Koronawirus: Co z pomocą z UE dla Polski?

Prezydent Andrzej Duda, orędzie przed wyborami do PE`19, źródło KPRP Jakub Szymczuk

Prezydent Andrzej Duda, orędzie przed wyborami do PE`19, źródło KPRP Jakub Szymczuk

Prezydent Andrzej Duda kolejny raz powiedział wczoraj, że Polska nie dostała z UE żadnej dodatkowej pomocy na łagodzenie skutków pandemii koronawirusa. KE wystąpiła tymczasem do polskich władz o “skorygowanie ostatnich niedociągnięć w komunikacji” i poprosiła o „zapewnienie odpowiedniego przekazu w kwestii unijnego wkładu w finansowanie elementów ‘tarczy antykryzysowej’”.

 

“Jako państwo nie otrzymaliśmy z Brukseli żadnej dodatkowej pomocy finansowej” – powtórzył prezydent Andrzej Duda nie dalej niż w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla “Naszego Dziennika” (podobnie wypowiadał się już wcześniej, np. 18 marca na wspólnej z premierem Mateuszem Morawieckim, kiedy inaugurując “tarczę antykryzysową” na tle wyłącznie białoczerwonych flag przekonywali jednym głosem, że Polska musi radzić sobie bez żadnej zewnętrznej pomocy, bo UE nie pomaga i reaguje znacznie wolniej niż państwa narodowe).

“Nie było dodatkowych pieniędzy. Przesunięto jedynie środki, które i tak mieliśmy w swojej dyspozycji. Z jednego celu przekierowano pieniądze na walkę z koronawirusem. Nie widać też jakiegoś wielkiego zaangażowania ze strony instytucji europejskich” – podkreślił prezydent w sobotnim wywiadzie. Przyznał co prawda, że Rada Europejska zebrała się dwukrotnie, ale jej aktywność – jak  ocenił – “wygląda raczej marnie”.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

KE domaga się od Polski rzetelnych informacji

Tymczasem, jak przekazał Business Insider Polska, Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO) wysłała w środę  (1 kwietnia) do polskiego rządu i marszałków województw pismo, w którym podkreśliła „znaczenie rzetelnego informowania o zaangażowaniu europejskich funduszy strukturalnych w zwalczanie pandemii koronawirusa”. Zwróciła również uwagę, że „wiele podmiotów nie docenia istotnego wsparcia budżetu UE na rzecz przeciwdziałania pandemii lub też stosuje podwójne standardy w informowaniu opinii publicznej”.

“Zauważyliśmy, że niektóre instytucje zarządzające, pośredniczące oraz wdrażające nie informują społeczeństwa o znaczącej pomocy UE w sposób zgodny z unijnymi wymogami dotyczącymi komunikowania. Dotyczy to także treści zamieszczanych w mediach społecznościowych” – cytuje portal fragment listu DG REGIO.

Według Business Insider Polska Komisja zwraca uwagę, że „wiele podmiotów nie docenia istotnego wsparcia budżetu UE na rzecz przeciwdziałania pandemii koronawirusa lub też stosuje podwójne standardy w informowaniu opinii publicznej”. Zachęca przy tym Polskę „do skorygowania ostatnich niedociągnięć w komunikacji” o unijnej pomocy w czasie pandemii COVID-19.

Tarcza antykryzysowa: Eksperci o rządowym pakiecie pomocowym

Projekt tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią koronawirusa przedstawili wczoraj na wspólnej konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki i ministrowie jego rządu. Jednak eksperci już zgłosili do tego projektu wiele krytycznych uwag. 

Prawda: Politycy nie powinni zniechęcać obywateli do UE

Szef Przedstawicielstwa KE w Polsce Marek Prawda, wyjaśnił w rozmowie z Business Insider Polska, że instytucje unijne i rządy zawsze dokładnie uzgadniają zasady współpracy, w tym sposób komunikowania o tym, jak z budżetu Unii wspierane są państwa i regiony. “Jest więc zupełnie naturalne, że Komisja Europejska zwraca uwagę na postępowanie partnerów wtedy, gdy nie jest ono zgodne ze wspólnymi ustaleniami” – ocenił.

Prawda poinformował także, że Polska jest dotychczas jedynym państwem członkowskim, które dostało takie upomnienie. Zapewnił jednak, że „Komisja będzie reagować w podobny sposób wobec innych państw, jeśli powstaną ku temu powody”. “KE oczekuje przede wszystkim rzetelnej komunikacji od kraju, który jest i długo jeszcze pozostanie największym odbiorcą unijnej polityki spójności” – powiedział szef Przedstawicielstwa KE w Polsce.

Przyznał przy tym, że „politycy mają skłonność do przypisywania Unii odpowiedzialności za wszelkie problemy, jakby była jakimś oderwanych od nich zewnętrznym mocarstwem”. “A przecież to oni są jej częścią. W tych trudnych chwilach nie powinniśmy zniechęcać obywateli do Unii, raczej budować europejską solidarność. I to jest główny przekaz listu” – uważa Marek Prawda.

Koronaobligacje dzielą państwa Unii Europejskiej

Państwa członkowskie Unii Europejskiej dzielą się na przeciwników i zwolenników emisji tzw. koronaobligacji. Unia Europejska nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w ich sprawie.

