Koronawirus: Będzie regionalizacja obostrzeń w Polsce. Lockdown w województwie warmińsko-mazurskim zaostrzony

Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na temat obostrzeń przeciwepidemicznych w Polsce, źródło: Twitter/Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL)

Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na temat obostrzeń przeciwepidemicznych w Polsce, źródło: Twitter/Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL)

Minister zdrowia ogłosił wytyczne epidemiologiczne na najbliższy czas. W mocy pozostają dotychczasowe regulacje, ale dla województwa warmińsko-mazurskiego zostaną one zaostrzone. Zamknięte zostaną tam kina, teatry i obiekty sportowe, a w klasach I-III szkoły podstawowej powróci nauczanie zdalne.

 

Adam Niedzielski, który udział w konferencji prasowej wziął zdalnie, nazwał tę regionalizację obostrzeń „robieniem 1/16 kroku wstecz”. „Zdecydowaliśmy się, że musimy wykonać mały kroczek wstecz. Do tej pory te nasze kroki luzujące obostrzenia były bardzo odważne, teraz musimy się o pół kroku cofnąć, a tak naprawdę o 1/16 tego kroku” – powiedział minister zdrowia.

Wyjaśnił też dlaczego użył ułamka 1/16. „Chcielibyśmy, żeby ten poziom regulacji, z którym mamy do czynienia został utrzymany w całym kraju oprócz województwa warmińsko-mazurskiego” – stwierdził, nawiązując do tego, że Polska składa się właśnie z 16 województw.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Co zmieni się na Warmi i Mazurach?

W Olsztynie i całym regionie warmińsko-mazurskim wróci zdalna nauka w klasach I-III szkół podstawowych. Minister Niedzielski podkreślił też, że „już teraz epidemia odciska swoje piętno na szkołach w tym województwie, ponieważ wskaźnik absencji liczony dla placówek i uczniów jest tam najwyższy w kraju”.

W Warmińsko-Mazurskiem znów zamknięte zostana otwarte w całym kraju niemal dwa tygodnie temu placówki kulturalne – kina, teatry, filharmonie czy też otwarte jeszcze wcześniej muzea i galerie. Nieczynne będą też od soboty (27 lutego) obiekty sportowe – np. baseny, stoki narciarskie czy korty tenisowe na wolnym powietrzu. Zamknięte zostaną również hotele.

Sytuacja epidemiczna w województwie warmińsko-mazurskim jest obecnie najtrudniejsza w całym kraju. Siedmiodniowy wskaźnik nowych zakażeń koronawirusem w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców wynosi tam obecnie 45, podczas gdy średnia dla całego kraju to teraz 20.

USA: Nowa odmiana koronawirusa z Kalifornii jeszcze groźniejsza od tych z Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii?

To właśnie tzw. kalifornijska mutacja koronawirusa jest odpowiedzialna za ogromny wzrost liczby zakażeń w listopadzie, grudniu i styczniu w USA.

Niedzielski: Trzecia fala rozpędza się

Ale wskaźniki dla całej Polski są z dnia na dzień coraz gorsze. Dziś (24 lutego) stwierdzono ponad 12 tys. nowych zakażeń, a więc najwięcej od 7 stycznia. „To wskazuje, że trzecia fala rozpędza się. Wzrosty, z którymi mamy do czynienia stają się coraz większe, dynamika zakażeń zaczyna doganiać tę, z którą mieliśmy do czynienia na początku drugiej fali w październiku. Jak popatrzymy, co się dzieje w ostatnich tygodniach, to dynamika wyraźnie rośnie, przekroczyła już poziom zero” – oświadczył minister Niedzielski.

Szef resortu zdrowia dodał, że średnia dzienna zakażeń dla ostatniego tygodnia osiągnęła poziom 8 tys. przypadków. A tydzień wcześniej było to 6 tys. „Z tygodnia na tydzień obserwujemy wzrost o blisko o 1/3 i to niejedyny parametr, który wskazuje na dynamiczny rozwój sytuacji epidemicznej – podkreślił.

Niedzielski poinformował, że w ostatnim tygodniu przyrost obłożenia łóżek w – jak to ujął – „infrastrukturze covidowej” wyniósł ok. 1,2 tys. A dotąd z tygodnia na tydzień mieliśmy do czynienia ze spadkami nawet o 1 tys. zajętych łóżek.

„Kolejne elementy, które wskazują na to, że trzecia fala się rozpędza, to liczba zleceń na testy w podstawowej opiece zdrowotnej. Mamy tu do czynienia z dynamiczną zmianą, to jest ponad 20 proc. W zeszłym tygodniu mieliśmy ok. 73 tys. zleceń od lekarzy rodzinnych, w tym tygodniu już przekroczyliśmy liczbę 90 tys.” – powiedział Adam Niedzielski.

Koronawirus: Maseczki FFP2 obowiązkowe w kolejnych krajach UE. Polska chce zaś zakazać przyłbic i półprzyłbic

Zakrywanie ust maseczkami wyposażonymi w filtry FFP2 czy FFP3 lub wykonanymi z nanowłókien staje się obowiązkowe w miejscach publicznych w kolejnych europejskich krajach – Czechach, Niemczech i Austrii. Polskie władze na razie mają plan zakazania stosowania plastikowych zasłon.

 

Od północy z …

Koniec z noszeniem samych przyłbic

Dlatego utrzymane zostaną pozostałe obostrzenia dla całego kraju, a dodatkowo od soboty zakazane zostanie noszenie wyłącznie plastikowych przyłbic oraz półprzyłbic. Mogą one stanowić jedynie uzupełnienie dla noszenia maseczki. Również zasłanianie ust i nosa tylko szalikiem, apaszką lub kołnierzem nie będzie już dozwolone.

Nie będzie natomiast – tak jak postanowiono już w Czechach, Austrii i Niemczech – obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych wyłącznie maseczkami z filtrem FFP2, KN95 lub atestowanymi maseczkami chirurgicznymi. Wciąż dozwolone będą zwykłe maseczki bawełniane.

Nowe obostrzenia będzie także dotyczy przekraczanie południowej granicy Polski. Wszystkie osoby przyjeżdżające z Czech i Słowacji będą musiały poddać się 14-dniowej kwarantannie. Wyłączone z tego obowiązku będą jedynie osoby, które otrzymały już dwie dawki szczepionki na koronawirusa oraz te, które wykonały w ostatnich 48 godzinach test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie i uzyskały negatywny wynik.

Obecne obostrzenia zarówno dla całej Polski, jak i dla województwa warmińsko-mazurskiego, będą obowiazywać co najmniej do 14 marca.