodu COVID-19 spadły o jedną czwartą. Szacowano wtedy, że jest ich ok. 670 tys. Przyjęto też “żelazną zasadę” programu: umorzenie nawet 75 proc. przyznawanych na trzy lata pieniędzy, a pierwszą spłatę przewidziano dopiero w drugim roku.

Nakłady te miały uchronić przed likwidacją od dwóch do czterech milionów miejsc pracy. Szef NBP Adam Glapiński zapewniał wtedy, że te “olbrzymie” pieniądze trafią do przedsiębiorców w ciągu dwóch-trzech tygodni. Aby skorzystać z pomocy rządu firmy musiały spełnić tylko dwa warunki: utrzymać działalność i pracowników.

Koronawirus: Rząd ujawnia kolejną Tarczę Antykryzysową

Rząd uzupełni poprzednią tarczę antykryzysową kolejną, tym razem o wartości 100 mld zł. Skąd weźmie na to pieniądze?

W czerwcu przyjęta została kolejna tarcza antykryzysowa, nazwana tarczą 4.0. Zakładała ona przede wszystkim dopłaty do kredytów dla przedsiębiorców dotkniętych pandemią koronawirusa. Jednak i w niej “zaszyto niespodzianki”, m.in. zmiany prowadzące do zaostrzenia Kodeksu karnego w odniesieniu np. do nielegalnej aborcji czy obrazy prezydenta.

Jednak ministerstwo sprawiedliwości zaprzeczało wtedy i zapewniało, że zmiany w kolejnej tarczy antykryzysowej dotyczą tylko poważnej przestępczości, a ich celem jest „wyłącznie skuteczna walka z przestępcami, którzy wykorzystują stan pandemii, i przywrócenie obywatelom bezpieczeństwa”.

Koronawirus: Zmiany kodeksu karnego “zaszyte” w tarczy antykryzysowej 4.0

Prawnicy alarmują, że w ustawie antykryzysowej “zaszyto” niespodzianki, m.in. zmiany prowadzące do zaostrzenia Kodeksu karnego w odniesieniu np. do  nielegalnej aborcji czy obrazy prezydenta.

Więcej takich tarcz nie będzie

“Nie należy się spodziewać kolejnych `tarcz antykryzysowych` tak dużych, jak dotychczas; chcemy skupić się na pobudzaniu inwestycji – oświadczył w środę wiceminister rozwoju Marek Niedużak. “Planowana jest przebudowa systemu opodatkowania działalności gospodarczej” – dodał następnego dnia.

Podczas  12. Europejskiego Kongresu Gospodarczego wiceszef resortu rozwoju podkreślił, że dotychczasowa pomoc finansowa państwa była bardzo duża – w proporcji do PKB był to jeden z największych pakietów pomocowych jakie państwa oferowały, aby przeciwdziałać negatywnym gospodarczym skutkom wynikającym z pandemii koronawirusa.

„W tym i kolejnym roku będziemy mierzyć się z dużym deficytem (budżetowym)” – przyznał  Niedużak. Wyjaśniał, że pomoc państwa będzie “bardziej punktowa, skierowana do konkretnych branż”, a “środki publiczne będą musiały odegrać większą rolę”. “Nie spodziewałbym się dzisiaj kolejnego lockdownu” – uspokajał w Katowicach Niedużak.

Natomiast zapowiadając następnego dnia zmiany w systemie podatkowym zwrócił uwagę, że na podatki trzeba spojrzeć szerzej nie tylko jako źródło danin utrzymujących państwo, ale jako element polityki rozwojowej. “Jako impuls ułatwiający firmom przejście kryzysu wywołanego przez pandemię” – podkreślił wiceminister rozwoju.

Ujawnił, że tzw. estoński CIT nie jest jedyną ofertą rozwojową, którą przygotowują wspólnie oba resorty- finansów i rozwoju. “Pracujemy nad ulgą podatkową w zakresie inwestycji unowocześniających produkcję, czyli w automatyzację linii produkcji” – poinformował. Tzw. estoński CIT ma zacząć obowiązywać w Polsce od przyszłego roku. Dzięki temu rozwiązaniu firmy spełniające określone kryteria nie będą musiały płacić podatku dochodowego tak długo, jak długo nie będą wypłacać zysków.

Konkretne rozwiązania jesienią

Natomiast wiceminister finansów Piotr Patkowski zapowiedział w środę, że “szereg rozwiązań” nastawionych na pobudzanie inwestycji “zostanie przedstawionych jesienią”. Zapewniał także, że tak duża pomoc finansowa, jaka została dotychczas uruchomiona, możliwa była dzięki “przestrzeni fiskalnej, stabilności finansów publicznych i zaufaniu na rynkach”.

Wiceszef resortu finansów uznał, że “informacją pozytywną i chyba najlepszą”  jest to, że rynki finansowe zgłaszają gotowość żeby w dalszym ciągu uczestniczyć w staraniach polskich władz o zminimalizowanie gospodarczych skutków kryzysu wywołanego koronawirusem. Dodał, że zarówno ministerstwo finansów, jak i cały rząd rząd zwracają obecnie szczególną uwagę na bezrobocie, produkcję budowlano-montażową oraz inwestycje.

Wirus nie słabnie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało wczoraj, że ostatniej doby odnotowano w Polsce 612 nowych, potwierdzonych zakażeń koronawirusem przy ponad 15,6 tys. wykonanych testów. Resort przekazał też, że z powodu COVID-19 zmarło 14 kolejnych osób. Tym samym od początku epidemii wykryto w Polsce zakażenie koronawirusem u 69 129 osób i odnotowano 2092 zgonów. Od poprzedniej doby wyzdrowiało 728 osób zakażonych koronawirusem, tak więc w sumie wyzdrowiało już 48 593 osób. Natomiast liczba przypadków aktywnych wynosi obecnie 18 444.

Według danych resortu zdrowia obecnie z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa 2170 pacjentów, a do respiratorów podłączonych jest 81 osób. Z kolei kwarantanną objętych jest 98 341 osób, a nadzorem epidemiologicznym – 8070.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY