Koronawirus: 100 euro dla każdego Fina?

Minister edukacji Finlandii Li Andersson [foto via @ Li Andersson Twitter]

Minister edukacji Finlandii Li Andersson [foto via @ Li Andersson Twitter]

W dobie pandemii koronawirusa fińscy politycy wychodzą z kolejnymi pomysłami wsparcia gospodarczego – tym razem chodzi o 100 euro dla każdego obywatela.

 

20 marca fiński rząd ogłosił pakiet wsparcia w wysokości 15 miliardów euro (68,4 mld zł), aby pomóc firmom i osobom, które ucierpiały z powodu pandemii. Było to o 10 mld euro (45,6 mld zł) więcej niż zawierał ogłoszony cztery dni wcześniej pierwszy pakiet pomocowy. Wsparcie zawiera m.in dodatkowe pieniądze dla agencji pracy oraz rozszerzenie pomocy dla samozatrudnionych. Zaś 7 kwietnia rząd ogłosił, że nie wyklucza przeznaczenia kolejnych pieniędzy na pomoc dla największych korporacji.

Również tradycyjnie pierwszomajowe demonstracje (w tym roku ograniczone do symbolicznego minimum) stały się okazją do zgłoszenia nowych inicjatyw i obietnic, które wpasowałyby się w oczekiwania socjalne fińskich obywateli.

Prawdopodobnie najbardziej konkretny pomysł zaprezentowała przewodnicząca Sojuszu Lewicy i obecna minister edukacji Li Andersson. Zasugerowała ona, że w celu ożywienia gospodarki państwo powinno jednorazowo przekazać wszystkim obywatelom po 100 euro (około 455 zł) z przeznaczeniem na wydatki w sektorze usług i małych przedsiębiorstw.

Koronawirus: Finlandia zamknie granicę dla szwedzkich pracowników?

Czy Finlandia zamknie granicę dla szwedzkich pracowników?

Inicjatywa minister edukacji spotkała się z mieszaną reakcją. Zarówno fińska Izba Handlowa, jak i organizacja reprezentująca przedsiębiorców (Suomen Yrittäjät) uważają pomysł lewicowej minister za interesujący i warty namysłu.

Jednak konfederacja związków zawodowych (SAK) wolałaby wzrostu zasiłków dla bezrobotnych zamiast rozdawnictwa pieniędzy dla wszystkich. Co z pieniędzmi zrobiliby Finowie? Z szybko przeprowadzonego sondażu wynika, że wielu wydałoby dodatkową kwotę na – koszmar ekologów – benzynę, nowe okulary lub przeznaczyło dla dzieci.

„Musimy mieć odwagę, aby uniknąć bankructwa firm i zwiększyć popyt wewnętrzny. W trakcie kryzysu cięcia budżetowe byłyby jak gwóźdź do trumny fińskiej gospodarki”, broniła swojego pomysłu Andersson.

Finlandia planuje lepiej chronić dane osobowe obywateli

W walczącej z koronawirusem Finlandii planowane jest wprowadzenie zmian związanych z identyfikacją obywateli. Celem rządu jest lepsza ochrona danych osobowych w coraz bardziej cyfrowym świecie.

Koronawirus w Finlandii

W Finlandii patogen wykryto u 5 327 osób, a 230 zmarło. Do zdrowia powróciło już 3000 osób. Szczyt zachorowań datuje się na 4 kwietnia, kiedy potwierdzono 267 nowych przypadków. Tylko wczoraj dopisano 78 infekcji i 10 zgonów.

Finlandia przeprowadziła do tej pory 102 300 testów na koronawirusa, czyli 18 463 testy na milion mieszkańców. Dla porównania Dania przeprowadziła 40 364 testów na mln osób, Norwegia – 31 835,  a Szwecja – 11 833.

W Finlandii zamieszkałej przez 5,5 mln osób rząd zdecydował się na stopniowe znoszenie obostrzeń. Pierwszym krokiem było uchylenie wprowadzonych pod koniec marca nadzwyczajnych przepisów dotyczących ograniczenia w przemieszczaniu się mieszkańców między regionem stołecznym Uusimaa a resztą kraju. Obowiązywały one do 15 kwietnia. Region Uusimaa zamieszkiwany jest przez 1,5 mln ludzi. Jak dotąd potwierdzono tam 3 243 przypadki zakażenia koronawirusem, czyli ponad 60 proc. wszystkich infekcji.

W kraju 14 maja zostaną otwarte szkoły podstawowe, lecz uczniowie szkół średnich mają kontynuować e-nauczanie.

Tymczasem szef Narodowego Banku Finlandii przewiduje, że krajowe PKB skurczy się w 2020 r. o między 5 a 13 proc.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY