Korea Północna próbowała wykraść informacje o szczepionce na koronawirusa. Ale oficjalnie jest wolna od pandemii COVID-19

Oficjalnie w Korei Północnej epidemii COVID-19 nie ma, ale wywiad Korei Południowej informuje, że to nieprawda (Photo by Thomas Evans on Unsplash)

Oficjalnie w Korei Północnej epidemii COVID-19 nie ma, ale wywiad Korei Południowej informuje, że to nieprawda (Photo by Thomas Evans on Unsplash)

Wywiad Korei Południowej poinformował, że wykrył i powstrzymał próbę włamania się przez północnokoreańskich hakerów do sieci informacyjnych firm zajmujących się badaniami nad szczepionką przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. Oficjalnie jednak w Korei Północnej epidemii COVID-19 nie ma.

 

Narodowa Służba Wywiadowcza Korei Południowej (NIS) miała szybko zauważyć, że związani z władzami w Pjongjangu hakerzy usiłują wykraść informacje na temat prac nad szczepionką na koronawirusa.

„Nie udał im się wyrządzić żadnych szkód, ani czegokolwiek zdobyć” – powiedział południowokoreańskiej parlamentarnej komisji ds. wywiadu Ha Tae-keung, który otrzymał raport NIS.

Nie poinformowano, które południowokoreańskie firmy farmaceutyczne padły ofiarą nieudanego ataku hakerskiego. Kilka z nich pracuje obecnie nad opracowaniem szczepionek przeciw SARS-CoV-2 i leków na wywoływaną przez ten patogen chorobę COVID-19.

Informacje koreańskiego wywiadu upubliczniono krótko po tym jak Reuters dotarł do informacji, że brytyjsko-szwedzki koncern Astra Zeneca (jego szczepionka opracowana wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego jest jedną niewielu już gotowych) także padł ofiarą ataku hakerów z Korei Północnej.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Fałszywe oferty pracy dla pracowników Astra Zeneca

Hakerzy z Pjongjnagu mieli próbować włamać się do komputerów kluczowych pracowników koncernu, podsyłając im spreparowane oferty lepiej płatnej pracy lub zaproszenia do udziału w rozmowach rekrutacyjnych.

Phishingowy atak przeprowadzono poprzez serwis LinkedIn oraz komunikator WhatsApp. Według informacji Reutersa próba cyberwłamania miała się nie powieść, bo nikt nie nabrał się na fałszywe oferty. Złośliwy kod umieszczono w dokumentach ze szczegółowym opisem wakującego stanowiska, który rozesłano m.in. do członków zespołu pracującego nad szczepionką.

Ani Astra Zeneca, ani północnokoreańskie przedstawicielstwo przy ONZ nie odpowiedziały na przesłane im przez Reutersa prośby o komentarz. Agencja prasowa przypomina jednak, że już wcześniej pojawiały się informacje, że Korea Północna próbuje wykraść informacje o szczepionkach i przebiegu pandemii COVID-19. Podobne działania mieli też prowadzić hakerzy z Iranu, Rosji oraz Chin.

W połowie listopada informowała o tym m.in. informatyczna spółka Microsoft. Ataki miały dotyczyć firma farmaceutycznych z Kanady, Francji, Indii, Korei Południowej oraz USA.

Szczepionka na koronawirusa opracowana w Oksfordzie też bezpieczna, ale działa trochę słabiej niż te Moderny i Pfizera

Opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz koncernu Astra Zeneca szczepionka przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 okazała się bezpieczna, a jej skuteczność wynosi 70 proc. Tak wynika z opublikowanego właśnie raportu z badań klinicznych.

 

Ze szczepionką opracowywaną w Oksfordzie wiązano wielkie nadzieje, bo …

Korea Północna oficjalnie bez koronawirusa

Oficjalnie Korea Północna jest jednym z niewielu krajów na świecie (obok również dyktatorsko rządzonego Turkmenistanu i kilku malutkich wyspiarskich państewek na Pacyfiku), gdzie nie stwierdzono zakażeń koronawirusem. Ale wywiad Korei Południowej informuje, że to nieprawda.

Władze w Pjongjnagu mają jednak blokować wszelkie informacje o epidemii i udawać, że wszystko jest pod kontrolą. Tymczasem północnokoreańska stolica i granicząca z Chinami prowincja Chagang mają być objęte lockdownem i odcięte od reszty kraju. Od stycznia zamknięta jest także granica północnokoreańsko-chińska.

Pjongjang ma także podejmować decyzje, które z punktu widzenia dotychczasowej wiedzy o SARS-CoV-2 wydają się absurdalne. Zakazano bowiem połowu ryb oraz produkcji soli z wody morskiej. Według północnokoreańskich naukowców SARS-CoV-2 ma się bowiem przenosić przez… słoną wodę.

Według wywiadu Korei Południowej miało też dojść na Północy do dwóch egzekucji wysokich rangą urzędników reżimu, którzy złamali przeciwepidemiczne restrykcje. Jeden z nich miał – mimo zakazu – sprowadzać dla siebie towary z zagranicy.