Kolejne kraje europejskie z koronawirusem. Teraz Austria i Chorwacja

Mierzenie temperatury pasażerom na lotnisku w Bolonii we Włoszech, źródło: Flickr/Dipartimento Protezione Civile (CC BY 2.0)

Pierwsze przypadki chińskiego koronawirusa stwierdzono w kolejnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Chodzi o dwie osoby w Austrii i jedną w Chorwacji. Cała trójka była niedawno w północnych Włoszech.

 

O tym, że w Austrii potwierdzono już dwa przypadki zakażenia pochodzącym z Chin koronawirusem, poinformował premier lokalnego rządu Tyrolu Guenther Platter. Dodał, że w szpitalu przebywa jeszcze trzecia osoba, u której jest podejrzenie infekcji, ale trwają jeszcze badania laboratoryjne. Ten podejrzany trzeci przypadek ma miejsce jednak nie w Tyrolu, a w Linzu, czyli stolicy kraju związkowego Górna Austria.

Przyczyną zakażenia dwójki 24-letnich mieszkańców Tyrolu była podróż do włoskiej Lombardii. Jedno z nich pochodzi właśnie z tego regionu. Natomiast 55-letni mieszkaniec Linzu był niedawno na wycieczce w Wenecji. Jest obecnie izolowany, a badaniom poddani będą wszyscy uczestnicy tego grupowego wyjazdu. Najwięcej zakażeń we Włoszech ma obecnie miejsce właśnie w Lombardii i Wenecji Euganejskiej. Austria graniczy z północnymi Włochami.

Pierwszy przypadek koronawirusa stwierdzono również w także graniczącej z Włochami Chorwacji. „Pacjent został umieszczony w uniwersyteckim szpitalu chorób zakaźnych w Zagrzebiu. To młody mężczyzna i ma łagodne objawy; znajduje się w izolacji i jego stan jest w tej chwili dobry” – poinformował premier Chorwacji Andrej Plenković.

Chorwacki minister zdrowia Vili Berosz dodał, że chory „przebywał w Mediolanie od 19 do 21 lutego”. „Zorganizujemy kwarantannę dla tych, którzy mieli z nim kontakt” – zapowiedział Berosz. Przekazał tez, że Chorwacja ogłasza podwyższony poziom gotowości służb medycznych. „System opieki zdrowotnej jest gotowy i zrobimy wszystko dla bezpieczeństwa zdrowotnego kraju” – powiedział.

Najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzono w Unii Europejskiej we Włoszech – 283. Zanotowano też 7 zgonów z powodu tej infekcji. Wszystkie ofiary śmiertelne były osobami starszymi i cierpiącymi także na inne przewlekłe schorzenia. Wirusolodzy podkreślają, że właśnie takie osoby są najbardziej narażone na samą infekcję oraz ewentualny ciężki stan zagrażający życiu.

UE utrzymuje umiarkowany poziom zagrożenia koronawirusem

UE utrzyma umiarkowany poziom zagrożenia koronawirusem. Taką decyzję podjęli eksperci Europejskiego Centrum do Spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), czyli unijnej agencji zajmującej się chorobami zakaźnymi. Wyjątek zrobiono dla Włoch, gdzie poziom zagrożenia podniesiono do „wysokiego”.

 

Eksperci ECDC na bieżąco monitorują …

Sytuacja we Włoszech

We Włoszech, zwłaszcza na północy kraju, coraz mocniej widać nerwowość. Ze sklepów w objętych kwarantanną 11 gminach wykupywane jest jedzenia, a z aptek środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki) oraz płyny dezynfekujące. Pierwsze, choć pojedyncze, przypadki infekcji stwierdzono już poza wcześniej dotkniętymi koronawirusem regionami Lombardia, Wenecja Euganejska, Emilia-Romania, Piemont oraz Lacjum.

