Koronawirus: Rząd Włoch przedłuża przeciwepidemiczne obostrzenia do końca kwietnia

Premier Włoch Mario Draghi, źródło: © European Union 2016 - European Parliament (CC BY-NC-ND 4.0)

Premier Włoch Mario Draghi, źródło: © European Union 2016 - European Parliament (CC BY-NC-ND 4.0)

We Włoszech nie będzie po Wielkanocy luzowania przeciwepidemicznych obostrzeń. Władze w Rzymie wydały dekret, który przedłuża koronawirusowe restrykcje do końca kwietnia. Będą jednak monitorować sytuację na bieżąco i w razie jej poprawy, mogą pewne obostrzenia jednak znieść.

 

Obecnie obowiązujący koronawirusowy dekret wygasa 7 kwietnia. Wielu Włochów liczyło, że po Wielkanocy rząd postanowi poluzować obecne obostrzenia. Dobowy przyrost nowych zachorowań dalej jest wysoki, a trwająca od końca lutego trzecia fala epidemii nie wygasa, choć nie jest tak silna jak ta jesienna.

Rząd Mario Draghiego podjął więc decyzję o przedłużeniu obecnych restrykcji do końca kwietnia. Oznacza to, że bary czy restauracje dalej będą mogły obsługiwać klientów tylko na wynos lub z dostawą, zamknięte pozostają kina, teatry, siłownie, kluby fitness czy baseny, a podróże po kraju bez ważnego powodu są zakazane.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Liga zgodziła się na obostrzenia

Kraj podzielony jest obecnie na dwie strefy – czerwoną i pomarańczową. W tej pierwszej restrykcje są nieco ostrzejsze, ponieważ Włosi nie mogą się tam obecnie odwiedzać w prywatnych domach. W strefie pomarańczowej zaś mogą się widywać po dwie osoby (nie licząc dzieci poniżej 14. roku życia), ale tylko raz dziennie.

Włoskie władze postanowiły też, że prowadzony będzie stały monitoring sytuacji epidemicznej, i jeżeli liczba zakażeń zacznie spadać, a kampania szczepień wraz z nowymi dostawami preparatów zacznie być prowadzona szybciej, to rozważone zostanie przywrócenie najłagodniejszych stref epidemicznych – żółtych – w niektórych częściach kraju.

Ponadto po świętach Wielkiej Nocy do szkół – także w strefach czerwonych – wrócą uczniowe szkół podstawowych oraz pierwszych klas gimnazjów. Rząd postanowił bowiem odebrać władzom regionalnym prawo do podejmowania decyzji w tej sprawie.

Prowadziło to bowiem do sytuacji, gdy prezydenci niektórych regionów wbrew rekomendacjom rządu zamykali placówki edukacyjne, co sprawiało, że sytuacja uczniów była nierówna i zależała od regionu.

Przeciw przedłużaniu obostrzeń najmocniej protestowała prawicowa Liga Matteo Salviniego, która głośno domaga się odmrażania gospodarki. „Nie można zamknąć do maja 60 mln ludzi” – grzmiał Salvini. Ostatecznie jego partia jednak uległa i zapowiedziała, że nie będzie blokować dekretu. Ale to właśnie pod naciskiem Ligi premier Draghi zgodził się na ew. weryfikowanie obostrzeń.

Koronawirus: Francja wprowadza trzeci ogólnokrajowy lockdown. Do końca kwietnia

Francja wprowadza trzeci ogólnokrajowy lockdown. Na razie do 30 kwietnia. W ostatnim czasie nasila się nad Sekwaną kolejna fala zakażeń koronawirusem

 

Informację o nowych obostrzeniach przekazał w telewizyjnym orędziu prezydent Emmanuel Macron. W ramach nowych obostrzeń dotychczas działające w systemie stacjonarnym szkoły …

Obowiązkowe szczepienia dla medyków

Pewną nowością jest jednak wprowadzenie obowiązku szczepień na koronawirusa dla pracowników służby zdrowia oraz aptek. Dochodziło bowiem do przypadków powstawania ognisk zakażeń w placówkach służby zdrowia z powodu medyków, którzy odmówili przyjęcia szczepionki. Taki sprzeciw wykazał jednak minimalny odsetek lekarzy czy pielęgniarek.

Ów zapis w rządowym dekrecie stanowi, że medycy bądź farmaceuci, którzy odmówią zaszczepienia się przeciw SARS-CoV-2, zostaną oddelegowani do innych zadań służbowych (zakładających brak kontaktu z innymi), co może się wiązać także z obniżeniem uposażenia.

W dekrecie zapisano też, że osoby i placówki, które prowadzą szczepienia, otrzymają państwową ochronę przed ewentualnymi roszczeniami osób, u których wystąpią po podaniu szczepionki poważne skutki uboczne. Jeśli doszłoby do jakichś pozwów sądowych, włoskie państwo zapewni prowadzącym szczepienia osobom wsparcie prawne.