Koronawirus: Cypr zaostrza lockdown. Dotąd na wyspie życie toczyło się niemal normalnie

Cypr zaostrza lockdown z powodu pandemii koronawirusa (Photo by Hert Niks on Unsplash)

Cypr zaostrza lockdown z powodu pandemii koronawirusa (Photo by Mike Yukhtenko on Unsplash)

Władze w Nikozji poinformowały, że wprowadzają więcej obostrzeń przeciwepidemicznych. Dotąd, mimo pandemii, życie na Cyprze toczyło się niemal normalnie. Od piątku (11 grudnia) zamknięte zostaną jednak m.in. kina, centra handlowe i lokale gastronomiczne. Nowych zakażeń przybywa bowiem coraz szybciej.

 

Na Cyprze lockdown stopniowo wprowadzany jest od początku listopada, gdy na wyspę dotarła druga fala pandemii COVID-19. Planowano je znosić w grudniu. Niestety dotychczasowe, stosunkowo łagodne obostrzenia nie przyniosły rezultatu. Nowi chorzy przybywają w coraz większym tempie.

Wczoraj (9 grudnia) na liczącym niespełna 1,2 mln mieszkańców Cyprze odnotowano 363 nowe zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W poprzednich dwóch dniach było to jednak nawet ponad 400 nowych przypadków.

Dotychczasowe dwie fale przyrostu zakażeń na Cyprze – wiosenną oraz sierpniową – udało się w miarę szybko pokonać dzięki wprowadzaniu obostrzeń. W pierwszej fali dzienna liczba zakażeń nie przekroczyła 60, a w drugiej – 30. Teraz sytuacja jest o wiele poważniejsza.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Ostrzejszy lockdown na Cyprze

Dlatego władze w Nikozji postanowiły sięgnąć po silniejszą broń. Od jutra (11 grudnia) zamknięte zostają lokale gastronomiczne, centra handlowe, kina i teatry czy kościoły i inne miejsca kultu.

Co więcej, między godzinami 21:00 a 5:00 obowiązywać będzie godzina policyjna. Bez ważnego życiowego powodu nie będzie można opuszczać miejsca zamieszkania. Dodatkowo w domach prywatnych będzie mogło przebywać maksymalnie 10 osób, włączając w to także małoletnie dzieci.

Na zdalną formę nauczania przejdą uniwersytety i szkoły wyższe. Szkoły podstawowe i średnie będą na razie funkcjonowały normalnie, ale w podwyższonym reżimie sanitarnym. „Wirus jest wszędzie, we wszystkich miastach, dzielnicach i wioskach” – tłumaczył wprowadzenie obostrzeń minister zdrowia Constantinos Ioannu.

Plany otwarcia kurortu na północy Cypru zaogniają sytuację na podzielonej wyspie

Plany otwarcia zamkniętego od 1974 r. kurortu Warosia na obrzeżach Famagusty na północy wyspy wywołały nie tylko spięcie między Cyprem a nieuznawanym międzynarodowo Cyprem Północny, ale także między Grecją a Turcją.

Będzie cypryjski program szczepień

Na razie rozporządzenie wprowadzające przeciwepidemiczne restrykcje będzie obowiązywać do 31 grudnia. Szef resortu zdrowia obiecał, że jeśli przyniosą one wyraźny pozytywny efekt, to zostaną zniesione przed prawosławnym Bożym Narodzeniem, które przypadać będzie 7 stycznia przyszłego roku.

Jednocześnie rząd Cypru zapowiedział opublikowanie w przyszłym tygodniu założeń programu szczepień przeciw koronawirusowi. Miałyby się one zacząć w połowie marca, a więc wtedy gdy na rynku będzie już zapewne dostępnych kilka zatwierdzonych preparatów.

W pierwszej fazie szczepionkę dostać ma 150 tys. obywateli. Priorytet będą mieli członkowie grup ryzyka – osoby starsze lub przewlekle chore. Do tej pory na Cyprze stwierdzono niemal 13,3 tys. zakażeń koronawirusem oraz 68 zgonów z tego powodu. Wyzdrowiało już zaś ponad 2 tys. osób.

Koronawirus jest obecny także na północy wyspy, czyli na obszarze nieuznawanej międzynarodowo (z wyjątkiem Turcji) Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Tam wczoraj odnotowano 17 nowych zakażeń. Łącznie od początku pandemii zachorowało na Cyprze Północnym ponad 1,2 tys. osób, a dwie zmarły.