Koronawirus: Pierwsze znosiły restrykcje. Teraz Chorwacja i Słowenia przygotowują się na drugą falę zakażeń

Chorwacja jako jedna z pierwszych w UE otworzyła granice dla turystów, a Słowenia ogłosiła koniec pandemii już w połowie maja. Jednak wraz ze wzrostem zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach, oba kraje przygotowują się na drugą falę epidemii.

Chorwacja jako jedna z pierwszych w UE otworzyła granice dla turystów, a Słowenia ogłosiła koniec pandemii już w połowie maja. Jednak wraz ze wzrostem zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach, oba kraje przygotowują się na drugą falę epidemii. / Foto Trogir w Chorwacji [fot. Sergii Gulenok]

Chorwacja jako jedna z pierwszych w UE otworzyła granice dla turystów, a Słowenia ogłosiła koniec pandemii już w połowie maja. Jednak wraz ze wzrostem zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach, oba kraje przygotowują się na drugą falę epidemii.

Chorwacja: Wzrost liczby zakażeń koronawirusem

Na początku czerwca chorwacki minister spraw zewnętrznych, Davor Božinović, ogłosił wznowienie działalności sektora turystycznego w kraju. Jedynie między 10 a 11 czerwca granicę Chorwacji przekroczyło prawie 50 tys. turystów. Obecnie w kraju znajduje się 350 tys. odwiedzających, co, jak zaznacza Božinović, jest ewenementem również poza Europą, jeżeli uwzględni się obecną sytuację epidemiologiczną na świecie.

Chociaż wydawało się, że kraj poradził sobie z epidemią, w ostatnich dniach odnotowano znaczący wzrost zakażeń koronaiwirusem SARS-CoV-2. Rząd zdecydował się na wprowadzenie 14-dniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Macedonii Północnej oraz Serbii. Szef MSW wskazuje, że to właśnie z Bośni i Serbii przeniesiono do Chorwacji najwięcej zakażeń.

Jak na razie rząd nie przewiduje wprowadzenia kwarantanny dla turystów z innych krajów, jednak rozważane jest nałożenie innych restrykcji, dotyczących np. barów oraz klubów nocnych. Obecnie ponownie wymagane jest noszenie masek ochronnych we wszystkich środkach transportu publicznego. Božinović przyznał, że spodziewa się wzrostu zachorowań na COVID-19 wraz z nową falą zakażeń koronawirusem. Zaznaczył jednak, że liczba ta może być mniejsza, jeśli wszyscy będą stosować się do zasad bezpieczeństwa.

Słowenia jako pierwsza w Europie ogłasza koniec epidemii koronawirusa

Rząd Słowenii oficjalnie ogłosił w całym kraju koniec epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Słowenia: Nowe restrykcje

Słowenia także przygotowuje się na następną falę zakażeń. Ponad miesiąc temu rząd tego kraju jako pierwszy w Europie ogłosił koniec walki z pandemią, jednak w zeszłym tygodniu stwierdzono najwyższy od kwietnia dzienny przyrost zachorowań. Jak podaje Radio Slovenija, rząd rozważa wprowadzenie zakazu organizowania dużych zgromadzeń. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w Słowenii zaapelował do mieszkańców, by przemyśleli ewentualny wyjazd do Chorwacji, która może stać się nowym punktem zarażeń.

Dyrektor instytutu, Milan Krek, zauważył, że nowe przypadki koronawirusa pochodzą z innych krajów o wysokiej liczbie zachorowań. Zaznaczył również, że jeżeli sytuacja epidemiologiczna w sąsiadującej Chorwacji będzie się pogarszać, powinno rozważyć się wprowadzenie kolejnych restrykcji.

W Chorwacji wykryto już 2691 przypadków koronawirusa od początku pandemii. Zmarło 107 osób. Wykonano 76 266 testów na obecność koronawirusa. W Słowenii odnotowano jak na razie 1585 przypadków zakażeń i 111 zgonów oraz wykonano łącznie 100 613 testów.