Włochy: „Wirusa nie ma”. Protesty pomarańczowych kamizelek

2 czerwca w Święto Republiki Włoskiej pomarańczowe kamizelki zapowiadają protesty na Piazza del Popolo w Rzymie oraz w ponad 100 włoskich miastach

2 czerwca w Święto Republiki Włoskiej pomarańczowe kamizelki pojawią się protena Piazza del Popolo w Rzymie oraz w ponad 100 włoskich miastach / Na zdjęciu Antonio Pappalardo nieformalny lider kamizelek. / Foto via Twitter

Po francuskich żółtych kamizelkach we Włoszech pojawiły się „pomarańczowe kamizelki”. Protestują przeciwko zbyt rygorystycznym – ich zdaniem – ograniczeniom wprowadzonym na czas pandemii. Domagają się dymisji rządu Giuseppe Conte i przywrócenia włoskiego lira.

 

 

W sobotnie (30 maja) popołudnie w największych włoskich miastach, także na północy kraju, jak np. Mediolan i Bergamo, gdzie sytuacja epidemiologiczna jest najtrudniejsza, zgromadziły się setki osób.

Demonstranci zlekceważyli zalecenia sanitarne, gromadząc się bez wymaganego dystansu i często bez masek ochronnych.

Domagali się ustąpienia rządu premiera Giuseppe Conte. Symbolem protestujących stały się pomarańczowe kamizelki (gilet arancioni). Nieformalnym liderem protestów jest Antonio Pappalardo, w przeszłości parlamentarzysta i generał włoskiej policji, a także jeden z głównych polityków nieistniejącej już Partii Socjaldemokratycznej.

Pomarańczowe kamizelki przekonują, że koronawirus… nie istnieje i jest wymysłem rządu. W demonstracjach przeciwko ograniczeniom wprowadzonym na czas pandemii koronawirusa, podobnie jak w Niemczech, brała udział także skrajna prawica.

Dziś (2 czerwca) w Święto Republiki Włoskiej planowane są kolejne protesty w wielu włoskich miastach. Największa – milcząca – demonstracja odbędzie się na Piazza del Popolo w Rzymie. Wezmą w niej udział lider Ligi Matteo Salvini oraz szefowa skrajnie prawicowej partii Bracia Włosi (Fratelli d’Italia) Giorgia Meloni. Ugrupowanie to zyskuje dużą popularność w ostatnich miesiącach.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Gilet Arancioni: Konglomerat niezadowolonych

Włoskie media piszą, że w tłumie protestujących w sobotę, na głównym placu Mediolanu Piazza del Duomo znaleźli się m.in. emeryci, przedstawiciele środowiska kibicowskiego oraz ci wszyscy, którzy uważają, że rząd Giuseppe Conte sprzedał kraj koncernom farmaceutycznym.

Do sobotniego protestu w Rzymie do „pomarańczowych kamizelek” dołączyli też członkowie grup neofaszystowskich: CasaPound oraz organizacji „Marsz na Rzym”. Nazwa ta jest odwołaniem do zamachu stanu z 1922 r., gdy władzę przejął Benito Mussolini. Doszło do przepychanek z policją.

Nieformalny lider protestów Antonio Pappalardo twierdzi, że ograniczenia wprowadzone na czas pandemii służyły rządzącym wyłącznie do ograniczenia wolności obywateli, bo – jak przekonuje były generał policji – „wirusa nie ma”. Podczas mediolańskiego protestu nie zabrakło także akcentów antyszczepionkowych. Pappalardo twierdzi bowiem, że szczepionki są niebezpieczne. Wśród wykrzykiwanych haseł pojawiły się wezwania do natychmiastowego znoszenia ograniczeń wprowadzonych na czas pandemii oraz powrót do narodowej waluty – włoskiego lira.

Pomarańczowe kamizelki: Zapowiedź krajobrazu politycznego Włoch po kryzysie?