Ministerstwo Funduszy: Przywiązujemy ogromną wagę do rzetelnego informowania

Tymczasem Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przekonuje, że „przywiązuje ogromną wagę do rzetelnego informowania o przedsięwzięciach współfinansowanych ze środków UE”. “Robimy to różnymi kanałami, między innymi poprzez media społecznościowe. Przy przedsięwzięciach finansowanych z UE zawsze wskazujemy na unijne źródło wsparcia, także w postach minister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak. Gdy wymaga tego prawo unijne, stosujemy również wszystkie niezbędne oznaczenia” – tłumaczył w rozmowie z Business Insider Polska Paweł Nowak z biura prasowego MFiPR.

Zapewnił także, że resort zwraca uwagę na przekazywanie rzetelnych informacji nie tylko w odpowiedzi  na uwagi KE. “Niemniej jednak, w reakcji na jej pismo, od razu napisaliśmy do instytucji zaangażowanych we wdrażanie funduszy europejskich prośbę o zwrócenie szczególnej uwagi na potrzebę rzetelnego informowania o współfinansowaniu unijnym” – podkreślił Nowak.

Koronawirus: Kogo ochroni rządowa “tarcza antykryzysowa”?

Po całonocnych głosowaniach Sejm przyjął wczoraj rano rządową “tarczę antykryzysową”, która ma uchronić polską gospodarkę przed konsekwencjami pandemii koronawirusa. Przy okazji i z naruszeniem prawa, PiS wprowadził też zmiany do Kodeksu wyborczego budząc oburzenie opozycji.

Polska nie otrzymała z UE ani eurocenta?

Premier Morawiecki oświadczył pod koniec marca Sejmie, że “niestety Unia Europejska nie dała jeszcze ani eurocenta na walkę z wirusem”. Również minister Jarosińska-Jedynak oświadczyła wtedy, że Unia „nie dała żadnych nowych pieniędzy na walkę z koronawirusem”, bo – jak tłumaczyła – 7,5 mld euro przyznane było Polsce już wcześniej w ramach polityki spójności (tymczasem zgodnie z prawem UE, w normalnej sytuacji niewykorzystane 7,5 mld euro Polska musiałaby zwrócić do unijnego budżetu, a dzięki decyzji Brukseli mogły zostać skierowane na łagodzenie skutków epidemii).

Podobnie mówili np. minister cyfryzacji Marek Zagórski (“UE nie przekazała żadnych nowych środków, nawet 1€ na walkę z Covid-19 w PL” – napisał 27 marca na twitterze), a także szef kancelarii premiera Michał Dworczyk („Unia zgodziła się, żebyśmy pieniądze i tak przyznane Polsce, mogli wydać na walkę z koronawirusem” – podkreślił tego samego dnia w TVP Info).

Również tego dnia Przedstawicielstwo KE w Polsce zareagowało też na twitterze podając link do miejsca, w którym dementuje nieprawdziwe informacje “W związku z powracającymi zarzutami, że #UniaEuropejska nie przekazała Polsce ani eurocenta na walkę z pandemią koronawirusa oraz pozostaje bezradna wobec epidemii przypominamy jakie są fakty https://europa.eu/!gf88Rd #COVID19 #koronawirusPRAWDA” – brzmi wpis KE w Polsce.

Unijny Plan Marshalla

“Wieloletni budżet unijny powinien być nowym Planem Marshalla dla UE” – oświadczyła w czwartek (2 kwietnia) szefowa KE Ursula von der Leyen. Zapowiedziała przy tym, że przyszły budżet UE ma być kluczową częścią odpowiedzi na kryzys. Zastrzegła jednak, że nie zmienią się priorytety, którym mają służyć środki z unijnej kasy (m.in. cyfryzacji i dekarbonizacji).

Von der Leyen dodała, że Komisja proponuje przekierowanie wszystkich dostępnych funduszy strukturalnych na przeciwdziałanie skutkom kryzysu wywołanego pandemią SARS-CoV-2. Przedstawiła przy tym propozycję skierowania 100 mld euro na ochronę przed zwolnieniami pracowników firm, które z powodu koronawirusa są zmuszone do przestoju.

KE: Wszystkie fundusze strukturalne na walkę z koronawirusem

Komisja Europejska proponuje przeznaczenie wszystkich dostępnych środków w ramach funduszy strukturalnych na walkę z koronawirusem.

22 mld euro dla Polski

W piątek (3 kwietnia) KE zatwierdziła polski program w ramach tymczasowych pomocy państwa umożliwiający udzielenie gwarancji kredytowych w wysokości do 22 mld euro. Prawo do nich będą miały firmy zmagające się z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa, a publiczne gwarancje obejmą zarówno na pożyczki inwestycyjne, jak i obrotowe.

„Ten polski program gwarancji pomoże polskim przedsiębiorstwom, które odczuwają skutki obecnego kryzysu związanego z koronawirusem, zdobyć pilnie potrzebne środki obrotowe i inwestycyjne oraz kontynuować działalność w tych trudnych czasach” – oświadczyła wiceszefowa KE odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager cytowana w komunikacie KE. “W dalszym ciągu ściśle współpracujemy z państwami członkowskimi, gdyż zależy nam na tym, by krajowe środki wsparcia były wprowadzane w sposób skoordynowany i skuteczny, zgodnie z przepisami UE” – zapewniła.

Na specjalnie utworzonej stronie internetowej Komisja publikuje informacje dotyczące działań KE podejmowanych w związku z epidemią COVID-19.

Bezrobocie: Fatalne dane z Europy i USA. Polska nie uniknie kryzysu

Polska była wiceliderem w Unii Europejskiej pod względem niskiego bezrobocia przed wybuchem obecnego kryzysu. To stan nie do utrzymania.