Koronawirus: Austria przeprowadzi masowe testy, jak Słowacja

Austria, Kurz, słowacja, koronawirus, pandemia, COVID19, SARS-CoV-2, testy

Wzorem Słowacji Austria przetestuje znaczną część swoich mieszkańców na SARS-CoV-2 / Foto via flickr [Comunidad de Madrid]

Wzorem Słowacji Austria przetestuje znaczną część swoich mieszkańców na SARS-CoV-2, oznajmił kanclerz Sebastian Kurz.

 

 

W niedzielę (15 listopada), dzień po ogłoszeniu kilkunastodniowego lockdownu w Austrii, kanclerz Sebastian Kurz zapowiedział w telewizji publicznej ORF, że jeszcze zanim kraj otworzy się ponownie 6 grudnia, zacznie się powszechne testowanie jego mieszkańców, tak jak to zrobiła Słowacja, która w ten sposób zlokalizowała dziesiątki tysięcy zakażonych i objęła ich kwarantanną.

W przełożeniu na liczbę mieszkańców Austria należy do krajów o najwyższym poziomie nowych zakażeń. Od dziś (17 listopada) w Austrii obowiązuje całkowity lockdown.

W niedzielnym programie „Pressestunde” Sebastian Kurz przekonywał, że tylko w ten sposób można podtrzymać nadzieję na zniesienie obostrzeń już za trzy tygodnie. Zaznaczył, że najpierw powinny zostać przebadane najważniejsze grupy zawodowe, w tym nauczyciele i lekarze.

Słowacja daje przykład

„To jest przykład niezwykłego sukcesu”, powiedział Kurz podczas dyskusji telewizyjnej w niedzielę 15 listopada. „A my zdecydowaliśmy się zrobić tutaj, w Austrii, podobny krok. Chcemy przeprowadzić masowe testy na koniec lockdownu, by umożliwić ponowne otwarcie szkół”, wyjaśnił.

Do drugiego testowania na wielką skalę ma dojść w Austrii jeszcze przed Bożym Narodzeniem, tak by w miarę możliwości bezpiecznie przeżyć Święta.

Mniej więcej godzinę później na Facebooku pojawił się wpis szefa słowackiego rządu, w którym Igor Matowicz zacytował Kurza, po czym jeszcze raz podziękował Austrii za bezinteresowną pomoc podczas pierwszej rundy słowackiego testowania powszechnego. Piętą achillesową słowackiej operacji był bowiem niedobór personelu medycznego, niezbędnego do prowadzenia testów na tak wielką skalę. Austria przysłała 33 lekarzy wojskowych. Słowację wsparły też Węgry, które przysłały niemal dwustu wolontariuszy, zarówno lekarzy, jak i studentów z piątego i szóstego roku studiów.

„Z austriackim kanclerzem jesteśmy w stałym kontakcie i przekażemy mu całe know-how oraz informacje… i oczywiście pojedziemy też pomóc osobiście”, zapewnił słowacki premier.

Słowacja: Przetestowano na koronawirusa niemal wszystkich mieszkańców. Co się okazało?

W miniony weekend na Słowacji przeprowadzono masowe testy mieszkańców na obecność przeciwciał koronawirusa SARS-CoV-2.

Austria: Szczegóły jeszcze w tym tygodniu

Austriacki rząd ma pod koniec tygodnia przedstawić szczegóły dotyczące powszechnego testowania: kiedy będzie przeprowadzone, kto zostanie objęty badaniem i czy będzie dobrowolne. „Z pewnością nie postawimy na przymus”, twierdzi źródło z urzędu kanclerskiego.

Również słowackie testowanie nie było formalnie przymusowe, ale brak zaświadczenia o negatywnym wyniku testu oznaczał dziesięciodniowy zakaz wychodzenia z domów, co było mocnym argumentem za tym, żeby dać się przebadać. Dlatego poddawali się testom także ludzie starsi niż 65 lat, choć ich testowanie formalnie nie dotyczyło. Dzieci do lat 10 nie musiały być testowane, ale w ich wypadku brak zaświadczenia nie oznaczał konieczności pozostania w domu.

Podczas pierwszej rundy testów w weekend przed Zaduszkami przebadało się ponad 3,6 mln ludzi, co oznacza niemal dokładnie dwie trzecie ludności kraju. Ludzie czekali długie godziny w kolejkach, ale wbrew wcześniejszym obawom prezydentki Zuzany Czaputovej nikt nie odszedł z punktu pobrań z kwitkiem. Wszyscy zostali przebadani i otrzymali zaświadczenia z wynikami.

Koronawirus: Austria wprowadza całkowity lockdown. To jedyny sposób na pokonanie wirusa?

Plany austriackich władz zakładają także wprowadzenie całodobowej godziny policyjnej.

Nieco ponad 38 tys. badanych, czyli 1,06 proc. łącznej liczby przetestowanych, okazało się nosicielami koronawirusa. Wszyscy oni i zamieszkujący z nimi pod jednym dachem zostali objęci kwarantanną.

A tymczasem we wtorek Austria przejdzie na ścisły lockdown. Różnica między oboma krajami polega bowiem na tym, że podczas gdy premier Słowacji podjął decyzję o powszechnym testowaniu, by nie dopuścić do lockdownu, kanclerz Austrii (która pod względem epidemicznym jest w gorszej sytuacji niż jej wschodni sąsiad) chce użyć tego instrumentu, by wyjść z lockdownu i uniknąć ponownego gwałtownego wzrostu liczby zakażeń.