Uaktywnienie się „pomarańczowych kamizelek” przypada na okres przetasowań na włoskiej scenie politycznej. Najbardziej zainteresowanym zagospodarowaniem społecznego niezadowolenia Włochów powinna być Liga Salviniego. Ugrupowanie to w ostatnich miesiącach systematycznie traci poparcieobecnie 26,3 proc. Głównie na rzecz Braci Włochów – już 14,5 proc. Fratelli d’Italia od października 2019 r. zyskali około 8 punktów proc. poparcia i do zajmującego trzecie miejsce w sondażach Ruchu 5 Gwiazd (M5S)  – 15,9 proc. – tracą już niewiele ponad 1 pkt. proc.

Jaki jest przepis na sukces Giorgi Meloni? Bezpardonowa krytyka rządu, która przybrała na sile w trakcie pandemii koronaiwrusa. Bracia Włosi nie cofają się przed niczym, a że nie są odpowiedzialni za rządzenie nawet w ramach poszczególnych regionów przedstawiają się jako ugrupowanie protestu przeciwko nieudolnym i sprzedajnym politykom, wykorzystując przy tym hasła antyeuropejskie i tożsamościowe.

Liga, która poza osobistą charyzmą Salviniego, w podobny sposób zbudowała swój sukces, mierzy się z krytyką za nieudolną walkę z koronawirusem. Prezydent Lombardii Attilio Fontana, regionu najbardziej dotknięto przez kryzys, jest politykiem Ligi. Mimo krytyki Fontana zapowiedział swój udział we wtorkowym milczącym proteście przeciwko rządowi w Mediolanie.

Koronawirus: Włoska mafia odporna na kryzys

W jaki sposób włoska mafia próbuje wykorzystać pandemię koronawirusa dla własnych celów?

Większość Włochów obawia się drugiej fali koronawirusa

Na przetasowania na włoskiej prawicy nakłada się niestabilna sytuacja rządu. Bo chociaż premier Giuseppe Conte nadal cieszy się wysokim zaufaniem rodaków – 53 proc. respondentów w badaniu pracowni SWG ma zaufanie do szefa rządu – to 56 proc. badanych uważa, że sytuacja gospodarcza kraju pogorszyła się, a tylko 9 proc. twierdzi że uległa poprawie. Jednocześnie 62 proc. twierdzi, że odbudowa po kryzysie zajmie dużo czasu.

Na tym tle drugi gabinet Conte jest obecnie oceniany przez badanych (w skali od 1 do 10) na średnią ocenę 5,9 – im więcej tym gorzej. Najgorzej rząd wypada na północnym-wschodzie kraju (Wenecja Euganejska) – 7,1 i na południu – 7,2. Podczas gdy Pappalardo wykrzykuje, że „wirusa nie ma”, trzy czwarte badanych obawia się drugiej fali koronawirusa. We Włoszech do tej pory potwierdzono śmierć 33 tys. osób w trakcie epidemii – najwięcej spośród państw Unii Europejskiej.

Na niekorzyść rządu Conte wpływa kapryśność lidera ugrupowania Italia Viva. Były premier z ramienia Partii Demokratycznej Matteo Renzi jest najbardziej niestabilnym elementem koalicji. Podczas głosowania 20 maja w sprawie wniosku o wotum nieufności złożonego przez opozycję dla ministra sprawiedliwości Alfonso Bonafede do końca nie było wiadomo, w jaki sposób zagłosują członkowie Italia Viva.

Włochy: Kryzys rządowy zażegnany. Dlaczego próbowano odwołać ministra sprawiedliwości?

Rząd premiera Giuseppe Conte przetrwał kolejny kryzys. Co tym razem poróżniło koalicjantów?

Włochy: Poprawia się sytuacja epidemiologiczna

W kolejnej fazie luzowania restrykcji przewidywanej na środę (3 czerwca) Włosi będą mieli możliwość przemieszczania się miedzy regionami kraju, a nawet przekraczania granicy.

Sytuacja epidemiologiczna we Włoszech poprawia się. W poniedziałek Służba Ochrony Cywilnej poinformowała o 178 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 odnotowanych w ciągu ostatnich 24 godzin. To najniższy wskaźnik od 26 lutego.

W sześciu z dwudziestu regionów (Basilicata, Kalabria, Marche, Molise, Sycylia, Umbria) nie potwierdzono ani jednego przypadku zakażenia. W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 60 osób.