Koronawirus: Czechy odmrażają gospodarkę i zaczynają prace nad szczepionką

Praga, fot. Dmitriy Goykolov [Unsplash]

Praga, fot. Dmitriy Goykolov [Unsplash]

Czechy stopniowo odmrażają gospodarkę. Minister zdrowia Adam Vojtěch uważa, że państwo odnosi sukces w walce z epidemią i ogłasza początek prac nad szczepionką.

 

Czeskie władze zapowiedziały, że w ramach łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, począwszy od 11 maja wznowione zostanie kursowanie międzynarodowych pociągów i uruchomione zostaną znowu połączenia autobusowe z zagranicą.

Do pracy wraca też powoli lotnisko w Pradze. „Dzisiaj linie KLM wznowiły działalność na trasie Praga-Amsterdam. Na początku będzie kursował jeden samolot dziennie”, poinformowały w poniedziałek (4 maja) służby prasowe lotniska. Drugim przewoźnikiem jest Eurowings z bezpośrednią trasą do Düsseldorfu.

Od przyszłego tygodnia pracownicy sezonowi z krajów spoza UE, pracownicy opieki zdrowotnej i pracownicy socjalni z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa będą mogli przyjeżdżać do Czech.

Czechy: Kopalnia Turów z nielegalnie przedłużoną koncesją na wydobycie węgla?

Nawet 30 tys. osób w Czechach może stracić dostęp do wody z powodu przedłużenia wydobycia węgla w kopalni Turów

Do tej pory uruchomiono już w Czechach zakłady rzemieślnicze, sklepy, bazary z warzywami i owocami oraz małe sklepy. Studenci wrócili na uczelnie już od 20 kwietnia, ale tylko w przypadku najwyższych roczników, w grupach zajęciowych dla maksymalnie 5 osób. Szkoły średnie mają zostać uruchomione dla tegorocznych maturzystów 11 maja, a dla młodszych dwa tygodnie później. W klasach ma być maksymalnie 15 uczniów.

W ostatnim tygodniu maja planowane jest otwarcie restauracji i barów z miejscami na świeżym powietrzu. Pozostałe muszą poczekać do 8 czerwca, gdy czynne mają być także duże centra handlowe. Tego samego dnia planowane jest wydanie pozwoleń na organizację wydarzeń sportowych dla mniej niż 50 osób.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Sytuacja w Czechach

W Czechach zachorowało już ponad 7,8 tys. osób, a zmarło 252. Prawie połowa osób powróciła już do zdrowia. Epidemia w tym kraju znacznie spowalnia.

Liczba testów przeprowadzanych przez to ponad dziesięciomilionowe państwo jest najwyższa w Grupie Wyszehradzkiej. Do tej pory w Czechach przeprowadzono ponad 261 tys. testów, czyli 24 423 testy na mln osób.  Słowacja przeprowadziła 17 914 testów na mln osób, Polska – 10 141, a Węgry – 8 691.

Jeszcze do niedawna Światowa Organizację Zdrowia (WHO) informowała, że Czechy nie przystąpiły do wyścigu po znalezienie szczepionki na koronawirusa. Minister zdrowia Adam Vojtěch na twitterze zapowiedział jednak, że „dzięki naszym czołowym naukowcom i lekarzom Republika Czeska dołączy do peletonu krajów na świecie, które próbują opracować szczepionkę”.

Wczoraj zaś nadeszła informacja, że czescy naukowcy rozpoczęli pracę nad szczepionką na koronawirusa. Siły połączyli specjaliści z Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Instytutu Hematologii i Transfuzji Krwi oraz Instytutu Medycyny Klinicznej i Eksperymentalnej. Zdaniem kierującej całym programem Věry Adámkovej, w ciągu dwóch najbliższych miesięcy będzie wiadomo, czy powiodły się testy laboratoryjne i czy będzie można przejść do dalszej fazy testowania.

Równocześnie Czechy, podobnie jak pozostała trójka państw Grupy Wyszehradzkiej, zadeklarowały 750 tys. euro na koordynowaną przez Komisję Europejską globalną akcję poszukiwania szczepionki na koronawirusa.

Koronawirus: Już 100 firm na świecie pracuje nad szczepionką. Chiny i USA na czele wyścigu

Prezentujemy listę wszystkich 100 firm, które pracują nad szczepionką na koronawirusa.