Chorwacja łagodzi restrykcje wprowadzone na czas pandemii

Premier Chorwacji Andrej Plenković / Zdjęcie via twitter @AndrejPlenkovic

Chorwacja dołącza do grupy państw, które znoszą restrykcje wprowadzone na czas pandemii koronawiusa. „Sytuacja jest pod kontrolą, ale musimy być ostrożni, by nie zaprzepaścić tego, co udało nam się dotychczas osiągnąć”, powiedział premier Andrej Plenković.

 

„Przywrócimy restrykcje, jeżeli sytuacja epidemiczna pogorszy się”, podkreślił premier Andrej Plenković. 

W sobotę (18 kwietnia) rząd poinformował o przedłużeniu „lockdownu” o 15 dni. Chorwacja znajduje się w społecznej izolacji od miesiąca. Zamknięte są bary, restauracje i szkoły. Otwarte są niektóre sklepy, apteki oraz stacje benzynowe. Jednak od poniedziałku (27 kwietnia) restrykcje w Chorwacji będą stopniowo łagodzone.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Strategia podzielona na etapy

Rząd planuje złagodzić restrykcje w ramach trzech etapów. Od poniedziałku (27 kwietnia) otwarte zostaną sklepy, a w miastach ruszy transport publiczny, poinformował w czwartek (23 kwietnia) premier Andrej Plenković.

Szef rządu powiedział, że sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą, dlatego rząd planuje stopniowo „odmrażać”gospodarkę. „Musimy być jednak ostrożni, aby nie zaprzepaścić tego co udało nam się dotychczas osiągnąć”

Od 27 kwietnia otwarte zostaną wszystkie sklepy poza tymi zlokalizowanymi w dużych centrach handlowych. Ponownie zostaną otwarte firmy, które mogą świadczyć usługi bez konieczności bliskiego kontaktu z klientami, np. warsztaty krawieckie lub agencje turystyczne.

Koronawirus: Chorwacja przedłuża lockdown

Mimo spadającej liczby zachorowań w Chorwacji, rząd postanawia przedłużyć lockdown o kolejne 15 dni.

Wciąż bez imprez masowych

W drugim etapie rząd otworzy od 4 maja salony kosmetyczne i zakłady fryzjerskie, jednak pod warunkiem stosowania szczególnych środków ochronnych. W trzecim etapie – od 11 maja – dozwolone będą zgromadzenia do 10 osób, pod warunkiem zachowania bezpiecznej odległości.

Wtedy także planuje się otwarcie centrów handlowych. 11 maja do szkół podstawowych powrócą najmłodsi uczniowie. A bary i restauracje będą mogły otworzyć swoje ogródki. Nadal zabronione pozostaną imprezy masowe. Rząd nie podał ewentualnej daty przywrócenia organizacji wielkich publicznych zgromadzeń.

W czteromilionowej Chorwacji potwierdzono dotąd 1981 przypadków koronawirusa, zmarło 50 osób, a stan 19 określany jest jako ciężki. W Chorwacji wykonano jak dotąd 28 853 testy na obecność patogenu, co daje 7 028 testów/1 mln osób. To jeden ze słabszych wyników wśród państw UE, niewiele lepszy niż w przypadku Polski (6 625 testów / 1 mln osób – łącznie 250 719 testów – stan na 23 kwietnia)

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko? Zestawienie

Testy na koronawirusa na milion mieszkańców – jak Polska wypada na tle Europy i nie tylko?