Koronawirus: Amerykańska szczepionka na dobrej drodze do Europy

Szczepienie, źródło: Flickr, fot. Daniel Paquet

Szczepienie, źródło: Flickr, fot. Daniel Paquet

Amerykańska firma biotechnologiczna może już złożyć wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu swojej szczepionki przeciwko koronawirusowi na terenie Unii Europejskiej. Firma Moderna przekazała wczoraj, że Europejska Agencja Medycyny (EMA – European Medicine Agency) potwierdziła, że szczepionka spełnia niezbędne do tego warunki.

 

Tego samego dnia (14 października) prezydent Andrzej Duda rozmawiał w trybie zdalnym z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem. Ostrzegł potem Polaków przed rosnącym zagrożeniem ze strony wirusa SARS-CoV-2 zachęcając do przestrzegania zaleceń sanitarnych. Natomiast rząd zapowiedział, że – wobec gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem i zgonów na COVID-19 – poinformuje dziś o wprowadzeniu dalszych obostrzeń. Ogłosi najprawdopodobniej, że m.in. Warszawa i Kraków znalazły się w czerwonej strefie.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Amerykańska firma przekroczyła ważny etap w produkcji szczepionki

Tymczasem Moderna poinformowała w komunikacie opublikowanym wczoraj na swojej stronie internetowej o oficjalnym potwierdzeniu przez EMA, że ich szczepionka nowej generacji przeciwko koronawirusowi o nazwie mRNA-1273, spełnia warunki niezbędne do złożenia wniosku o pozwolenie na dopuszczenie jej do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Spółka notowana na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych NASDAQ podkreśliła, że jest to efekt „pozytywnych wyników badań przedklinicznych” i „pozytywnych analiz wewnętrznych”  pierwszej fazy badań klinicznych na dorosłych. Firma podkreśliła także, że „europejscy partnerzy, inwestorzy i obywatele od początku pełnili ważną rolę w postępach firmy”. Zapewniła ponadto, że dąży do przygotowania bezpiecznej oraz efektywnej szczepionki i docenia przy tym pomoc regulatorów Unii Europejskiej.

Koronawirus: Już 149 firm na świecie pracuje nad szczepionką. Chiny i USA na czele wyścigu

Prezentujemy listę wszystkich 149 firm, które pracują nad szczepionką na koronawirusa.

80 mln dawek dla obywateli UE

Wewnętrzne analizy, które przywołuje Moderna wykazały, że w trakcie pierwszej fazy badań klinicznych szczepionka mRNA-1273 „była ogólnie dobrze tolerowana we wszystkich grupach wiekowych” i „dawała szybką oraz silną odpowiedź immunologiczną” przeciwko SARS-CoV-2. Teraz trwa trzecia faza testów klinicznych, w której udział bierze kilkadziesiąt tysięcy osób.

Spółka zamierza produkować docelowo od 500 mln do miliarda dawek szczepionki rocznie, a rozpocząć produkcję już w przyszłym roku. Ponieważ jednak szczepionka Moderny wymaga dwukrotnego podania, to 500 mln dawek wystarczyłoby dla 250 mln osób.

Amerykańska spółka jest jedną z firm, które podpisały już porozumienie z Komisją Europejską na potencjalne zapewnienie zakupu tej szczepionki dla obywateli UE.  Moderna zadeklarowała dostarczenie 80 mln dawek. KE zawarła już trzy umowy (z firmami: AstraZeneca, Sanofi-GSK oraz Johnson & Johnson) i kilka porozumień z kilkoma producentami szczepionek.

Koronawirus: Komisja Europejska włącza się do wyścigu po szczepionkę

Komisja Europejska przedstawiła strategię przyspieszenia opracowania, produkcji i dystrybucji szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Pandemia w Polsce przyspieszyła

Z danych przekazanych przez unijną agendę zajmującą się zdrowiem publicznym wynika, że Polska znajduje się na 18. miejscu wśród państw Europy Zachodniej pod względem liczby zakażeń koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców odnotowanych w ciągu ostatnich 14 dni – wykryto łącznie 119 infekcji wirusem SARS-CoV-2 w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców.

Statystyki prowadzone przez Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wykazały również, że pod względem liczby zgonów na COVID-19 Polska zajmuje siódme miejsce.

Koronawirus najbardziej zabójczy w Czechach, Rumunii i Hiszpanii. Dane unijnej agencji epidemiologicznej

Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało najnowsze dane dotyczące epidemii koronawirusa w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Apel prezydenta Dudy do Polaków

“Odbyłem konsultacje z GIS prof. J. Pinkasem, co do aktualnej i spodziewanej sytuacji epidemicznej. W najbliższych dniach spodziewane są dalsze wzrosty liczby zakażeń” – ostrzegł Andrzej Duda na Twitterze. Zwrócił przy tym uwagę, że jest to wynik zachowań sprzed kilku dni. “Dalsza przyszłość też zależy od nas. Myj ręce! Noś maseczkę! Chroń Seniorów!” – zaapelował w swoim wpisie prezydent.

Dziś rząd wprowadzi kolejne obostrzenia

Rzecznik  rządu Piotr Müller zapowiedział wczoraj po kolejnym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, że po dzisiejszym spotkaniu tego zespołu zapadną decyzje ws. wprowadzenia ewentualnych nowych środków profilaktycznych. “Ich wymiar będzie zależny od sytuacji związanej z liczbą zachorowań, liczbą zajętych łóżek oraz respiratorów” – powiedział dziennikarzom.

Koronawirus w rządzie – zaprzysiężenie przełożone na dziś

Zaprzysiężenie zrekonstruowanego rządu, które miało się odbyć wczoraj po południu, odbędzie się dopiero dziś. Z powodu zakażenia koronawirusem jednego z nowych ministrów Przemysława Czarnka, premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o przełożenie tej uroczystości.