Koronawirus: Częściowe wznowienie stacjonarnego nauczania w szkołach w Polsce od 18 stycznia

Minister zdrowia Adam Niedzielski, źródło: KPRM, fot. Adam Guz

Minister zdrowia Adam Niedzielski, źródło: KPRM, fot. Adam Guz

Minister zdrowia poinformował, że w przyszłym tygodniu planowane jest wznowienie stacjonarnego nauczania dla klas I-III szkół podstawowych. To na razie jedyne zakładane łagodzenie w Polsce przeciwepidemicznego lockdownu.

 

„To najbardziej nieśmiały krok” – powiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski o planach uruchomienia stacjonarnej edukacji w trzech najmłodszych rocznikach szkół podstawowych. Dodał, że uwzględniono ryzyko rozwoju epidemii w Polsce po wprowadzeniu tego złagodzenia lockdownu, ale wzięto pod uwagę także „koszty nauczania zdalnego i nieprzebywania dzieci w swoich grupach rówieśniczych.”

Wznowienie nauczania stacjonarnego w klasach I-III szkół podstawowych ma się odbywać w tzw. bańkach. Klasy nie stykałyby się między sobą, a w trzech najmłodszych rocznikach szkolnych większość zajęć prowadzi jeden nauczyciel specjalizujący się w edukacji wczesnoszkolnej.

To pozwala ograniczyć kontakty między samymi nauczycielami, jak i między uczniami z różnych klas. Dodatkowo uruchomienie stacjonarnego nauczania w klasach I-III pozwoliłoby na pełny powrót rodziców tych dzieci do pracy.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Rozpoczęło się testowanie nauczycieli na koronawirusa

Z kolei minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oświadczył, że ma „pełne przekonanie, że jesteśmy przygotowani do powrotu dzieci do nauczania stacjonarnego w klasach I-III najbardziej, jak to jest tylko możliwe.”

Dodał też, że w jego ocenie „nauczanie zdalne w najmłodszych grupach wiekowych jest najmniej efektywne i najbardziej uciążliwe zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i dla rodziców.”

Minister Czarnek poinformował też, że „w grudniu i na początku stycznia odbywały się konsultacje w tej sprawie, które prowadziła m.in. Rada Konsultacyjna do spraw Bezpieczeństwa w Edukacji”.

„Po tych wszystkich konsultacjach (…) wypracowaliśmy wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla klas I-III szkół podstawowych. To są oczywiście zalecenia do zrealizowania wszędzie tam, gdzie jest to możliwe” – podkreślił minister edukacji i nauki.

Zaznaczył też, że dziś (11 stycznia) rozpoczęło się testowanie nauczycieli klas I-III w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. „Ci, którzy ewentualnie wykryją u siebie koronawirusa, nie wrócą do szkoły i w ten sposób to bezpieczeństwo zdrowotne na terenie szkoły wśród uczniów, ale w szczególności wśród nauczycieli, będzie na bardzo wysokim poziomie” – przekonywał Czarnek.

Koronawirus: W Pradze protesty przeciw restrykcjom. Władze proszą Izrael o pomoc w szczepieniach

Premier Czech krytykuje UE za powolną dystrybucję szczepionek. Wskazuje na Izrael i Wielką Brytanie, które radzą sobie lepiej ze szczepieniami.

Niedzielski: Sytuacja epidemiczna w Polsce jest stabilna

Minister zdrowia zaznaczył zaś, że „sytuacja dotycząca rozwoju epidemii w Polsce jest obecnie stabilna”. „Wszędzie w Europie widać narastającą III falę. Widzimy w Czechach i na Słowacji, że sytuacja ulega pogorszeniu. Kraje ościenne wydłużają termin trwania wprowadzonych obostrzeń i podejmują konserwatywne i asekuracyjne decyzje” – stwierdził szef resortu zdrowia.

W jego ocenie w Polsce sytuacja jest tymczasem „stabilna”. „Nie mamy żadnego skoku liczbu zachorowań. Nie mamy dynamicznego wzrostu liczby zgonów, czy obłożenia szpitalnego. Poziom zajętości respiratorów i łóżek szpitalnych nadal waha się poniżej 50 proc.” – przekonywał.

Koronawirus: Szwecja od wczoraj ma prawo pandemiczne. Zmienia strategię walki z COVID-19?

Od niedzieli surowsze regulacje dotyczą siłowni i basenów, a także prywatnych zgromadzeń.

Pozostałe obostrzenia pozostają w mocy do końca stycznia

Mimo to rząd na razie nie planuje łagodzenia innych niż dotyczących nauczania szkolnego klas I-III obostrzeń – dalej zamknięte będą hotele (z wyjątkiem przyjmowania będących w delegacji służbowej medyków czy pracowników służb mundurowych), a restauracje mogą obsługiwać gości wyłącznie w trybie „na wynos” bądź z dostawą.

Zamknięte pozostaną także placówki kulturalne czy obiekty sportowe z wyłączeniem zawodowego uprawiania sportu. Oznacza to dalsze zamknięcie stoków narciarskich. Wciąż zakazane będzie gromadzenie się w grupie większej niż pięcioosobowa czy organizowanie wydarzeń publicznych.

Zamknięte pozostaną także sklepy w galeriach i centrach handlowych z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii, księgarni, punktów sprzedaży prasy oraz oddziałów banków i firm telekomunikacyjnych. Obowiązuje w nich jednak możliwość wpuszczania 1 klienta na każde 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Pozostaje również w mocy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zachowania dystansu społecznego wynoszącego 1,5 m oraz dystansu 100 m w przypadku dozwolonych zgromadzeń.

Po przyjeździe do Polski wciąż będzie obowiązywała 10-dniowa kwarantanna po powrocie do kraju transportem zbiorowym. Wszystkie powyższe restrykcje mają obowiązywać przynajmniej do 31 stycznia.