Holender szefem Komitetu Wojskowego NATO. Kontrkandydatem był Polak

Admirał Rob Bauer, NATO, Andrzejak, Sojusz Północnoatlantycki

Admirał Rob Bauer, wybrany na szefa Komitetu Wojskowego NATO, fot. Ministerstwo Obrony Holandii (Ministerie van Defensie) [Wikimedia Commons, CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication]

Generał Rajmund Andrzejczak przegrał rywalizację o stanowisko szefa Komitetu Wojskowego NATO. Pozycję przewodniczącego w strukturze wojskowej Sojuszu Północnoatlantyckiego zajmie holenderski admirał Rob Bauer.

 

Informację przekazała w piątek (9 października) kwatera główna Sojuszu. Decyzja w sprawie obsadzenia stanowiska szefa Komitetu Wojskowego zapadła w głosowaniu korespondencyjnym szefów obrony państw NATO. Pierwotnie wyznaczone na 19 września wybory miały się odbyć w Rzymie, jednak w związku z sytuacją epidemiczną w Europie postanowiono zmienić ich formę.

Greta Thunberg: "Nie angażuję się w politykę partyjną, ale nadchodzące wybory w USA są ponad to" / Europa i świat w skrócie.

Greta Thunberg, aktywistka klimatyczna ze Szwecji wskazała swojego faworyta w wyborach prezydenckich w USA. Łukaszenko spotkał się w areszcie z członkami Rady Koordynacyjnej. / Europa i świat w skrócie.

Polak przegrał stanowisko

Kandydatów zgłoszonych przez państwa sojusznicze do objęcia najwyższej wojskowej pozycji w NATO było dwóch: gen. Rajmund Andrzejczak i adm. Robert Peter Bauer. Andrzejczak pełni funkcję Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. 57-letni Bauer jest szefem obrony w siłach zbrojnych Holandii od 2017 r., a wcześniej był zastępcą szefa obrony.

To nie pierwszy raz, gdy Polska ubiegała się o stanowisko szefa Komitetu Wojskowego NATO. W 2007 r. ówczesny szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor przegrał rywalizację z włoskim admirałem Giampaolo di Paola, który pełnił tę funkcję w latach 2008-2011.

Cernavoda: USA rozbudują rumuńską elektrownię atomową?

Sprawa elektrowni Cernovoda to kolejny przykład rywalizacji między USA a Chinami?

Holender „odpowiednim kandydatem”

Bauer przejmie obowiązki w 2021 r., gdy upłynie kadencja obecnego szefa Komitetu Wojskowego, gen. Stuarta Peacha.

Brytyjczyk pogratulował swojemu następcy wyboru na stanowisko. „Będzie wspaniałym szefem Komitetu Wojskowego NATO. Jego silne przywództwo w holenderskich siłach zbrojnych oraz cenny wkład doradczy podczas spotkań Komitetu Wojskowego stanowią dowód jego zaangażowania i umiejętności. Nie mógłbym przekazać tego stanowiska w ręce bardziej odpowiedniego kandydata”, stwierdził.

Rob Bauer oświadczył z kolei, że wybór na szefa Komitetu Wojskowego traktuje jako „ogromny zaszczyt”. „Jestem podekscytowany faktem, że biorę na siebie to wyzwanie w tak ważnym czasie dla NATO. W czasie nasilających się zagrożeń i wyzwań musimy zachować spójność Sojuszu”, zaznaczył.

„Jako szef Komitetu Wojskowego będę starał się zachować jedność Północy, Południa, Wschodu i Zachodu, (państw – red.) dużych i małych, w oparciu o podejście 360 stopni w przeciwdziałaniu wszystkim potencjalnym zagrożeniom i obronie sojuszników przeciwko każdemu przeciwnikowi”, zapowiedział.

USA redukują siły w Afganistanie o połowę. NATO opuści kraj razem z Amerykanami

Do stycznia przyszłego roku w Afganistanie ma pozostać tylko 2,5 tys. amerykańskich żołnierzy.

Komitet Wojskowy NATO

Komitet Wojskowy (ang. Military Committee, skr. MC) jest naczelnym organem wojskowym Sojuszu Północnoatlantyckiego. W jego skład wchodzą szefowie obrony wszystkich państw NATO (na ogół szefowie sztabów generalnych, z wyjątkiem Islandii, którą z powodu braku stałej armii w tym kraju reprezentuje osoba cywilna). Komitet pełni funkcję doradczą w kwestiach wojskowych wobec Rady Północnoatlantyckiej, stojącej na czele struktur politycznych Sojuszu.

Przewodniczący Komitetu Wojskowego jest wybierany przez szefów obrony państw Sojuszu na trzyletnią kadencję podczas zamkniętego posiedzenia, spośród kandydatów przedstawionych przez państwa. Szef KW pełni funkcję doradcy wojskowego sekretarza generalnego NATO, odpowiada także za kontakty Komitetu Wojskowego z Radą Północnoatlantycką i innymi organami Sojuszu. Ponadto wytycza kierunki i określa obszary pracy Komitetu Wojskowego.

Stanowisko przewodniczącego KW sprawowało jak dotąd 19 wojskowych (począwszy od 1963 r.). Aż pięciokrotnie funkcję tę pełnili Niemcy, czterokrotnie Brytyjczycy, po dwa razy Kanadyjczycy, Włosi i Norwegowie oraz po jednym Belgu, Czechu, Duńczyku i Holendrze.