Koronawirus: KE dopuściła do obrotu szczepionkę Pfizer/BioNTech. Szczepienia zaraz po Świętach

Ursula von der Leyen, Komisja Europejska

„Nadchodzące europejskie dni szczepień również będą wielkim momentem jedności. To dobry sposób na zakończenie tego trudnego roku”, stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (na zdj.). / Zdjęcie: Twitter, @vonderleyen

KE zatwierdziła do dystrybucji na terenie UE szczepionki produkcji Pfizera i BioNTech. Wcześniej preparat autoryzowała Europejska Agencja Leków. Szczepienia mają rozpocząć się już 27-29 grudnia.

 

„Dziś dodajemy ważny rozdział do europejskiej historii sukcesu, udostępniając Europejczykom pierwszą szczepionkę na COVID-19”, napisała wczoraj (21 grudnia) na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, zapowiadając, że zaaprobowanych do użytku w UE typów szczepionek będzie więcej. „Będzie ona dostępna dla wszystkich krajów UE w tym samym czasie na tych samych warunkach”, zapewniła.

„Nadchodzące europejskie dni szczepień również będą wielkim momentem jedności. To dobry sposób na zakończenie tego trudnego roku”, powiedziała w Brukseli von der Leyen.

Koronawirus: Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę firm Pfizer oraz BioNTech

Europejska Agencja Leków (EMA) autoryzowała szczepionkę przeciw SARS-CoV-2 firm Pfizer i BioNTech, poinformowali w poniedziałek przedstawiciele EMA. Pierwsze szczepienia w Polsce mają ruszyć tuż po świętach.

 

 

Szczepionka przeciw SARS-CoV-2 firm BioNTech i Pfizer otrzymała nazwę Comirnaty. Autoryzacja jest jednak warunkowa – …

Szczepionka Phizer/BioNTech z aprobatą EMA

Wcześniej tego dnia o zatwierdzeniu szczepionki powstałej w wyniku współpracy amerykańskiego Pfizera z niemiecką firmą BioNTech poinformowała Europejska Agencja Leków (EMA).

EMA zajmuje się wydawaniem zaleceń dotyczących leków, natomiast ostateczna decyzja w sprawie zatwierdzenia danej substancji należy do Komisji Europejskiej, choć ta zazwyczaj podejmuje decyzje zgodne z zaleceniami agencji.

„Już w październiku zaczęliśmy analizować otrzymane od producenta dane w ramach tzw. sukcesywnej oceny. Mamy mocne dowody naukowe, a współpraca z producentem szczepionki była wzorowa”, stwierdziła EMA. Jak informowała agencja, dowody pokazują, że korzyści z przyjęcia szczepionki są większe niż ryzyko.

Autoryzacja jest jednak warunkowa – EMA zobowiązała Pfizera do dalszych badań i monitorowania przebiegu szczepień. W dotychczasowym badaniu szczepionka wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. Szczepionka jest przeznaczona dla osób od 16. roku życia. Zaszczepienie jednej osoby wymaga dwóch dawek, podanych w odstępie 21 dni.

Według EMA skutki uboczne przyjęcia szczepionki Pfizera i BioNTech są podobne do tych występujących po podaniu innych szczepionek i obejmują ból w miejscu ukłucia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni, gorączkę, dreszcze. W badaniach klinicznych te objawy miały łagodny przebieg i trwały nie dłużej niż jeden dzień.

Co wiadomo o nowej mutacji koronawirusa?

Nowy szczep koronawirusa pojawił się w południowej i południowo-wschodniej Anglii prawdopodobnie w pierwszej połowie września.

Szczepienia w UE od 27-29 grudnia

Komisja Europejska poinformowała, że współpracuje z państwami członkowskimi i spółkami nad dostarczeniem do państw członkowskich pierwszych dawek szczepionki już 26 grudnia, tak, aby szczepienia w UE mogły rozpocząć się w dniach 27-29 grudnia.

Następne dostawy będą miały miejsce jeszcze w grudniu, a następnie cotygodniowo w kolejnych miesiącach. Dystrybucja zamówionych 200 mln dawek ma trwać do września 2021 r., jednak Komisja zmierza „aktywować” także dodatkowych 100 mln dawek, które przewiduje kontrakt podpisany przez KE z producentem.