Koronawirus: Dwa europejskie kraje przywracają obowiązek noszenia masek ochronnych

Mieszkańcy Austrii i Francji musza pamiętać o zakładaniu masek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych, w tym supermarketach.

Mieszkańcy Austrii i Francji musza pamiętać o zakładaniu masek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych, w tym supermarketach. / Foto via unsplash

W Austrii obowiązek noszenia masek ochronnych wraca po kilku tygodniach przerwy. We Francji grzywny za brak zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych sięgają 135 euro. Rządy obu państw obawiają się drugiej fali epidemii koronawirusa.

 

 

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz poinformował we wtorek (21 lipca), że rząd zdecydował się na ponowne wprowadzenie wymogu noszenia masek ochronnych w sklepach spożywczych, w tym w supermarketach, bankach i na pocztach. Powodem jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem w ostatnich tygodniach. Obowiązek noszenia masek wejdzie w życie z dniem 24 lipca.

We Francji obowiązek noszenia masek ochronnych we wszystkich miejscach publicznych obowiązuje od poniedziałku (20 lipca). Rząd obawia się drugiej fali epidemii koronawirusa. Osobom, które nie noszą masek w sklepach, bankach, na lotniskach, w budynkach dworcowych, muzeach, czy kinach – grozi otrzymanie kary finansowej w wysokości 135 euro.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Koronawirus: Obawy przed drugą falą zakażeń

We Francji maskę ochronną trzeba też mieć na twarzy w momencie wchodzenia do kawiarni, restauracji, czy do hotelu. W przypadku miejsc, gdzie podaje się jedzenie i picie – maskę można ściągnąć w momencie – kiedy klient usiądzie przy stoliku. W hotelach natomiast maskę można się pozbyć dopiero po wejściu do pokoju.

Jednocześnie w związku z niewielkim, jak dotąd, wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 rząd ogłosił, że przygotowany został – na wszelki wypadek – plan objęcia kwarantanną niektórych regionów kraju. Najgorzej sytuacja wygląda w Bretanii na północnym-zachodzie kraju, gdzie nakaz noszenia masek w zamkniętych pomieszczeniach obowiązuje od wielu dni. Wzrost liczby zakażeń w tym regionie zanotowano wraz z rozpoczęciem sezonu letniego i otwarciem plaż.

Z niepokojem na rozwój sytuacji epidemiologicznej w kraju obserwują także władze Austrii. W ostatnich kilkunastu dniach zanotowano w tym kraju zdecydowanie więcej zakażeń koronawirusem niż jeszcze w maju i czerwcu, gdy średnia liczba potwierdzonych zakażeń  SARS-CoV-2 utrzymywała się w Austrii na poziomie około 50 przypadków w ciągu doby. Jedak na przełomie czerwca i lipca niemal codziennie wynosiła już ona ponad 100 zakażeń. Wiele z nich dotyczy osób, które wróciły z wakacyjnego wypoczynku na Bałkanach lub w krajach zachodniej Europy. Potwierdzono także kilka nowych ognisk wirusa m.in. w zakładach mięsnych.

Przełom w pracach nad szczepionką na koronawirusa? Dobre wyniki testów w Oksfordzie

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii, którzy są jednym z przodujących na świecie zespołów pracujących nad stworzeniem szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2, poinformowali, że pierwsze testy ich preparatu na ludziach dają dobre wyniki.

Austria: Możliwe dalsze restrykcje

Kanclerz podkreślił, że jeżeli przypadki koronawirusa zostaną stwierdzone w kościołach, to zostaną one zamknięte, wprowadzone będą też ograniczenia dotyczące nabożeństw i uroczystości kościelnych. Kurz zapowiedział też, że w związku z tym, iż wiele nowych zakażeń stwierdzonych jest u osób, które przebywały w ostatnim czasie poza Austrią, kontrole graniczne będą „bardziej rygorystyczne”. Austriacki kanclerz dodał, że zostanie ponadto zaostrzony obowiązek przeprowadzania testów u osób przybywających z Bałkanów, a kwarantanny będą staranniej monitorowane.

Austria wprowadziła od czwartku (16 lipca) zakaz lotów do 18 krajów. Obowiązuje on do 31 lipca i jest związany z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa. Do tej pory zakaz lotów do Austrii obowiązywał dla 8 krajów oraz włoskiego regionu Lombardia, gdzie zaczęła się pandemia koronawirusa w Europie. W myśl nowego rządowego rozporządzenia, Lombardia została usunięta z listy, jednak dodano na nią 10 kolejnych krajów.

Oznacza to, że już od ubiegłego czwartku przynajmniej do 31 lipca na lotnisku w Wiedniu i pozostałych austriackich portach lotniczych nie mogą lądować samoloty z następujących krajów: Albania, Białoruś, Bośnia i HercegowinaBułgaria, Chiny, Egipt, Iran, KosowoMołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania (podkreślone zostały kraje dodane do listy). Przyczyną jest większa liczba zakażeń koronawirusem w tych krajach.

W myśl nowych regulacji mogą więc oni polecieć do tego kraju, ale nie będą mieli jak wrócić, bo loty powrotne (przynajmniej do 31 lipca) będą mogły być realizowane przez linie tylko pustymi samolotami bez pasażerów. W praktyce więc dużo połączeń zostanie odwołanych.