Koronawirus: Chorwacja i Słowenia rozmawiają o wznowieniu ruchu turystycznego

Dubrownik, fot. Ivan Ivankovic [Unsplash]

Dubrownik, fot. Ivan Ivankovic [Unsplash]

Czy Chorwacja i Słowenia wznowią ruch turystyczny? Ministrowie obu państw spotkali się, aby uzgodnić plan działania, który pomoże zminimalizować starty wywołane pandemią koronawirusa.

 

Koronawirusem zarażonych jest już ponad 3 mln osób na świecie. Z tego powodu olbrzymie straty ponosi branża turystyczna. Turystyka to ważna gałąź europejskiej gospodarki, a szczególnie w tych krajach, które najmocniej w UE zostały dotknięte epidemią, jak Włochy, Hiszpania czy Francja. To samo dotyczy też mniejszych państw – Słowenii oraz popularnego wakacyjnego kierunku, jakim jest Chorwacja.

Dlatego też w środę (29 kwietnia) chorwacki minister turystyki Gari Cappelli i słoweński wicepremier Zdravko Počivalšek spotkali się w Zagrzebiu, by rozmawiać o przyszłości branży turystycznej. Turyści ze Słowenii, obok Niemców, Austriaków, Czechów i Polaków, są jedną z najliczniejszych grup odwiedzających Chorwację.

Obaj ministrowie podkreślili, że konieczna jest współpraca obu państw i promocja branży turystycznej. Zastanawiali się również nad pozyskaniem środków finansowych z Unii dla utrzymania większej stabilności przedsiębiorstw działających w tej branży. Rozważane jest również ponowne otwarcie granic i umożliwienie Słoweńcom spędzenia wakacji w Chorwacji.

Dlaczego to takie ważne? Zdaniem Počivalšeka w Chorwacji jest 110 tys. nieruchomości należących do Słoweńców i powinni mieć oni pozwolenie na ich użytkowanie. Dlatego, „Słowenia jest optymistycznie nastawiona do częściowego przywrócenia ruchu transgranicznego dla podróżnych pomiędzy dwoma krajami”.

Koronawirus: W tym roku wakacji nie będzie?

Jaka przyszłość czeka branżę hotelarską i całą turystykę?

Turystyka w Chorwacji

Chorwacki sektor turystyczny generuje około 20 proc. PKB kraju. Dziesięć największych chorwackich firm turystycznych tj. Valamar Riviera, Luksic Group, Maistra, Arena Hospitality Group, Liburnia Riviera, Blue Sun, Solaris, Jadranka Group, Falkensteiner i Turisthotel w 2019 r. wykazało około 1 mld euro dochodu.

Niektórzy eksperci szacują, że od 30 do 50 proc. ludzi pracujących w chorwackim sektorze turystycznym może stracić pracę, a przychód z tej branży spadnie nawet o 70 – 80 proc. Natomiast bardziej optymistyczny scenariusz zakłada, że Chorwacja w tym roku może być najchętniej odwiedzanym państwem w wakacje, ponieważ pandemia dotknęła ją stosunkowo łagodnie w porównaniu do największych konkurentów, czyli Włoch i Hiszpanii.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Sytuacja w obu państwach

W Chorwacji zachorowały już 2 062 osoby, a 67 zmarło. Do zdrowia powróciło natomiast 1 288 osób. W sąsiedniej Słowenii, z którą Chorwacja dzieli 670 km granicę, potwierdzono 1 418 infekcji i 89 zgonów. Z czego ponad 76 proc. wyzdrowiało.

Państwa znacznie odbiegają od siebie jeśli chodzi o liczbę przeprowadzanych testów. Słowenia zajmuje 14. miejsce w UE. Przeprowadziła już ponad 52 tys. testów, co daje 25 412 testów na 1 mln mieszkańców. Natomiast Chorwacja zajmuje dopiero 23. miejsce (8 398 testów na 1 mln osób) – tuż za Polską.