Belgia łagodzi restrykcje, ale do normalności jeszcze daleko

Premier Belgii Sophie Wilmes zapowiedziała złagodzenie restrykcji od 8 czerwca.

Premier Belgii Sophie Wilmes zapowiedziała złagodzenie restrykcji od 8 czerwca. / Zdjęcie via twitter@@Sophie_Wilmes

Belgia, gdzie w przeliczeniu na liczbę mieszkańców z powodu koronawirusa umarło więcej osób niż we Włoszech czy USA, rozpocznie 8 czerwca trzeci etap łagodzenia restrykcji. Jakie konkretnie zmiany czekają Belgów od poniedziałku?

 

 

Belgia zamierza od 8 czerwca znieść kolejne koronawirusowe restrykcje. Od poniedziałku możliwe będzie m.in. podróżowanie po kraju, a już 15 czerwca władze zezwolą na wyjazdy zagraniczne w ramach strefy Schengen.

Belgijscy politycy przeciwko aneksji części Palestyny przez Izrael

„Aneksja terytorium palestyńskiego przez Izrael byłaby rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego i ostatecznym unieważnieniem procesu pokojowego”

Belgia: Otwarte restauracje i możliwość uprawiania sportu

W poniedziałek będą mogły zostać otwarte bary i restauracje. Warunkiem pozostanie przestrzeganie zaleceń sanitarnych oraz zachowanie dystansu. Przy jednym stoliku nie będzie mogło przebywać jednocześnie więcej niż 10 osób, a kelnerzy zostaną zobligowani do noszenia masek ochronnych. Inne miejsca spędzania czasu lub organizowania wszelakich wydarzeń: sale bankietowe czy salony gry, pozostaną zamknięte do końca sierpnia.

Mieszkańcy będą mogli także wrócić do uprawiania większości dyscyplin sportowych, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Nadal jednak obowiązywać będą wszystkie zalecenia higieniczne. Ponadto w przypadku dyscyplin kontaktowych, jak piłka nożna, należy unikać jakiegokolwiek kontaktu. Otwarte zostaną także salony fitness, ale baseny jak na razie nie będą mogły przyjmować gości.

Od 8 czerwca zwiększy się limit spotkań towarzyskich – z obecnych 4 do 10 osób. W tej liczbie uwzględniono także dzieci.

W 11 mln Belgii koronawirusa zdiagnozowano już u łącznie ponad 58 tys. osób. W sumie zmarło ponad 9,5 tys. osób. Daje to najwyższy współczynnik zgonów na 1 mln mieszkańców na świecie – 822. Dla porównania we Włoszech to 556. O tym dlaczego w Belgii statystycznie umiera najwięcej ludzi na świecie – w przeliczeniu na liczbę mieszkańców – pisaliśmy tutaj.