Koronawirus: „Mamy obowiązek pamięci”. Hiszpania oddaje cześć ofiarom koronawirusa

Uroczystości na cześć ofiar COVID-19 przed Pałacem Królewskim w Madrycie, 16 lipca 2020 r.

Uroczystości na cześć ofiar COVID-19 przed Pałacem Królewskim w Madrycie, 16 lipca 2020 r. [Twitter, Pedro Sanchez @sanchezcastejon)

W czwartek (16 lipca) w Pałacu Królewskim w Madrycie odbyły się uroczystości ku czczi ponad 28 tys. mieszkańców kraju zmarłych w wyniku choroby COVID-19. Zgromadzeni politycy i goście oddali także hołd lekarzom i pracownikom służb walczących z epidemią SARS-CoV-2.

 

 

„Mamy moralny obowiązek pamięci o tych, którzy odeszli, ale również obowiązek obywatelski, by bronić wartości, które przyświecają naszemu społeczeństwu”, podkreślał król Hiszpanii Filip VI. Głowa państwa zaapelowała do obywateli o silną wolę i dalsze zaangażowanie na rzecz wspólnej walki z wirusem, „byśmy z ufnością i nadzieją mogli patrzeć w przyszłość”.

Na ceremonii obecna była hiszpańska rodzina królewska, członkowskie rządu, przywódcy regionów autonomicznych, a także przedstawiciele prawie wszystkich partii politycznych. W uroczystościach udział wzięli także krewni około stu zmarłych w trakcie pandemii osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, przedstawiciele hiszpańskiej służby zdrowia, funkcjonariusze policji, a także reprezentanci tzw. zawodów kluczowych, bez których nie udałoby się zapewnić funkcjonowania państwa w trakcie prawie trzech miesięcy ścisłego lockdownu.

Hiszpania: Domy opieki dla seniorów w trakcie pandemii miejscem umierania?

Codzienny briefing z europejskich stolic – 24 czerwca.

Hiszpania: Długa lista gości

Wśród ok. 400 osób uczestniczących w uroczystościach byli także ambasadorowie, przywódcy religijni, jak również przywódcy organizacji międzynarodowych. Unię Europejską reprezentowali przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli oraz wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell. Oprócz nich w ceremonii wzięli także udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Przywódcy kraju oraz zagraniczni delegaci oddali hołd ofiarom COVID-19, składając na placu przed pałacem królewskim w Madrycie białe róże. Podczas ceremonii zostały zachowane przepisy epidemiczne. Uczestnicy zostali usadzeni w bezpiecznych odległościach, mieli także na twarzach maski ochronne.

Hiszpania: Kataloński polityk oskarża rząd Hiszpanii o szpiegowanie za pomocą izraelskiego programu Pegasus

Roger Torrent, niepodległościowy kataloński polityk, padł ofiarą cyberinwigilacji z wykorzystaniem izraelskiego programu szpiegowskiego. Oskarża on o nielegalne działania rząd w Madrycie. Czy hiszpańskie służby wywiadowcze dysponują programem Pegasus?

Solidarność i wsparcie dla Hiszpanii

„Hiszpania udowodniła, że dzięki mądremu przywództwu politycznemu oraz podjęciu odpowiednich środków, wspartych przez działania społeczeństwa, możliwe jest przejęcie kontroli nad (rozwojem epidemii – red.) COVID-19, niezależnie od tego, w jakiej fazie znajduje się epidemia w danym kraju”, powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, podkreślając, że Hiszpania była jednym z najmocniej dotkniętych przez pandemię krajów. Etiopczyk wyraził jednocześnie solidarność z działaniami hiszpańskiego rządu na rzecz przeciwdziałania drugiej fali zakażeń.

Jens Stoltenberg z rozmowie z minister spraw zagranicznych Hiszpanii Aranchą González Layą podziękował natomiast za solidarność okazaną w obliczu globalnej pandemii przez Hiszpanię sojusznikom z NATO oraz innym krajom. Jak podkreślił Norweg, Hiszpania dostarczyła sprzęt medyczny do Iraku, zaś na terytorium kraju siły zbrojne czynnie wspomagały działania rządu.

Stoltenberg zaznaczył jednocześnie, że Hiszpania również nie została pozostawiona sama sobie, gdyż mogła liczyć na duże wsparcie państw sojuszniczych, obejmujące m.in. dostawy środków ochrony osobistej oraz przejmowanie pacjentów z przepełnionych szpitali. Szef NATO zwrócił też uwagę na pomoc udzieloną przez państwa bałtyckie, Luksemburg, Czechy, Polskę, Turcję czy Niemcy w ramach Euroatlantyckiego Ośrodka Koordynacji Reagowania w Przypadku Katastrof.

Sekretarz generalny NATO i szefowa hiszpańskiej dyplomacji rozmawiali także o krokach podjętych przez Sojusz na wypadek wystąpienia drugiej fali pandemii koronawirusa.

Hiszpania: Miliardy na wsparcie turystyki. Miliony osób nadal bez pracy

Premier Pedro Sanchez ogłosił w czwartek (18 czerwca) program wsparcia dla krajowej turystyki kwotą 4,25 mld euro.

Bojkot uroczystości, nadzieje premiera

Podczas czwartkowej ceremonii na placu przed Pałacem Królewskim reprezentowane były wszystkie hiszpańskie partie polityczne oprócz skrajnie prawicowej partii Vox. Członkowie tego ugrupowania postanowili zbojkotować uroczystości, która, w ich mniemaniu, ma na celu zdjęcie odpowiedzialności z rządu za nieudolne działania w walce z epidemią. Vox zarzuca rządzącym ukrywanie prawdziwej liczby przypadków śmiertelnych spowodowanych zakażeniem koronawirusem.

Hiszpański premier Pedro Sánchez, który w piątek rano wyruszył na nadzwyczajny szczyt UE, poświęcony nowemu wieloletniemu budżetowi UE oraz Funduszowi Odbudowy, wyraził nadzieję, że nastrój odbywającej się dzień wcześniej uroczystości wpłynie na atmosferę podczas spotkania i utwierdzi innych przywódców w potrzebie solidarności z krajami szczególnie dotkniętymi pandemią.

Hiszpania jest obok Włoch i Portugalii jednym z głównych potencjalnych beneficjentów nowego Funduszu Odbudowy, Kraje te silnie opowiadają się za wypłacaniem unijnej pomocy głównie w formie bezzwrotnych grantów, co wywołuje sprzeciw państw tzw. oszczędnej czwórki (Austrii, Danii, Holandii i Szwecji).

Dziś początek szczytu UE. Na szali przyszły budżet i plan odbudowy po pandemii

To pierwsza próba osiągnięcia porozumienia w tej kwestii i pierwsze od czasu wybuchu pandemii bezpośrednie spotkanie unijnych przywódców w Brukseli.

Koronawirus w Hiszpanii

Hiszpania była jednym z najmocniej dotkniętych przez pandemię koronawirusa państw w Europie. Według stanu na piątek (17 lipca) od wybuchu epidemii w całym kraju wykryto prawie 306 tys. przypadków infekcji, zaś ponad 28,4 tys. osób zmarło w wyniku powikłań wywołanych chorobą COVID-19. Tylko w czwartek (16 lipca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 580 nowych przypadkach zakażeń w ciągu 24 godzin. To największa liczba infekcji od 10 maja w Hiszpanii.