Koronawirus: Kolejna mutacja SARS-CoV-2 w RPA. Inna niż ta z Wielkiej Brytanii

W RPA wykryto nową mutację koronawirusa, która odpowiada za ostatni wzrost liczby nowych zachorowań w tym kraju, źródło: Flickr/MONUSCO, fot. Michael Ali (CC BY-SA 2.0)

W RPA wykryto nową mutację koronawirusa, która odpowiada za ostatni wzrost liczby nowych zachorowań w tym kraju, źródło: Flickr/MONUSCO, fot. Michael Ali (CC BY-SA 2.0)

Władze Republiki Południowej Afryki poinformowały o wykryciu kolejnej mutacji koronawirusa SARS-CoV-2. To on ma odpowiadać za notowany tam od początku grudnia wzrost liczby nowych zakażeń. Jest to też inny wariant SARS-CoV-2 niż ten odkryty w Wielkiej Brytanii.

 

 

Według południowoafrykańskiego Ministerstwa Zdrowia nowy szczep koronawirusa dominuje obecnie w tym kraju. To za jego sprawą w RPA trwa właśnie druga fala zachorowań. Dzienna liczba nowych zakażeń oscyluje tam obecnie w okolicy 10 tys. przypadków i zbliża się już do rekordów z lipca, gdy było to prawie 14 tys. wykrytych infekcji dziennie.

Teraz jednak wzrost zachorowań z dnia na dzień jest szybszy niż wówczas. W ciągu zaledwie dwóch tygodni siedmiodniowa średnia zakażeń na 100 tys. mieszkańców urosła z 6,47 do 14,68. Znaczy to, że wzrosła bardziej niż dwukrotnie. Minister zdrowia Zweli Mkhize poinformował, że spodziewa się jeszcze szybszego przyrostu zakażeń.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Najwięcej zachorowań na południu RPA

„Pierwsze dane wskazują, że ten wariant koronawirusa, który dominuje w czasie drugiej fali w RPA, rozprzestrzenia się szybciej niż ten z okresu pierwszej fali. Odpowiada on teraz za około 80-90 proc. nowych zakażeń” – tłumaczył natomiast szef rządowego komitetu doradczego ds. walki z pandemią COVID-19 prof. Salim Abdul Karim.

Nowy wariant koronawirusa po raz pierwszy zaobserwowano w liczącym około 1 mln mieszkańców obszarze metropolitalnym Nelson Mandela Bay w Prowincji Przylądkowej Wschodniej łączącym takie miasta jak Port Elizabeth, Uitenhage czy Despatch.

To tam obecnie jest najwięcej nowych zachorowań. Drugie południowoafrykańskie ognisko zakażeń znajduje się zaś w sąsiedniej Prowincji Przylądkowej Zachodniej, gdzie znajduje się m.in. Kapsztad. W obu tych prowincjach pozytywny wynik daje w ostatnich dniach nawet do trzeci test PCR.

Co wiadomo o nowej mutacji koronawirusa?

Nowy szczep koronawirusa pojawił się w południowej i południowo-wschodniej Anglii prawdopodobnie w pierwszej połowie września.

Szczep wirusa z RPA też prawdopodobnie bardziej zakaźny

Południowoafrykańscy naukowcy nie oszacowali jeszcze o ile bardziej zakaźny jest wykryty w ich kraju nowy szczep koronawirusa, który nazwano 501.V2. Trwa wciąż jego analizowanie i zbieranie o nim danych. Wiadomo już jednak, że to jednak inna mutacja niż rozprzestrzeniający się obecnie w Wielkiej Brytanii wariant VUI-202012/01. I na razie nie zaobserwowano, aby wywoływała ona ostrzejszy przebieg COVID-19.

Teraz jednak naukowcy z RPA, a także WHO, sprawdzają czy szczep 501.V2 będzie odporny na opracowane już szczepionki. „Nie wiemy, skąd się wziął i nie wiemy, jak i dlaczego powstał. Ale jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, czy pojawienie się tego wariantu będzie dla sytuacji epidemicznej w Afryce poważnym problemem” – podkreślał prof. Karim.

Dodał, że podobnie jak wariant brytyjski, ten południowoafrykański zawiera mutacje głównie w rejonie tzw. białka kolca, czyli dotyczy mechanizmu jaki patogen wykorzystuje, aby przeniknąć do ludzkiej komórki.

Koronawirus: Rząd opublikował rozporządzenie ws. nowych restrykcji. Co w nim jest?

Nowe obostrzenia, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, obowiązywać będą od 28 grudnia do 17 stycznia.

Niemcy i Szwajcaria wstrzymują loty do RPA

Na wieść o wykryciu w RPA nowej mutacji koronawirusa, pierwsze kraje europejskie wstrzymały połączenia lotnicze z południową Afryką. Zrobiły tak już Niemcy i Szwajcaria. Tymczasem prezydent RPA Cyril Ramaphosa ogłosił w ostatnich dniach nowe przeciwepidemiczne obostrzenia.

Wśród nich jest przede wszystkim rozszerzenie godziny policyjnej, a także zakaz sprzedaży alkoholu w weekendy. W okresie od grudnia do marca przypada w położonej na południowej półkuli RPA lato. A wraz z nim rusza sezon na różnego rodzaju przyjęcia i imprezy na świeżym powietrzu.

Władze południowoafrykańskie nie chcą ich na razie zakazywać, ale poprzez wprowadzone ograniczenia zmusić ich uczestników do ostrożniejszego zachowania. Jeśli jednak to nie przyniesienie skutku, możliwy jest powrót do obostrzeń znanych sprzed kilku miesięcy, gdy mieszkańcy RPA musieli pozostawać w domach przez większość czasu.