Koronawirus: Belgia zacznie znosić ograniczenia 4 maja

Photo by Kate Trifo on Unsplash

W ubiegłym tygodniu władze federalne Belgii przedłużyły obowiązywanie ścisłego lockdownu kraju do 3 maja. Teraz ogłosiły, że 4 maja zacznie się stopniowe znoszenie ograniczeń. Najpierw ruszą firmy, a tydzień później sklepy. W kolejnym etapie zacznie ruszać system edukacji.

 

Plan stopniowego rozluźniania epidemicznych obostrzeń przedstawiła po siedmiogodzinnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwo Narodowego belgijska premier Sophie Wilmès. Podzielono je na kilka etapów. Przed wprowadzeniem każdego z nich przeprowadzona zostanie dokładna analiza zarówno ogólnokrajowej sytuacji epidemicznej, jak i przegląd sytuacji w szpitalach. Władze federalne Belgii chcą uniknąć sytuacji, w której służba zdrowia stałaby się niewydolna z powodu zwiększonego napływu chorych.

Wiele zgonów w Belgii

Już teraz jednak sytuacja w Belgii jest poważna. W kraju stwierdzono ponad 45 tys. infekcji koronawirusem SARS-CoV-2, co daje mu 12. miejsce na świecie pod względem liczby chorych. Belgię wyprzedzają jednak tak duże (i ludne) kraje jak USA, Rosja, Chiny, Brazylia, Turcja, Francja, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Iran i Wielka Brytania. Mieszkają tam setki lub dziesiątki milionów ludzi. Tymczasem Belgia liczy sobie tylko 11,5 mln mieszkańców.

Dlatego to właśnie w Belgii jest prawie najwięcej na świecie zachorowań na 1 mln mieszkańców (wyprzedza ją tylko Hiszpania) i niemal najwięcej zgonów na 1 mln mieszkańców (w tym przypadku gorzej jest tylko w małym San Marino). Wysokie wskaźniki dla Belgii wynikają jednak także z tego, że zlicza się nie tylko zgony w szpitalach, ale także w domach opieki, czego nie robi wiele państw w Europie. Zdecydowana większość belgijskich zgonów z powodu infekcji SARS-CoV-2 ma miejsce właśnie w domach opieki, a nie w szpitalach.

Ofiar w Belgii jest jednak dużo i stąd wprowadzone w marcu przez belgijskie władze federalne reguły ścisłej izolacji społecznej. W Belgii nie działają szkoły, placówki kulturalne czy obiekty sportowe. Otwarte są jedynie niezbędne sklepy – spożywcze, drogerie, apteki czy stacje benzynowe oraz markety budowlane i sklepy ogrodnicze.

Do tego ograniczona jest możliwość poruszania się po kraju, zamknięte są hotele, pensjonaty, restauracje, bary czy puby. Aktywność sportowa na świeżym powietrzu także jest mocno utrudniona. Większość firm i zakładów pracy jest zamknięta (o ile nie są niezbędne dla podstawowego funkcjonowania kraju), a wielu Belgów pracuje zdalnie z domu.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Jak będzie wyglądało znoszenie lockdownu?

Od 4 maja przywrócone będzie jednak normalne funkcjonowanie zakładów pracy, o ile przestrzegane będą w nich odpowiednie reguły sanitarne. Zagwarantowany ma być dystans między pracownikami, a tam gdzie to możliwe – utrzymana telepraca. Dozwolona ma być także aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, ale ludzie również będą musieli zachować od siebie odpowiedni dystans. W komunikacji publicznej obowiązkowe będzie zasłanianie ust i nosa. Ostatni nakaz dotyczy tylko osoby powyżej 12. roku życia.

Możliwe będzie zasłanianie twarzy nie tylko maseczkami higienicznymi czy filtrującymi, ale także szalikiem, chustką czy innym kawałkiem materiału. Rząd federalny przekaże jednak każdemu obywatelowi po jednej maseczce ochronnej i po 2 wymienne filtry.

Wszystkie sklepy będą mogły wznowić pracę dopiero tydzień później – 11 maja. W nich także będą obowiązywały reguły sanitarne. Do środka będzie mogła wejść tylko określona liczba ludzi. Również tam trzeba będzie nosić maseczki higieniczne.

Belgia: 2 tysiące "detektywów" ma śledzić zakażenia SARS-CoV-2

W ten sposób identyfikowani mają być kolejni nosiciele patogenu, by przyspieszyć z nim walkę.

Szkoły ruszą w drugiej połowie maja

18 maja otwarte zostaną natomiast muzea (tam też jednorazowo będzie mogła wejść ograniczona liczba ludzi). Będzie także można organizować wesela oraz imprezy rodzinne w prywatnych domach. Dozwolone będą również jednodniowe wycieczki po kraju.

Wznowione zostaną również lekcje w szkołach, ale w jednej klasie będzie mogło przebywać maksymalnie 10 uczniów i to tylko wtedy, jeśli na każdego z nich przypadać będą minimum 4 m2 powierzchni. Dodatkowe obostrzenia co do edukacji wprowadzać mogą jeszcze władze regionalne Flandrii, Walonii oraz stołecznej Brukseli. W piątek 15 maja przeprowadzona zostanie także ogólnokrajowa próba dla nowego reżimu działania szkolnictwa.

Na razie zamknięte pozostaną lokale gastronomiczne – przynajmniej do 8 czerwca, bo wówczas wygasa obecne rozporządzenie o ich zamknięciu.

Koronawirus: Które kraje znoszą lockdown? – AKTUALIZACJA

Które rządy w Europie zamierzają luzować społeczne obostrzenia? A które już to robią?