Koronawirus: Co z produkcją rosyjskiej szczepionki w UE? Francja zaprzecza, rząd Włoch się dystansuje

Francja zaprzecza, że rosyjska szczepionka Sputnik V będzie produkowana na jej terytorium, źródło: Flickr, fot. Marco Verch CC BY 2.0)

Francja zaprzecza, że rosyjska szczepionka Sputnik V będzie produkowana na jej terytorium, źródło: Flickr, fot. Marco Verch CC BY 2.0)

Władze Francji zaprzeczają, że na terenie tego kraju będzie produkowana rosyjska szczepionka na koronawirusa Sputnik V. Z kolei władze Włoch odcinają się od planowanej produkcji tego preparatu w fabryce w Lombardii i zapewniają, że to „prywatne przedsięwzięcie”.

 

Szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2 o nazwie Sputnik V została opracowana przez moskiewski Instytut im. Nikołaja Gamalei. Jej sprzedażą na świecie zajmuje się zaś Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RFPI), który poinformował o tym, że rosyjski preparat będzie produkowany m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech i Hiszpanii.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Rząd Włoch: Nie ma nic wspólnej z produkcją Sputnika V

W przypadku pierwszego z tych krajów wiadomo już, że będzie to fabryka należąca do szwajcarskiej spółki farmaceutycznej Adienne, która posiada zakład produkcyjny m.in. w mieście Monza we włoskiej Lombardii. Kontraktowi patronuje Włosko-Rosyjska Izba Handlowa.

Ale dziś (10 marca) włoski rząd oświadczył, że nie ma z tą umową nic wspólnego. Potwierdziły to zarówno Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jak i Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, które odpowiada m.in. za kwestię zagranicznych inwestycji we Włoszech. Obie instytucje stwierdziły, że o wszystkim dowiedziały się z… rosyjskich mediów, które jako pierwsze ujawniły zawarcie umowy.

Jak wyjaśniono, umowa z RFPI to „inicjatywa prywatna”, a władze w Rzymie „współpracują w kwestii szczepień przeciw koronawirusowi z Komisją Europejską, choć nie mają do rosyjskiej szczepionki żadnych uprzedzeń”.

Ale te informacje pochodzą tylko z nieoficjalnych źródeł do jakich w rządzie Włoch dotarły włoskie media. Kancelaria premiera Mario Draghiego oficjalnie bowiem jeszcze sprawy nie skomentowała.

Rzymski dziennik „La Repubblica” fakt, że Włochy staną się pierwszym krajem członkowskim UE, gdzie wytwarzany ma być (od czerwca) preparat Sputnik V nazwał „kpiną z Europy”. Dziennikarze tego tytułu twierdzą też, że „wysłannicy Putina pukają do wielu włoskich firm farmaceutycznych z walizeczką pieniędzy w ręku”.

Koronawirus: Włochy będą produkować rosyjską szczepionkę Sputnik V

Zawarto pierwszą umowę na produkcję na terenie Unii Europejskiej rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Preparat o nazwie Sputnik V ma być wytwarzany we Włoszech przez firmę farmaceutyczną ze Szwajcarii.

 

 

Informację o zawarciu umowy podała Włosko-Rosyjska Izba Handlowa. Zawarły ją występujący w …

Francja: Nikt u nas nie podpisał umowy na produkcję rosyjskiej szczepionki

Z kolei Francja wprost odżegnuje się od jakiejkolwiek współpracy tamtejszych firm farmaceutycznych z Rosjanami. „Żadna firma we Francji nie podpisała kontraktu z Rosją na produkcję szczepionki przeciwko COVID-19 Sputnik V” – głosi oświadczenie francuskiego Ministerstwa Przemysłu.

Ale, jak informuje Reuters, władze Francji nie wykluczają przyszłej współpracy z Rosją w kwestii szczepionek. Francuscy eksperci byli w ubiegłym roku w Moskwie, gdzie przyglądali się pracom nad rosyjską szczepionką, a prezydent Emmanuel Macron miał obiecać pomoc w rejestracji tego preparatu w UE.

„Chcemy mieć otwarte drzwi w sprawie Sputnika V. To jedna z kwestii, w których być może dojdzie do owocnej współpracy. Jedna z trudności, które dotyczą rosyjskiej szczepionki, to dostęp do mocy produkcyjnych w ilościach, jakich Rosjanie oczekują” – tłumaczył informator Reutersa z Pałacu Elizejskiego.

To właśnie możliwość wyprodukowania odpowiedniej ilości dawek jest największym obecnie zmartwieniem RFPI. Większość rosyjskich zakładów farmaceutycznych ma bowiem przestarzałe linie produkcyjne i istnieje obawa nie tylko o tempo produkcji, ale też jakość końcowego produktu.

Koronawirus: EMA zaczęła ocenę rosyjskiej szczepionki. KE włączy Sputnika V do systemu wspólnych zakupów?

EMA informuje, że Sputnik V wyzwala produkcję przeciwciał i komórek odpornościowych, które mogą pomóc w ochronie przed COVID-19.

Sputnik V wciąż nie dopuszczony w UE

Szczepionka Sputnik V nie została jeszcze zatwierdzona do użytku w UE, ale Europejska Agencja Leków (EMA) potwierdziła, że rozpoczęła procedurę tzw. przyspieszonej oceny tego preparatu. Nie wiadomo jednak, kiedy się on skończy, a dyrektor zarządzająca EMA Christa Wirthumer zastrzegła, że Rosjanie nie przekazali nawet jeszcze pełnej dokumentacji.

Przestrzegła też przed zbyt szybkim zatwierdzaniem tej szczepionki przez państwa członkowskie, a także podawaniem jej obywatelom. Do tej pory Sputnika V dopuściły u siebie Węgry, Czechy i Słowacja, a rozważają to m.in. Austria, Bułgaria i Chorwacja.

Komisja Europejska poinformowała natomiast, że na razie nie są prowadzone rozmowy na temat ewentualnego włączenia rosyjskiej szczepionki do programu wspólnych unijnych zakupów.