Koronawirus: Apel lekarzy o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

Lekarze w maskach, źródło fb Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie

Lekarze w maskach, źródło fb Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie

Naczelna Rada Lekarska wystosowała wczoraj apel do premiera Mateusza Morawieckiego o jak najszybsze wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, co pozwoli m.in. na odłożenie majowych wyborów prezydenckich. Lekarze podkreślają, że w czasie pandemii koronawirusa polityczne i partyjne cele powinny ustąpić miejsca obronie życia i zdrowia obywateli.

 

Z kolejnym apelem o przełożenie tych wyborów zwrócił się w piątek (27 marca) również były premier i były szef Rady Europejskiej, a obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk. W jego ocenie dziś „konkurencję polityczną musi zastąpić solidarność, a propagandę prawda”.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

W czasie epidemii konieczne są odpowiednie środki prawne

Lekarze uprzedzają przy tym, że w walce z wirusem  kluczowy będzie najbliższy miesiąc. “Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na ten okres rozszerzy możliwości zastosowania środków prawnych ograniczających do niezbędnego minimum wszelkie przejawy aktywności publicznej, zawodowej i społecznej, która w krytycznym okresie epidemii może powodować nie tylko istotne zwiększenie zagrożenia dla życia i zdrowia obywateli, ale także przedłużenie epidemii” – argumentuje Naczelna Rada Lekarska w swoim apelu.

Trzeba odłożyć nie tylko egzaminy, ale i wybory

Rada zwraca także uwagę, że do opanowania epidemii konieczne jest utrzymanie ograniczenia zgromadzeń i zakaz organizacji imprez masowych tak długo, jak długo stwierdzane będą nowe przypadki zachorowań. “W tym stanie rzeczy Państwo Polskie nie będzie mogło zapewnić swoim obywatelom bezpieczeństwa życia i zdrowia podczas egzaminów ósmoklasisty, egzaminów maturalnych, a także wyborów prezydenckich, co w sposób oczywisty powinno prowadzić do ich odłożenia w czasie” – uważają lekarze.

Koronawirus: Sejm dostosował regulamin do pracy zdalnej

W kilkunastu salach, siedząc w dużych odległościach od siebie w maseczkach i rękawiczkach,  posłowie zmienili wczoraj regulamin Sejmu.

Lekarze potrzebują wsparcia rządzących

Zwracają także uwagę, że ich praca w czasie epidemii wymaga od nich poświęceń, ale również “wsparcia i odpowiedzialnych decyzji rządzących w imię obrony wartości najwyższych dla naszego istnienia”. Apelują o to, by polityczne i partyjne cele ustąpiły miejsca obronie życia i zdrowia obywateli i przypominają, że nawet w najnowszej historii Polski można znaleźć wiele takich przykładów.

“Codziennie walczymy o każdego pacjenta i wiemy, ilu nieszczęściom można zapobiec. Nasza lekarska powinność nakazuje nam nie tylko leczyć, ale i zapobiegać.  Dlatego nasz apel jest wołaniem o uniknięcie niepotrzebnych narażeń, cierpień i strat” – głosi apel Naczelnej Rady Lekarskiej do premiera Mateusza Morawieckiego.

Koronawirus: Pierwszy transport z pomocą z Chin już w Polsce

W Warszawie wylądowały wczoraj dwa pierwsze samoloty z Chin z wyposażeniem medycznym, którego w Polsce najbardziej brakuje.

Tusk: Nawet Putin to zrozumiał

„Dzisiaj wirus jest jedynym wrogiem Polaków, nie szukajcie innego” – zaapelował Tusk do rządzących na twitterze. Podkreślił, że w czasie epidemii polityczną konkurencję musi zastąpić solidarność, a propagandę – prawda. Zastrzegł, że dotyczy to zarówno władzy, jak i  opozycji. “Bądźcie krytyczni, ale odpowiedzialni. Odłóżcie wybory. Nawet (prezydent Rosji Władimir) Putin to zrozumiał” – zauważył były szef polskiego rządu.

W zeszłotygodniowej rozmowie z PAP Tusk wyraził przekonanie, że „po francuskim błędzie już nikt nie odważy się organizować wyborów chyba na całym świecie”. “Jest rzeczą oczywistą, że nikt rozsądny i przyzwoity nie może narażać życia ludzkiego. Nie wiem, jaka jest kalkulacja poza uporem” – mówił Tusk. Przyznał, że ten upór jest dla niego niezrozumiały, jeśli majowe wybory zostaną przełożone, to i tak prezydentem nadal będzie starający się o reelekcję kandydat PiS Andrzej Duda.

Francja: Wybory samorządowe z rekordowo niską frekwencją

Zaledwie 45 proc. uprawnionych do głosowania Francuzów poszło wczoraj do urn, aby wybrać nowe władze samorządowe. To najniższa frekwencja w historii. W większości miast nie udało się jednak wyłonić merów w I turze.

 

Sytuacja epidemiologiczna we Francji staje się coraz poważniejsza. …

Tylko stan nadzwyczajny umożliwia zmianę daty wyborów

Pierwsza tura wyborów prezydenckich zaplanowana jest na 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, to druga tura odbędzie się 24 maja. Zmiany daty wyborów i kalendarza wyborczego z powodu pandemii SARS-CoV-2 od dawna domaga się opozycja. Politycy partii rządzącej utrzymują wciąż jednak, że nie ma powodu, by przesuwać wybory prezydenckie. Jedyną możliwością przełożenia wyborów jest wprowadzenie w Polsce jednego z trzech stanów nadzwyczajnych: stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej.

Stan nadzwyczajny wymusiłby odroczenie wyborów

Z powodu dezorganizacji życia w kraju wywołanej epidemią koronawirusa opozycja domaga się odroczenia wyborów prezydenckich, ale politycy rządzącego ugrupowania nie widzą ku temu podstaw prawnych. Podkreślają natomiast, że podjęcie takiej decyzji byłoby równoznaczne ze złamaniem konstytucji.