KE ostrzega przed szczepionkową turystyką po tym jak grupa Niemców poleciała do Moskwy po Sputnika V

W programie pobytu było zwiedzanie rosyjskiej stolicy oraz wizyta w jednej z prywatnych moskiewskich klinik, aby otrzymać pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa Sputnik V

W programie pobytu było zwiedzanie rosyjskiej stolicy oraz wizyta w jednej z prywatnych moskiewskich klinik, aby otrzymać pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa Sputnik V [Michael Parulava]

Norwesko-niemieckie biuro podróży oferuje możliwość wyjazdu na wycieczkę do Rosji, połączoną z otrzymaniem szczepionki na koronawirusa. Chodzi o rosyjski preparat Sputnik V. Komisja Europejska przestrzega jednak, że preparat ten nie został jeszcze zatwierdzony do użytku w Unii Europejskiej.

 

Szczepionkowe wyjazdy do Rosji organizuje biuro podróży Azuro World Visitors. To założona w Norwegii spółka, która działa także na niemieckim rynku. Pierwsza grupa 50 niemieckich obywateli poleciała z Frankfurtu nad Menem do Moskwy w ubiegły czwartek (15 kwietnia).

W programie pobytu było zwiedzanie rosyjskiej stolicy oraz wizyta w jednej z prywatnych moskiewskich klinik, aby otrzymać pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa Sputnik V. Na miejscu na niemieckich turystów czekali jednak dziennikarze rosyjskich państwowych mediów, którzy skrzętnie dokumentowali jak obywatele UE przybywają do Rosji, aby zaszczepić się przeciwko COVID-19.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Szczepionka i wakacje nad Morzem Czarnym

Norwesko-niemieckie biuro podróży reklamuje w Niemczech szczepionkową turystykę od kilku tygodni. Podróż w celu pobrania jednej dawki rosyjskiego preparatu kosztuje 399 euro, ale trzeba jeszcze wykupić samą szczepionkę za cenę 200 euro.

To jednak oferta tylko dla oszczędnych. Sputnik V to szczepionka wektorowa (a więc działająca na podobnej zasadzie co preparaty AstraZeneca i Johnson&Johnson), od innych tego typu preparatów różni się jednak tym, że w każdej z dawek wykorzystano jako wektor dla tzw. białka kolca SARS-CoV-2 inny typ małpiego adenowirusa.

Dlatego konieczne jest przyjęcie Sputnika V w dwóch dawkach. Kłopot w tym, że powrót z Rosji do Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością odbycia 14-dniowej kwarantanny. Aby tego uniknąć, klienci Azuro World Visitors mogą wykupić droższe pakiety.

Obejmują one pozostanie w Rosji aż do czasu otrzymania drugiej dawki (czyli trzy tygodnie) i zwiedzanie w tym czasie tego kraju. Taką wycieczkę można wykupić już za 1,2 tys. euro. Dla najbardziej zamożnych przygotowano natomiast pakiet typu „szczepionka w Rosji, wakacje w Turcji”.

Za 3-3,5 tys. euro można bowiem okres między jedną a drugą dawką Sputnika V spędzić w tureckim kurorcie. Turcja nie wymaga bowiem od przybyszów z Rosji odbywania kwarantanny, a Rosja nie wymaga tego od osób przylatujących z Turcji.

Z tym może być jednak problem, bo ostatnio liczba bezpośrednich lotów między Rosją a Turcją została mocno ograniczona. Oficjalnie chodzi o związane z pandemią mniejsze zainteresowanie ze strony pasażerów, ale wiele wskazuje na to, że chodzi raczej o poparcie jakie w związku z ostatnim napięciem wokół Donbasu Ankara udzieliła Kijowowi.

Rosyjskie media źródłem dezinformacji o AstraZenece?

Wpisy na Twitterze o szczepionce „obfitują w negatywne informacje oraz pochodzą ze źródeł medialnych znanych z dezinformacji”.

Wymarzona reklama dla Kremla

Nie wiadomo w jaki sposób spółka Azuro World Visitors uzyskała zgodę na przywożenie do Rosji szczepionkowych turystów z Niemiec. Wcześniej jednak woziła do Rosji na szczepienia Rosjan mieszkających w Niemczech na stałe.

Teraz jednak przywożenie Niemców do Moskwy odbywa się w pełnym świetle rosyjskich kamer, więc dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” podejrzewa, że chodzi po prostu o propagandę.

„W rosyjskich serwisach informacyjnych z rozkoszą informowano o Niemcach, którzy tak bardzo chcieli się zaszczepić Sputnikiem V, że wyjątkowo pozwolono im przekroczyć zamkniętą granicę. Wielka uwaga poświęcona szczepiącym się turystom była nieproporcjonalna do ich liczby. Kreml nie mógł sobie życzyć lepszej reklamy dla swojej szczepionki przeciwko koronawirusowi” – pisał moskiewski korespondent „FAZ”.

Ale przebywający w Moskwie z pierwszą grupą rosyjskich turystów przedstawiciel Azuro World Visitors Hans Blank przekonywał, że do Rosji wkrótce wyruszy na szczepienia kolejna grupa Niemców.

„Mamy już długą listę oczekujących. Wpisało się na nią ponad 500 osób. Wykupiliśmy możliwość zaszczepienia 60 osób dziennie” – powiedział rosyjskiej telewizji państwowej. Nie poinformował jednak kiedy do Moskwy polecą kolejni szczepionkowi turyści z Niemiec.

EMA: Jest związek między szczepionką Johnson&Johnson a rzadkimi zakrzepami, ale korzyści z jej przyjmowanie przewyższają ryzyko

Ryzyko wystąpienia zakrzepu z powodu zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 jest bowiem wielokrotnie większe.

KE zniechęca do turystyki szczepionkowej

Tymczasem Komisja Europejska przestrzega przed szczepionkową turystyką do Rosji. I przypomina, że Sputnik V wciąż nie uzyskał pozytywnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA).

„Rekomendacja EMA oznacza nie tylko, że preparat jest bezpieczny, ale także że jest skuteczny. A to jest niezwykle ważna sprawa” – powiedział rzecznik KE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stefan De Keersmaecker.

Z kolei główny rzecznik KE Eric Mamer zwrócił uwagę, że w UE trwają prace nad specjalnym certyfikatem szczepień, który ma ułatwić podróżowanie między państwami członkowskimi.

„KE i państwa członkowskie pracują nad Zielonymi Cyfrowymi Certyfikatami szczepień, które będą głównie bazować na szczepionkach autoryzowanych przez EMA. Oznacza to, że sprawa wszystkich innych szczepionek pozostanie otwarta do dyskusji państw członkowskich. Jeśli chcecie podróżować po Europie, kiedy zaświadczenia szczepień zaczną obowiązywać, to korzystniejsze będzie trzymanie się szczepionek zaaprobowanych przez EMA” – podkreślił Mamer.

Czym się różnią szczepionki na COVID-19? Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson

Komisja Europejska zatwierdziła dotąd do użytku na terenie całej Unii Europejskiej cztery szczepionki dające odporność na wywołującego chorobę COVID-19 koronawirusa SARS-CoV-2.

Coraz więcej szczepionek w UE

Bruksela podkreśla także, że szukanie szczepionek poza UE nie ma sensu, bowiem II kwartał 2021 r. przynosi istotne zwiększenia dostaw preparatów do państw członkowskich. „Obserwujemy większe dostawy szczepionek. Pozwala nam to uważać, że cel, jakim jest zaszczepienie 70 proc. dorosłej populacji do końca lata, jest osiągalny” – oświadczył De Keersmaecker.

Na razie w UE szczepionkę Sputnik V dopuściły jedynie Węgry, ale bardzo bliska jest tego także Słowacja. Z kolei zakup tej szczepionki przez Czechy stanął pod znakiem zapytania z powodu konfliktu dyplomatycznego z Rosją, po tym jak okazało się, że rosyjski wywiad wojskowy GRU był odpowiedzialny za wybuch w czeskim składzie amunicji w 2014 r.