Koronawirus: Austria wprowadziła lockdown dla osób niezaszczepionych

Władze federalne Austrii wprowadziły lockdown dla niezaszczepionych osób, źródło: Twitter/Alexander Schallenberg (@a_schallenberg)

Władze federalne Austrii wprowadziły lockdown dla niezaszczepionych osób, źródło: Twitter/Alexander Schallenberg (@a_schallenberg)

Od dziś (15 listopada) obowiązuje w Austrii zakaz opuszczania domów bez ważnych życiowych powodów dla osób, które nie zaszczepiły się dotąd przeciw COVID-19. To element walki z czwartą falą zakażeń koronawirusem w tym kraju.

 

Ci mieszkańcy Austrii, którzy dotąd nie zaszczepili się przeciw wywołującemu COVID-19 koronawirusowi SARS-CoV-2 (i mają więcej niż 12 lat) przez najbliższe 10 dni będą mogli opuszczać swoje miejsca zamieszkania tylko w związku z życiową koniecznością, czyli aby pracować, robić podstawowe zakupy czy odwiedzić lekarza.

W ten sposób austriackie władze federalne, w porozumienie z władzami wszystkich krajów związkowych, chcą zmniejszyć liczbę kontaktów społecznych wśród osób najbardziej narażonych na zakażenie się koronawirusem oraz na ciężkie, wymagające hospitalizacji lub grożące zgonem zachorowanie na COVID-19.

Górna Austria wprowadza lockdown dla niezaszczepionych. Wkrótce podobne zasady w całym kraju?

Zaledwie dzień wcześniej starosta związkowy Thomas Stelzer miał stwierdzić, że „nie ma potrzeby wprowadzania lockdownu”. Zmienił jednak zdanie po spotkaniu z ministrem zdrowia.

Czwarta fala pandemii w Austrii

Austria przechodzi właśnie czwartą falę infekcji SARS-CoV-2, a dobowe liczby nowych zakażeń są rekordowe i oscylują w granicach 11-13 tys. Siedmiodniowa zachorowalność na 100 tys. mieszkańców wzrosła już do poziomu około 815.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Górnej Austrii oraz Salzburgu, gdzie siedmiodniowa średnia zakażeń przekracza już na 100 tys. mieszkańców 1,3 tys. Oba te kraje związkowe lockdowny dla niezaszczepionych osób wprowadziły już w ubiegłym tygodniu.

Teraz podobne zasady będą obowiązywać w całym kraju. Władze federalne szacują, że lockdown będzie dotyczył około 2 mln ludzi, czyli 1/4 populacji kraju, bo tyle osób po 12. roku życia dotąd nie skorzystało z możliwości zaszczepienia się przeciw koronawirusowi.

Austria jest przeciwko dzieleniu państw UE na dobre i złe – minister Karoline Edtstadler [WYWIAD]

Byłoby to działanie antyeuropejskie, podkreśla w rozmowie z EURACTIV.pl austriacka minister ds. europejskich.

Szkoły pozostają otwarte

Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg oznajmił też, że rząd liczy na to, że nowe przepisy zwiększą gotowość do szczepień. „Sytuacja jest poważna, a szczepienia są niezbędne. Częstość zachorowań wśród osób nieszczepionych jest obecnie znacznie wyższa niż w grupie osób, które przyjęły szczepionkę” – stwierdził szef austriackiego rządu.

A minister zdrowia i spraw społecznych Wolfgang Mückstein ocenił, że dzięki lockdownowi dla niezaszczepionych osób liczba kontaktów społecznych zmniejszy się o około 30 proc. Wyjaśnił też, że z lockdownu zwolnione będą nie tylko osoby zaszczepione lub 12-letnie i młodsze (bo takie nie mogą się obecnie w Austrii zaszczepić), ale także ozdrowieńcy, jeśli przeszli COVID-19 nie dawniej niż 180 dni temu.

Ale, nawet dla niezaszczepionych dzieci powyżej 12. roku życia lockdown nie będzie oznaczał zdalnego nauczania, bowiem wychodzenie do szkoły znajduje się na liście „ważnych spraw życiowych”, choć akurat szkoły to obecnie w Austrii częste miejsca występowania ognisk zakażeń koronawirusem.

Kontrole covidowych certyfikatów mają się jednak odbywać wyrywkowo i policja nie będzie ustawiać żadnych punktów kontrolnych. Mandat za złamanie reguł lockdownu jest jednak wysoki i wynosi 450 euro.