Koronawirus: Chorwacja przedłuża lockdown

Davor Božinović Minister spraw wewnętrznych Chorwacji [Twitter Davora Božinovicia]

Davor Božinović Minister spraw wewnętrznych Chorwacji [Twitter Davora Božinovicia]

Chiny przysyłają do Chorwacji sprzęt medyczny do walki z pandemią. Tymczasem rząd przedłuża lockdown o kolejne 15 dni.

 

Rząd poinformował w sobotę (18 kwietnia) o przedłużeniu „lockdownu” o 15 dni. Chorwacja znajduje się w społecznej izolacji od miesiąca. Zamknięte są bary, restauracje i szkoły. Otwarte są niektóre sklepy, apteki oraz stacje benzynowe. Minister spraw wewnętrznych Davor Božinović potwierdził, że rząd rozważa różne scenariusze poluzowania restrykcji, aby szybciej wyprowadzić gospodarkę na prostą.

Jednym z pierwszych środków luzujących restrykcje może być zniesienie zakazu opuszczania domów, co nie oznacza, że będzie można przemieszczać się między miastami w kraju. Božinović nie podał żadnych ewentualnych dat poluzowania obostrzeń, zaś na czwartek 23 kwietnia zaplanowano posiedzenie rządu, w trakcie którego ministrowie będą debatować nad zniesieniem niektórych z zakazów.

W niedzielę (19 kwietnia) do Chorwacji przybył samolot z Szanghaju z 70 tonami sprzętu medycznego na pokładzie. Tydzień temu z Chin przywieziono 60 ton sprzętu. W kolejnych dniach spodziewane są kolejne dostawy.

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko? Zestawienie

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko?

Chorwacja w liczbach

W tym czteromilionowym państwie potwierdzono 1871 przypadków koronawirusa, a zmarło 47 osób. Śmiertelność w kraju wynosi 2,5 (dla porównania w Polsce wynosi 3,8, w Słowenii 5,56, a na Węgrzech 10).

Pierwszy przypadek zakażenia potwierdzono już 26 lutego. Natomiast najwięcej infekcji zanotowano 1 kwietnia, było ich 96.

Chorwacja plasuje się na 22. miejsce w liczbie wykonanych testów w Unii Europejskiej. Wykonanych zostało ponad 24 tys. testów, co daje 5 891 testów na milion osób. Najlepszy wynik osiągnął Luksemburg ponad 53 tys. testów na milion mieszkańców (wykonano łącznie 33 666 testów,  Luksemburg liczy 613 894 osób), a najgorszy Bułgaria 3 802 testy na milion mieszkańców.