Koronawirus: Kolejne kraje przywracają kwarantannę dla podróżnych z Hiszpanii

W ciągu ostatniego tygodnia w Hiszpanii zanotowano ponad 11 tys. nowych przypadków SARS-CoV-2.

W ciągu ostatniego tygodnia w Hiszpanii zanotowano ponad 11 tys. nowych przypadków SARS-CoV-2. Na zdj. Alhambra w Granadzie (w tle). / Foto via unsplash

Wydłuża się lista państw, które przywracają kwarantannę dla podróżnych z Hiszpanii. Polskie MSZ niezmiennie zaleca unikanie podróży, „które nie są konieczne” do Wspólnoty Autonomicznej Katalonii z uwagi na gwałtownie rosnącą liczbę zakażeń SARS-CoV-2 w całym regionie.

 

 

Wielka Brytania jest kolejnym krajem, który nakłada kwarantanne na podróżnych z Hiszpanii. Od niedzieli (26 lipca) wszyscy podróżni przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii z Hiszpanii będą zobowiązani do odbycia 14-dniowej kwarantanny, poinformowało w sobotę (25 lipca) brytyjskie ministerstwo transportu. To efekt rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w Hiszpanii. Wcześniej o takiej decyzji poinformowały władze Szkocji i Irlandii Północnej.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Wielka Brytania: Kwarantanna w interesie „zdrowia publicznego”

Obowiązek kwarantanny wszedł w życie o północy z soboty na niedzielę, zaledwie kilka godzin po ogłoszeniu decyzji. W wyniku postanowień władz Hiszpania zostaje zdjęta z listy krajów zwolnionych z obowiązku odbywania kwarantanny.

Jednocześnie brytyjski resort spraw zagranicznych odradził podróże do Hiszpanii, które nie są traktowane jako „konieczne”. Paradoksalnie, jak podkreśla hiszpańska prasa, brytyjski rząd nie odradza podróży na Baleary i Wyspy Kanaryjskie, gdzie wielu Brytyjczyków spędza wakacje.

Grzywny za niepodporządkowanie się decyzji władz mogą sięgać nawet 1 tys. euro. „Naszym absolutnym priorytetem jest ochrona zdrowia publicznego. Podjęliśmy tę decyzję, aby w maksymalny sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii”, powiedział w sobotę rzecznik brytyjskiego rządu.

Obecnie w Hiszpanii przebywają tysiące osób ze Zjednoczonego Królestwa, a kolejne czekają na rozpoczęcie urlopu w następnych tygodniach. Brytyjczycy mogli podróżować do Hiszpanii bez żadnych ograniczeń od 20 czerwca.

Wakacje 2020: Francja odradza podróży do Hiszpanii i wprowadza obowiązkowe testy na SARS-CoV-2 na lotniskach

Pogorszenie sytuacji epidemiologicznej w Hiszpanii skutkuje odradzaniem przez rząd Francji podróżowaniem do sąsiedniej Hiszpanii. Podobne rekomendacje wprowadziła Belgia, a Norwegia zdecydowała się na bardziej restrykcyjne podejście w stosunku do osób przylatujących z Hiszpanii.

Koronawirus: Wydłuża się lista państw stosujących kwarantannę dla podróżnych z Hiszpanii

Decyzja rządu Wielkiej Brytanii jest konsekwencją rosnącej liczby zakażeń SARS-CoV-2 w Hiszpanii. Zwiększoną liczbę infekcji potwierdzono m.in. w Barcelonie, Saragossie i Madrycie. W Katalonii miejscowe władze zdecydowały w sobotę (25 lipca) o zamknięciu dyskotek.

W ciągu ostatniego tygodnia w całym kraju zanotowano ponad 11 tys. nowych przypadków SARS-CoV-2. W odpowiedzi na działania brytyjskich władz rzeczniczka hiszpańskiego MSZ stwierdziła, że rozumie ich decyzje, lecz podkreśliła, że Hiszpania jest „bezpiecznym krajem”, z odizolowanymi i kontrolowanymi ogniskami infekcji.

Pogorszenie sytuacji epidemicznej w Hiszpanii skutkuje wydłużaniem się listy państw odradzających podróży swoim obywatelom dl tego kraju, bądź przywracającym kwarantannę dla podróżnych z Półwyspu Iberyjskiego. Na podobny krok – przywrócenie 10-dniowej kwarantanny – zdecydowały się w piątek (24 lipca) władze Norwegii.  Z kolei rządy Belgii i Francji odradzają podróży do Hiszpanii.

Szef francuskiego rządu w piątek mówił o pogarszających się danych sanitarnych w Katalonii. „Stanowczo rekomendujemy obywatelom francuskim unikania podróży do tego regionu do czasu, aż poprawi się tam sytuacja”, dodał. MSZ Belgii poinformowało w piątek o zakazie podróży do miasta Huesca w Aragonii oraz Lleidy w Katalonii. Jednocześnie MSZ Belgii rekomenduje unikania podróży do 6 wspólnot autonomicznych, m.in. Aragonii, Katalonii oraz Kraju Basków.