Koronawirus: Bawaria zaostrza restrykcje. Jak Niemcy przygotowują się na jesień z pandemią?

Niemcy, Bawaria, Markus Söder, koronawirus, pandemia, COVID19, SARS-CoV-2

Premier Bawarii Markus Söder (na zdj.). / Foto via twitter @Markus Söder

W Monachium wzrasta liczba osób zarażonych koronawirusem. Problemem są zwłaszcza prywatne spotkania spotkania w większym gronie. Federalny minister zdrowia Jens Spahn przedstawił wstępne założenia niemieckiej strategii walki z pandemią SARS-CoV-2 w okresie jesienno-zimowym, gdy spodziewany jest wzrost zakażeń.

 

 

Stolica Bawarii – Monachium – zapowiada wprowadzenie ponownych ograniczeń w życiu publicznym i prywatnym, jeżeli liczba osób zarażonych koronawirusem utrzyma się na obecnym, wysokim poziomie, poinformowano w poniedziałek po posiedzeniu monachijskiego sztabu kryzysowego.

W Monachium wrócą maski ochronne

Oczekuje się, że rząd Bawarii wprowadzi dziś (22 września) surowsze restrykcje dotyczące koronawirusa w obszarach, w których w ciągu minionych siedmiu dni wystąpiło ponad 50 zakażeń na 100 tys. osób, ogłosił w poniedziałek (21 września) premier tego kraju związkowego Markus Söder (CSU).

Rozważane jest wprowadzenie obowiązku noszenia masek ochronnych w określonych i popularnych wśród turystów miejscach, takich jak Marienplatz (centralny plac w Monachium, z najważniejszymi zabytkami miasta).

Od czwartku 24 września dozwolone będą spotkania z udziałem tylko pięciu osób albo członków dwóch gospodarstw domowych, zapowiedział z kolei nadburmistrz Monachium Dieter Reiter (SPD). Dotyczy to zarówno przestrzeni prywatnej, jak i publicznej oraz gastronomii.

Nowe restrykcje w Bawarii będą zatem bardziej rygorystyczne niż w pozostałych landach w Niemczech, gdzie wymaga się noszenia masek tylko w zamkniętych przestrzeniach, jak centra handlowe i w środkach transportu publicznego.

Nowe przepisy bezpieczeństwa będą obowiązywać od czwartku, na razie przez siedem dni. W ubiegły piątek liczba nowych zachorowań na COVID-19 przekroczyła 50 na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia. W tej chwili utrzymuje się na poziomie 55,9 osób.

Takie imprezy prywatne jak śluby są w dalszym ciągu możliwe, ale liczba ich uczestników nie może przekraczać 25 osób w pomieszczeniach i 50 osób na wolnym powietrzu.

Holandia: Pierwsze zakażenie wirusem gorączki Zachodniego Nilu. Jak groźny jest patogen?

Zakażenie stwierdzono u cierniówki, małego ptaka wędrownego.

Przygotowania Niemiec na zimę

Przychodnie gorączkowe i specjalne środki ochronne dla grup ryzyka mają uzbroić Niemcy do walki z pandemią koronawirusa jesienią, proponuje minister zdrowia Jens Spahn. Z nastaniem chłodniejszej pory roku spodziewany jest wzrost zakażeń.

Pacjenci z klasycznymi objawami chorób układu oddechowego, które wskazują na zarażenie się koronawirusem lub grypą, powinni mieć do dyspozycji dedykowane punkty kontaktowe, powiedział Spahn dziennikowi „Rheinische Post”. Minister zdrowia zapowiedział, że będzie zabiegał o to, aby zrzeszenia publicznych kas chorych oferowały takie miejscowe „przychodnie gorączkowe”. „Koncepcja taka już istnieje, jesienią powinny być dostępne w całym kraju”, dodał.

Aby zminimalizować zagrożenie dla grup ryzyka, mają obowiązywać nadzwyczajne środki. „Ważne jest, abyśmy w dalszym ciągu specjalnie chronili szczególnie zagrożone grupy społeczeństwa i w tym celu dalej zaostrzali koncepcje obowiązujące w życiu codziennym”, powiedział polityk CDU.

„Dlatego we wrażliwych obszarach, takich jak domy spokojnej starości, seryjne testy prewencyjne staną się integralną częścią strategii obowiązującej jesienią i zimą”, dodał, podkreślając, że tego typu placówki trzeba z największą starannością chronić przed koronawirusem.

Hiszpania: Częściowy lockdown w Madrycie. Możliwe kolejne restrykcje?

Od kilkunastu dni w Hiszpanii notuje się ponownie rekordowe przyrosty zachorowań na COVID-19. To obecnie najbardziej zagrożony koronawirusem kraj w Europie. W niektórych dzielnicach Madrytu następuje powrót do blokady związanej z epidemią.

 

 

Od poniedziałku mieszkańcy Madrytu będą mogli opuścić swoją strefę …

Testy podstawą

Niemiecki minister zdrowia spodziewa się, że w porozumieniu z krajami związkowymi do połowy października będzie wiadomo, w jaki sposób powinna być rozwijana ogólna strategia testowania jesienią i zimą.

Planowane są również szybkie testy antygenowe na koronawirusa i nowe wytyczne MSW odnośnie kwarantanny dla osób powracających z obszarów ryzyka. Spahn wyjaśnił ponadto, że niemieckie laboratoria już zwiększyły swój potencjał testowania.

„Tylko w ciągu ostatnich czterech tygodni przeprowadzono jedną trzecią wszystkich testów od początku pandemii”, wyjaśnił.