Konferencja ministra zdrowia: Kolejny etap luzowania obostrzeń w Polsce

polska-pandemia-koronawirus-covid-obostrzenia-majówka

Minister zdrowia Adam Niedzielski, fot. Adam Guz/KPRM / Foto via flickr (CC BY-NC-ND 2.0) [Kancelaria Premiera]

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił dziś (2 czerwca) na konferencji prasowej kolejne etapy luzowania obostrzeń przeciwepidemicznych. Zmiany będą dotyczyć okresu od 6 do 25 czerwca br.

 

Podczas konferencji prasowej minister Adam Niedzielski zwrócił uwagę na spadającą liczbę zakażeń, hospitalizacji i na coraz mniejszy odsetek pozytywnych wyników testów na koronawirusa. 

Podkreślił, że „odsetek trafialnych badań jest mniej więcej 1-procentowy”, co stanowi „wielkości stosunkowo najmniejsze, z jakimi mieliśmy do czynienia w trakcie całej epidemii”. Niedzielski zaznaczył, że widać bardzo wysoki spadek dynamiki zakażeń i liczba zgonów z powodu COVID-19 jest coraz mniejsza.

Jak stwierdził minister, program luzowania obostrzeń dotyczących wszystkich dziedzin gospodarki i życia społecznego nie przekłada się na wzrost liczby przypadków zakażenia koronawirusem.

Kolejny etap luzowania obostrzeń

Wśród zmian zapowiedzianych przez ministra Niedzielskiego znalazła się możliwość organizacji targów, konferencji i wystaw, przy zachowaniu reżimu 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. Przy takich samych wymogach otwarte zostaną też sale zabaw dla dzieci.

W środkach transportu zbiorowego będzie mogła przebywać liczba osób zajmująca maksymalnie 75 proc. wszystkich miejsc. Nadal obowiązywać będzie wymóg zakrywania ust i nosa.

Zwiększony zostanie limit osób na imprezach i zgromadzeniach – teraz będzie w nich mogło uczestniczyć 150 osób, a nie 50 jak do tej pory. Dotyczy to jednak tylko zgromadzeń zorganizowanych, a organizator ma obowiązek kontrolować biorące w nim udział osoby.

Niedzielski poinformował również, że do limitu nie będą wliczane osoby w pełni zaszczepione. Jak wyjaśnił, odpowiedzialny za zweryfikowanie tego będzie organizator, a osoba, która twierdzi, że jest zaszczepiona będzie musiała pokazać stosowne zaświadczenie.

Minister zapowiedział, że po 10 czerwca planowane jest powszechne udostępnienie aplikacji, która będzie czytnikiem pozwalającym bezpośrednio odczytywać takie informacje.

Niedzielski zaznaczył też, że na razie nie jest planowane otwieranie dyskotek i klubów nocnych, ponieważ w tym przypadku „trzeba będzie w większym stopniu przypilnować reżimu sanitarnego, czyli chociażby obecności osób, które są zaszczepione, weryfikowania limitów”. Taka decyzja mogłaby ewentualnie zapaść po 26 czerwca.

Kolejne decyzje na temat dalszych etapów luzowania obostrzeń, w tym sezonu wakacyjnego, przedstawione zostaną w poniedziałek. Tego dnia rozpocznie się również możliwość rejestrowania dzieci w wieku 12+ na szczepienie przeciwko SARS-CoV-2.