Koronawirus: Austria znosi część restrykcji – ale nie tych dotyczących wjazdu do kraju

Sebastian Kurz, Austria, kanclerz

Austriacki rząd zapowiada zaostrzenie ograniczeń związanych z wjazdem do kraju. Jak wyjaśnia kanclerz Sebastian Kurz (na zdj.), celem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się nowych mutacji koronawirusa. / Zdjęcie: Twitter, @sebastiankurz

Austriacki rząd poinformował o planach złagodzenia niektórych spośród obowiązujących ograniczeń związanych z lockdownem. Jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące wjazdu na terytorium kraju. W ubiegłym tygodniu tyrolska policja ukarała w jednym z kurortów prawie 100 osób.

 

Mimo utrzymującego się na wysokim poziomie wskaźnika transmisji koronawirusa rząd postanowił znieść niektóre restrykcje od 8 lutego. Ponownie otwarte zostaną m.in. muzea, galerie sztuki oraz ogrody zoologiczne. Do pracy powrócą także lokale handlowe i usługowe, a także nauka w trybie stacjonarnym.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Jakie zmiany wejdą w życie?

Częściowe otwarcie będzie jednak wiązało się z konkretnymi warunkami. Lekcje w szkołach będą odbywały się w systemie zmianowym, a w zajęciach w placówkach będą mogli uczestniczyć tylko uczniowie posiadający negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Obowiązek poddania się testowi obejmie także osoby, które będą chciały udać się do salonu fryzjerskiego.

Sprzedawcy i usługodawcy będą zobowiązani do noszenia w pracy maseczek FFP2, już wcześniej wymaganych podczas korzystania z transportu publicznego, jak również na zakupach. W mocy pozostanie jednak godzina policyjna, obowiązująca od 20:00 do 6:00.

Kanclerz Sebastian Kurz prosił w mediach społecznościowych, by nie nadinterpretować decyzji o zniesieniu części restrykcji, uważając ją za coś naturalnego. „Jeśli liczba zakażeń wzrośnie, będziemy zmuszeni do przywrócenia ograniczeń”, podkreślił. Zwrócił przy tym uwagę, że sytuacja epidemiczna, a w związku z tym także obowiązujące restrykcje, „zależą od nas wszystkich i naszego zachowania”.

Jednocześnie władze planują zaostrzenie ograniczeń dla przyjezdnych. Jak wyjaśnił Kurz, rząd chce w ten sposób ograniczyć przedostawanie się do kraju nowych mutacji koronawirusa.

Koronawirus: EMA zatwierdza szczepionkę AstraZeneca, ale KE ostro spiera się z jej producentem o dostawy

Europejska Agencja Leków dopuściła szczepionkę AstraZeneca dla wszystkich grup wiekowych?

Prawie sto osób ukaranych w tyrolskim kurorcie

W ubiegłym tygodniu policja poinformowała o ukaraniu mandatami 96 osób w kurorcie narciarskim Sankt Anton am Arlberg w Tyrolu. Turyści mieli naruszyć przepisy związane z wjazdem do kraju oraz lockdownem. Operacja z udziałem 15 funkcjonariuszy została przeprowadzona w piątkowy wieczór.

Ośrodki narciarskie, łącznie z wyciągami, są w Austrii czynne i można z nich korzystać pod warunkiem posiadania maseczki typu FFP2. Zamknięte są jednak hotele. Zakwaterowanie dostępne jest tylko dla osób podróżujących służbowo. Burmistrz Sankt Anton Helmut Mall przekazał, że przyjezdni zameldowali się w hotelach, twierdząc, że szukają pracy, mimo że nie ma wolnych miejsc pracy.

Według tyrolskiej policji wśród ukaranych mieli być m.in. Brytyjczycy, Duńczycy, Szwedzi, Rumuni, Niemcy, Australijczycy, Irlandczycy i Polacy.

Austria: Od 26 grudnia kolejny lockdown. "To jedyny sposób na pokonanie pandemii"

„Prognoza dla całej Europy jest dramatyczna”, argumentował w piątek kanclerz Sebastian Kurz.

Protesty w Wiedniu przeciwko restrykcjom

Przeciwko obowiązującym obostrzeniom protestowało w niedzielę w Wiedniu ok. 10 tys. osób. Wielu demonstrantów nie miało na twarzach maseczek i nie zachowywało przepisowego dystansu od innych. Policja rozwiązała zgromadzenie i wezwała do rozejścia się. Doszło do starć z siłami porządkowymi. Policja zatrzymała co najmniej 10 osób i spisała dane ponad 800, którym grożą kary za złamanie przepisów związanych z restrykcjami przeciwepidemicznymi.

Od 26 grudnia w Austrii obowiązuje trzeci ogólnokrajowy lockdown. Od wybuchu pandemii w całym kraju stwierdzono ponad 415 tys. przypadków koronawirusa. Z powodu COVID-19 zmarło ponad 7 tys. mieszkańców Austrii.