Obrona Cywilna potwierdziła już obecność chińskiego wirusa w 20 regionach kraju, m.in. w Toskanii, Trydencie-Górnej Adydze oraz na Sycylii. W samym Rzymie stwierdzono już trzy przypadki. W szpitalach przebywa obecnie 109 zakażonych osób, w tym 29 na oddziałach intensywnej terapii. Natomiast reszta, która me tylko lekkie objawy, znajduje się w tzw. domowej izolacji, co oznacza, że nie wolno im opuszczać domów lub mieszkań.

Premier Włoch Giuseppe Conte zaapelował jednak, aby nie odcinać Włoch od reszty UE. Pojawiają się bowiem sugestie (m.in. we Francji i Austrii), aby wykorzystać zapisy Traktatu z Schengen pozwalające czasowo przywracać kontrole na granicach między państwami członkowskimi. „Włochy są krajem bezpiecznym, być może bezpieczniejszym od wielu innych, można tu podróżować” – stwierdził Conte.

„Nie mogę powiedzieć, że sam nie jestem zaniepokojony, bo nie lekceważymy kryzysu, ale jestem pewien, że dzięki podjętym krokom osiągniemy rezultat w postaci zatrzymania zachorowań już w najbliższych dniach. Nasz system opieki zdrowotnej jest nadzwyczajny i dzięki surowej polityce sanitarnej doprowadzimy do zahamowania szerzenia się wirusa. Wszelkie kroki ograniczające swobodę podróżowania Włochów po świecie byłyby nie do przyjęcia. Niesprawiedliwe byłoby to, gdyby pojawiły się ograniczenia ze strony innych krajów” – powiedział szef włoskiego rządu.

Włochy: Rośnie liczba zakażonych koronawirusem. Jest już 7 ofiar

Kolejne trzy osoby zmarły we Włoszech z powodu infekcji koronawirusem. To już w sumie 7 zgonów z powodu zarażenia tym wirusem. Liczba zakażonych osób przekroczyła 200. 25 z nich przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

 

Najwięcej chorych osób jest w położonej na …

Pierwszy przypadek w Szwajcarii

Tymczasem pierwszy przypadek koronawirusa stwierdzono także w Szwajcarii. Federalny Urząd Zdrowia Publicznego (BAG) potwierdził, że w położonym w graniczącym z Włochami kantonie Ticino choruje jedna osoba. To 70-letni mężczyzna, który wrócił niedawno z Mediolanu.

Na całym świecie stwierdzono już ponad 80 tys zachorowań na koronawirusa oraz 2707 zgonów z tego powodu. Najwięcej – ponad 77,5 tys. – w Chinach. W tym kraju zmarła też zdecydowana większość chorych osób – 2664 osoby. Poza Chinami najtrudniejsza jest sytuacja w Korei Południowej, gdzie zachorowało dotąd 977 osób, a 11 zmarło.

Rośnie także liczba chorych w Iranie, gdzie choruje nawet wiceminister zdrowia Iraj Harirchi. Koronawirusa stwierdzono tam w sumie u 95 osób, z których 15 już zmarło. To najwyższy na świecie stosunek liczby zgonów do liczby infekcji. 161 osób zachorowało w Japonii, ale zmarła tam tylko 1 osoba. Koronawirusa stwierdzono już w 40 krajach świata. W Europie to oprócz Włoch, Austrii, Chorwacji i Szwajcarii także Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Finlandia, Szwecja, Rosja oraz Belgia.

Niektóre kraje europejskie podejmują bardzo zdecydowane decyzje w związku z sytuacja epidemiologiczną. Po tym jak na hiszpańskiej Teneryfie stwierdzono infekcję koronawirusem u wypoczywającego na wyspie włoskiego lekarza z Lombardii, zdecydowano się poddać kwarantannie cały hotel, w którym przebywa ponad 1 tys. osób.

Bułgaria jednak bez koronawirusa

Bułgarskie służby medyczne ustaliły, że zmarły w tym kraju Chińczyk z brytyjskim paszportem nie zmarł z powodu zakażenia koronawirusem. Wcześniej takie podejrzenie wywołały zgłoszone przez niego przed śmiercią objawy.

 

Po przeprowadzeniu sekcji zwłok oraz badań laboratoryjnych wykluczono, że powodem śmierci 56-letniego …