Koronawirus: Rumunia i Serbia planowały zniesienie restrykcji. Zamiast tego wprowadzą nowe obostrzenia

Rumunia i Serbia zmagają się z wysokim wzrostem liczby zakażeń i jako kolejne bałkańskie kraje, po Słowenii i Chorwacji, ogłaszają wprowadzenie nowych restrykcji.

Rumunia i Serbia zmagają się z wysokim wzrostem liczby zakażeń i jako kolejne bałkańskie kraje, po Słowenii i Chorwacji, ogłaszają wprowadzenie nowych restrykcji. / [fot. Dorothea Oldani (unsplash.com)]

Rumunia i Serbia zmagają się z wysokim wzrostem liczby zakażeń i jako kolejne bałkańskie kraje, po Słowenii i Chorwacji, ogłaszają wprowadzenie nowych restrykcji.

Rumunia: Wzrost liczby zakażeń koronawirusem

1 lipca Rumunia miała znosić kolejne obostrzenia, jednak wraz ze wzrostem zachorowań w ostatnich tygodniach, kraj zdecydował się na wprowadzenie nowych restrykcji. W czwartek (25 czerwca) potwierdzono 460 nowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – to najwyższy dzienny przyrost od dwóch miesięcy. Nowe przypadki koronawirusa są obecne szczególnie w strefach turystycznych w rumuńskich Karpatach i nad Morzem Czarnym. Władze rozważają wprowadzenie obostrzeń dotyczących pobytu w tych miejscach, ponieważ, jak argumentuje minister zdrowia Nelu Tătaru, często restrykcje nie są tam przestrzegane.

W środę (1 lipca) miały również zostać otwarte restauracje – tego najbardziej domagali się inwestorzy. Na razie jednak pozostaną zamknięte, a Tătaru zapowiedział, że rozważy ich otwarcie w przyszłym tygodniu, jeśli sytuacja się ulegnie poprawie. 1 lipca rząd ogłosi również nowe restrykcje sanitarne.

Minister Tătaru zaznaczył, że Rumunia doświadcza przedłużonej pierwszej fali koronawirusa właśnie z powodu luzowania restrykcji. Jego zdaniem jest to spowodowane zachęcaniem mieszkańców do nieprzestrzegania obostrzeń przez polityków.

Dla kogo UE otworzy swoje granice zewnętrzne? Decyzja ma zapaść dzisiaj

Do 30 czerwca będzie gotowa lista pozaunijnych krajów, które zostaną uznane za epidemicznie bezpieczne. Ich obywatele będą mogli wjechać na teren Unii Europejskiej.

Serbia: Surowsze restrykcje i problemy służby zdrowia

Serbia była jednym z pierwszych krajów otwierających granice dla cudzoziemców oraz znoszących restrykcje. To również w tym kraju odbyły się pierwsze wybory parlamentarne w dobie pandemii, chociaż część opozycji apelowała o zbojkotowanie głosowania. Jednak również w Serbii pojawią się nowe obostrzenia. W poniedziałek (29 czerwca) władze zadecydowały o wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek ochronnych w środkach transportu oraz wszelkich lokalach handlowych i usługowych.

Pojawiają się także informacje o krytycznym stanie służby zdrowia w Novim Pazarze, gdzie brakuje personelu medycznego oraz wyposażenia. Prośby o pomoc skierowano nawet do tureckiego prezydenta, Recepa Tayyipa Erdoğana. Władze zapowiedziały także, że do poszczególnych miast będą wprowadzane stopniowo nowe obostrzenia. Ostrzegają, że restrykcje będą mogły być zaostrzone każdej chwili, jeśli nie będą przestrzegane.

W Rumunii odnotowano jak dotąd ponad 26,5 tys. przypadków koronawirusa i 1634 zgony. W kraju wykonano łącznie 699,6 tys. testów. W Serbii koronawirusa wykryto już u ponad 14,2 tys. osób. Zmarły 274. Serbia wykonała jak na razie 393,8 tys. testów. Rumunia i Serbia są kolejnymi bałkańskimi krajami zaostrzającymi restrykcje.

Kilka dni wcześniej o podobnych zamiarach poinformowały władze Chorwacji i Słowenii.