Koronawirus: „Alertowy pakiet obostrzeń” w Polsce w związku z pojawieniem się wariantu Omikron

Minister zdrowia Adam Niedzielski, źródło: Twitter/Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL)

Minister zdrowia Adam Niedzielski, źródło: Twitter/Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL)

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach przeciwepidemicznych, które mają związek z pojawieniem się nowego, potencjalnie groźnego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Dotyczą one głównie kwarantanny dla osób przybywających z zagranicy oraz limitu osób w miejscach publicznych.

 

Wariant Omikron, pierwszy raz wykryty w Botswanie, ale obecny już w większości krajów z południowej części Afryki, w tym przede wszystkim w RPA, ma rekordową liczbę mutacji – około 50 – w tym aż 32 w obrębie tzw. białka kolca, które koronawirus wykorzystuje do infekowania ludzkiej komórki.

Naukowcy podejrzewają więc, że ten szczep patogenu może się przenosić między ludźmi jeszcze łatwiej niż dotychczas znane warianty koronawirusa, choć zdania co do tego czy jest on groźniejszy od obecnie dominującego m.in. w Europie wariantu Delta są podzielone.

Wielu ekspertów podkreśla, że dokładnie zbadanie Omikronu oraz przeanalizowanie tego jak przechodzą infekcję zakażone nim osoby zajmie co najmniej 2-3 tygodnie i dopiero wtedy będzie można stawiać pierwsze wnioski, ale jednocześnie zalecają chuchanie na zimne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, że zagrożenie związane z wariantem Omikron jest „bardzo wysokie” i zaapelowała do państw członkowskich ONZ o „przyspieszenie akcji szczepień w grupach o wysokim ryzyku”. W podobnym tonie wydało swój komunikat Europejskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (ECDC).

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Polska także zakazuje lotów na południe Afryki

Część krajów europejskich już w ubiegłym tygodniu wstrzymała loty z siedmiu krajów południa Afryki – RPA, Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiki, Namibii i Zimbabwe, co mocno skrytykowały władze m.in. w Pretorii.

Teraz zakaz lotów do tych krajów wydała także Polska. Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał na konferencji prasowej w Warszawie, że polski rząd stosuje się tym samym do rekomendacji ECDC.

„Osoby, które będą wracały z tych (południowoafrykańskich – przyp. red) krajów – niezależnie jaką drogą – będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. W tym przypadku, że nie ma możliwości zwolnienia z tej kwarantanny negatywnym wynikiem testu” – zapowiedział Niedzielski.

Jednocześnie wydłużono z 10 do 14 dni kwarantannę dla wszystkich osób, które wracają do Polski z krajów spoza Strefy Schengen. Z tej kwarantanny można się jednak zwolnić negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Test PCR może być wykonany najwcześniej 8 dnia kwarantanny.

Jednocześnie zmniejszony zostaje limit uczestników imprez i wydarzeń kulturalnych oraz uroczystości religijnych z 75 proc. dostępnych miejsc do 50 proc. Powyżej tego limitu udział w nich wziąć mogą tylko osoby w pełni zaszczepione. Tak samo zmniejszony zostaje limit gości w hotelach oraz lokalach gastronomicznych. Również maksymalna liczba uczestników rodzinnych uroczystości zostaje zmniejszona ze 150 do 100 osób.

Pilne spotkanie G7 ws. nowego wariantu koronawirusa

Na świecie rozprzestrzenia się nowy wariant koronawirusa, który został wykryty w państwach południowej Afryki.

Niedzielski: To apogeum IV fali. Chyba

„Jesteśmy gdzieś w apogeum IV fali. Teraz spodziewamy się, że te wzrosty wyhamują i będą utrzymywały się na tym stabilnym poziomie. Ale oczywiście też myślimy o bardziej optymistycznym scenariuszu, że ta liczba będzie spadała” – ocenił minister zdrowia.

Adam Niedzielski dodał, że kluczowe będą dane dotyczące hospitalizacji, bo ponieważ wiele osób, które są obecnie zakażone koronawirusem, dzięki zaszczepieniu się, przechodzi infekcję lekko lub średnio, ale nie wymaga leczenia w szpitalu.

Szef resortu zdrowia dodał też, że sytuacja epidemiczna zaczyna się różnicować w poszczególnych regionach Polski. „W dwóch województwach – lubelskim i podlaskim – mamy do czynienia ze spadkiem liczby nowych zakażeń. Natomiast na Mazowszu, które często przesądza o nowych trendach, widać, że IV fala hamuje, ale w pozostałych regionach mamy kontynuację wzrostu” – powiedział Niedzielski.

Minister poinformował, że szczególnie niepokojąca jest sytuacja na Śląsku, gdzie zakażeń przybywa najszybciej, a jest to region licznie i gęsto zamieszkały. Nowe obostrzenia wchodzą w życie 1 grudnia i mają obowiązywać co najmniej do 17 grudnia.

Koronawirus: Szwajcarzy poparli w referendum obowiązywanie paszportów covidowych

Inicjatorami głosowania w tej sprawie byli przeciwnicy koronawirusowych obostrzeń.

Naukowcy spodziewali się mutacji koronawirusa

Natomiast dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny dr hab. Grzegorz Juszczyk uspokajał, że „nawet jeżeli potwierdzą się hipotezy naukowe o większej zakaźności wariantu Omikron, „możemy się spodziewać, że ewentualna dominacja nastąpi dopiero w ciągu kilku miesięcy.”

„Podstawową rekomendacją jest szczepienie, dlatego, że w ciągu najbliższych tygodni, miesięcy, możemy uzyskać dodatkową ochronę, tarczę przed działaniem nowego wariantu, nawet jeżeli w przyszłości potwierdzi się ograniczona ochrona tych szczepień, w co na razie naukowcy, zarówno międzynarodowi, jak i krajowi, jeszcze wątpią. Czekamy na wyniki badań” – powiedział.

„Sytuacja jest alertowa, ale nie nietypowa. Spodziewaliśmy, że będzie dochodziło do powstawania nowych wariantów” – dodał dr hab. Juszczyk. Na razie obecność wariantu Omikron koronawirusa stwierdzono w Europie w Niemczech, Holandii, Belgii, Czechach, Włoszech, Portugalii, Austrii oraz Wielkiej Brytanii.