Koronawirus: Komisja Europejska ostrzega przed drugą falą zachorowań 

Stella Kyriakides, fot. Twitter

Stella Kyriakides, fot. Twitter

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan de Keersmaecker ostrzega, że państwa członkowskie UE powinny być gotowe na drugą falę pandemii COVID-19.

 

“Cały czas koordynujemy wymianę informacji między państwami członkowskimi poprzez różne fora, jak Komitet Bezpieczeństwa Zdrowia, a także cotygodniowe wideokonferencje ministrów zdrowia, w których bierze udział unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakidespoinformował  w poniedziałek (11 maja) rzecznik KE ds. zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywnościowego oraz transportu Stefan de Keersmaecker.

Odpowiadając na pytanie, czy KE przygotowuje plan działań na ewentualną drugą falę koronawirusa jesienią lub zimą, dodał, że wiele tych informacji służy Europejskiemu Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) do oceny przygotowań na możliwą drugą falę pandemii COVID-19. De Keersmaecker zapewnił też, że ECDC pracuje nad analizami „w świetle możliwej drugiej fali” oraz nad środkami przygotowawczymi, które mogłyby być wdrożone w takim przypadku.

PISM: Reakcja Unii Europejskiej na epidemię koronawirusa

Różnice w podejściu państw członkowskich do COVID-19 doprowadziły do nieporozumień między nimi, utrudniając przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się choroby w Europie.

KE: Państwa UE powinny być przygotowane do drugiej fali COVID-19

„Według ostatniej oceny ryzyka przeprowadzonego przez ECDC państwa członkowskie powinny przygotować się na ewentualną drugą falę i wykorzystywać każdą okazję, by wzmocnić systemy nadzoru” – podkreślił rzecznik KE. Zwrócił ponadto uwagę, że Komisja jest zobowiązana do współpracy z ECDC i państwami członkowskimi, aby zapewnić informacje dotyczące ryzyka, które są niezbędne, by obywatele zrozumieli, że druga fala może nastąpić.

Na początku maja ECDC przedstawiło raport, z którego wynikało, że w większości państw Wspólnoty koronawirus słabnie. Wynikało z niego jednak również, że Polska jest jednym z trzech (czwartą jest Wielka Brytania, która jednak jest już poza UE) państw UE w których koronawirus utrzymuje się na takim samym poziomie.

Łączna liczba osób zakażonych w Polsce SARS-CoV-2 wynosiła wczoraj – według danych Ministerstwa Zdrowia – 16 326. Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wzrosła do 811. Oficjalna liczba osób wyleczonych to 5816. W poniedziałek resort poinformował o 330 nowych zakażeniach i 11 zgonach.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY