Josep Borrell o UE i NATO: „Jedynie razem będziemy silniejsi”

Spotkanie ministrów obrony NATO, źródło https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_173308.htm?selectedLocale=en

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie ministrów obrony państw NATO, w którym uczestniczył także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Hiszpan stwierdził, że Unia Europejska musi „rozwijać swoje zdolności obronne, współpracując w tym zakresie z NATO”.

 

 

W ubiegłym tygodniu (12-13 lutego) odbyło się spotkanie ministrów obrony NATO. Podczas obrad dyskutowano m.in. o podejmowanych przez Sojusz działaniach na rzecz osiągnięcia stabilizacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, wsparciu dla Afganistanu, a także współpracy transatlantyckiej. Mimo że obrady koncentrowały sie głównie na powyższych kwestiach, przedstawiciele amerykańskiej administracji nieprzerwanie lobbują wśród natowskich sojuszników, aby ci zajęli jednoznaczne stanowisko w sprawie współpracy z Chinami, a przede wszystkim z Huawei.

W tym kontekście w spotkaniu ministrów obrony państw członkowskich NATO jako wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa po raz pierwszy uczestniczył Josep Borrell. Przed spotkaniem Hiszpan podkreślił, że „inicjatywy obronne UE i NATO to dwie strony tej samej monety, a państwa członkowskie Unii są gotowe wziąć na siebie większą odpowiedzialność, aby poprawić efektywność działań prowadzonych przez NATO i tym samym pogłębić wzajemną współpracę”.

Borrell dodał również, że UE musi „rozwijać swoje zdolności obronne, ale budując je wspólnie z NATO, gdyż są to dwie nierozłączne rzeczywistości, a jedynie razem będziemy silniejsi”.

UE reaguje na intensyfikację działań militarnych w Syrii

Przedstawiciele Unii Europejskiej wezwali do zakończenia operacji militarnych w północno-zachodniej Syrii. W wydanym oświadczeniu podkreślili gotowość do kontynuowania pomocy humanitarnej tak długo, jak będzie to konieczne.

 

 

We wspólnym oświadczeniu z 6 lutego wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i jednocześnie wysoki przedstawiciel UE do …

NATO może więcej

Przed rozpoczęciem obrad Sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg stwierdził, że przemoc i brak stabilizacji na Bliskim Wschodzie powodują kryzys uchodźczy i zwiększają zagrożenie terrorystyczne. Norweg podkreślił, że pomimo trwałej obecności Sojuszu w tym regionie i wielu działaniach podejmowanych na rzecz poprawy sytuacji, nadal są rezerwy, które należy wykorzystać. W ten sposób w zawoalowany sposób odniósł się do działań Stanów Zjednoczonych, które na początku roku wydatnie przyczyniły sie do eskalacji konfliktu z Iranem.

Owocem dyskusji na temat zwiększenia zaangażowania NATO na Bliskim Wschodzie jest decyzja o rozszerzeniu zakresu misji szkoleniowej NATO w Iraku przez przejęcie niektórych obecnych działań podejmowanych przez Globalną Koalicję na rzecz walki z tzw. Państwem Islamskim.

Stoltenberg zaznaczył, że wszystkie działania podejmowane przez NATO „będą konsultowane z irackim rządem”, by zachowaniu całkowitego szacunku dla irackiej suwerenności i nienaruszalności terytorialnej. Sekretarz Generalny przedstawił ponadto pomysł dotyczący misji szkoleniowej Paktu Północnoatlantyckiego w Iraku. Jej celem będzie zwiększenie potencjału irackiej armii tak, aby stała się ona samowystarczalna.

Nieprawidłowości w niemieckim MON za czasów Ursuli von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznała, że doszło do nieprawidłowości w udzielaniu zleceń zewnętrznym firmom doradczym, gdy sprawowała funkcję minister obrony narodowej.

 

 
Szefowa Komisji Europejskiej zeznawała w czwartek (13 lutego) przed parlamentarną komisją śledczą Bundestagu. Sprawa dotyczy czasów gdy Ursula von …

Misja szkoleniowa NATO w Iraku została zawieszona na początku bieżącego roku, a przyczyną tego było wyraźne pogorszenie poziomu bezpieczeństwa po tym, jak USA zabiły dowódcę elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds, generała Kasema Suleimaniego.

Jednocześnie NATO potwierdziło pełne poparcie dla amerykańskich wysiłków na rzecz osiągnięcia stabilizacji w Afganistanie. USA od lat prowadzą negocjacje z Talibami, jednak nie przyniosły one pożądanego rezultatu, jakim byłoby porozumienie pokojowe pomiędzy rządem a Talibami. Stoltenberg podkreślił, ze Talibowie muszą zademonstrować swoją chęć i wolę dotyczącą zredukowania przemocy, a NATO będzie nadal wspierało afgańskie siły bezpieczeństwa, aby były one zdolne do skutecznej walki z terroryzmem.

Z początkiem stycznia o zwiększenie zaangażowania NATO na Bliskim Wschodnie apelował Donald Trump.

Donald Trump: NATO musi zwiększyć zaangażowanie na Bliskim Wschodzie

Podczas wczorajszego przemówienia oraz w rozmowie telefonicznej z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem prezydent Donald Trump zaapelował do europejskich sojuszników o większe zaangażowanie na Bliskim Wschodzie.

 

Liderzy USA i NATO „zgodzili się co do tego, że Sojusz powinien bardziej stanowczo działać …

Zagrożenie ze strony Rosji

Członkowie NATO odnieśli się również do zagrożenia ze strony Rosji, szczególnie w kontekście rozmieszczenia przez Rosjan wyrzutni rakiet balistycznych SSC-8, co, ich zdaniem, doprowadziło do upadku traktatu o siłach jądrowych średniego zasięgu (INF). Mimo pojednawczych gestów ze strony niektórych państw europejskich wobec Rosji, członkowie NATO oficjalnie prezentują zjednoczone stanowisko wobec oceny naruszeń tego traktatu.

Co więcej, ministrowie obrony państw NATO skorzystali z okazji, aby przypomnieć, że rozmieszczenie SSC-8 to tylko niewielka część rosyjskiego systemu militarnego, zarówno konwencjonalnego, jak i jądrowego. Zdaniem Stoltenberga „poważnie zwiększa on ryzyko eskalacji w regionie”.

Bernard Guetta: W rozmowach z Rosją Unia Europejska musi zachować jedność

Już dawno skończyły się czasy sekretnej dyplomacji, więc nikt z Unii Europejskiej nie będzie się dogadywał z Rosją za plecami Polski, mówi francuski europoseł Bernard Guetta w rozmowie z EURACTIV.pl.

 

 

Mateusz Kucharczyk, EURACTIV.pl: Dziś przyjeżdża do Polski prezydent Emmanuel Macron. Czego …

Ukraina i zwiększenie wydatków na obronność

Przy okazji obrad szefowie resortów obrony państw NATO spotkali się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Andrijem Zahorodniukiem, z którym dyskutowali o aktualnej sytuacji na Ukrainie, a także reformach zachodzących w kraju. Członkowie NATO podkreślili pełne wsparcie dla Ukraińskiej niepodległości i nienaruszalności jej granic.

Zahorodniuk ogłosił w czwartek, iż Ukraina spełnia kryteria, aby dołączyć do NATO-wskiego Programu Rozszerzonych Możliwości, który zwiększyłby współpracę pomiędzy Sojuszem a Ukrainą. Nie jest on jednak równoznaczny z „zielonym światłem” dla Kijowa ws. otwarcia ścieżki prowadzącej do członkostwa.

Podczas obrad ministrowie dyskutowali również na temat zwiększenia wydatków na obronność. Jens Stoltenberg podkreślił, że do końca 2024 roku członkowie Sojuszu przeznaczą na ten cel dodatkowe 400 mld dol. Jednak nie wszyscy członkowie NATO zamierzają zwiększać swoje wydatki zbrojeniowe. Na przykład Czechy – wbrew sojuszniczym zobowiązaniom – zapowiedziały niedawno, że postarają się ograniczyć swój budżet obronny do poziomu 1,4 proc. PKB.

Prezydent Niemiec ostro skrytykował USA

Podczas otwarcia 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa prezydent Niemiec stwierdził, że obecna amerykańska administracja „odrzuca ideę społeczności międzynarodowej”. Frank-Walter Steinmeier skrytykował też to jak politykę zagraniczną traktują Rosja i Chiny.

 

Wystąpienie prezydenta Niemiec w Monachium było najmocniejszym akcentem pierwszego dnia 56. Konferencji …