Jakie stanowisko RBN wobec epidemii koronawirusa?

Rada Bezpieczeństwa Narodowego ws. koronawirusa, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Rada Bezpieczeństwa Narodowego ws. koronawirusa, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Uczestnicy wczorajszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego byli zgodni się co do działań rządu ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa w trosce o ochronę zdrowia i życia obywateli. Zarówno przedstawiciele rządzących, jak i opozycji ocenili je pozytywnie.

 

Wtorkowe (10 marca) spotkanie Rady, które prezydent Andrzej Duda zwołał w związku z epidemią SARS-CoV-2 było pierwszą od prawie czterech lat okazją do wymiany poglądów między władzą i opozycją.

Dziś posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. koronawirusa

Prezydent Andrzej Duda zwołał na dziś posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem pierwszego od niemal czterech lat spotkania przedstawicieli rządu i opozycji jest rosnąca w Polsce liczba zakażeń koronawirusem SARS-Cov-2. Natomiast premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kontrole sanitarne na granicy.

Prezydent: Rzeczowa dyskusja bez krytyki rządzących

Przedstawiciele wszystkich stron sceny politycznej byli zgodni, że należy podejmować zdecydowane działania, które w radykalny sposób ograniczą rozprzestrzenianie się wirusa i które będą chronić zdrowie i życie obywateli – przekazał  prezydent w oświadczeniu wygłoszonym po spotkaniu. W jego ocenie „rząd otrzymał od przedstawicieli opozycji zielone światło do podejmowania takich działań”.

Duda wyraził w związku z tym nadzieję, że “działania rządu, o których tutaj mówiliśmy – gdyby były wdrażane – nie będą ze strony opozycyjnej krytykowane”. Jego zdaniem działania rządu są bowiem “w danym momencie konieczne (…) by chronić zdrowie i życie obywateli”. “To była bardzo rzeczowa dyskusja i – co chcę podkreślić – bez krytyki wobec rządzących” – podkreślił prezydent.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Szumowski: Rozmowa konstruktywna, merytoryczna, bez politycznych potyczek

Podobnie pozytywną ocenę spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przekazał minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany o przebieg obrad na konferencji prasowej w resorcie. Zastrzegł, że większość dyskusji na posiedzeniach Rady Bezpieczeństwa Narodowego, jest objęta klauzulą niejawną. “Ta rozmowa była niezwykle konstruktywna, merytoryczna, pozbawiona jakichkolwiek politycznych i partyjnych potyczek – powiedział szef MZ. Podkreślił, że dla bezpieczeństwa zdrowia publicznego ważne jest, by dyskusja w tej sprawie toczyła się wspólnie, a podejmowane działania służyły uspokojeniu sytuacji.

Apel prezydenta o współdziałanie ponad politycznymi podziałami

Zaapelował przy tym o podobne współdziałanie bez politycznych podziałów na “wszystkich poziomach funkcjonowania naszego państwa, także na lokalnym czy regionalnym”. “ To bardzo ważna sprawa dla nas wszystkich, dla naszych rodaków. To kwestia zdrowia, życia. Więc bardzo proszę, by wznieść się ponad wszelkie podziały i dobrze współpracować dla dobra naszych współobywateli i – oczywiście – nas wszystkich, bo każdego z nas to niebezpieczeństwo potencjalnie dotyczy” – wyjaśniał Andrzej Duda.

Polska specustawa przeciw koronawirusowi już weszła w życie

Ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa – którą Senat poparł w piątek bez poprawek, choć z zastrzeżeniami – weszła w życie w niedzielę (8 marca). Opozycja już zapowiedziała nowelizację.

Prezydent nie wykluczył kolejnych takich spotkań, bo – jak argumentował –  wczorajsze konsultacje ”były bardzo dobre i pożyteczne dla wszystkich – i dla tych, którzy dzisiaj nie sprawują władzy wykonawczej w Polsce, jak i dla przedstawicieli władzy wykonawczej, dla mnie, dla pana premiera, dla panów ministrów”. “Tak że nie wykluczam, że w przyszłości takie spotkania też będą” – powiedział Duda podkreślając, że również przedstawiciele opozycji deklarowali zainteresowanie takimi spotkaniami.

Prezydent przyznał, że w związku z epidemią mowa była również o majowych wyborach prezydenckich “Na razie nie widzimy żadnych podstaw do tego, by mówić o jakimkolwiek zagrożeniu dla wyborów” – uznał, ale zastrzegł, że  sytuacja jest cały czas monitorowana “Będziemy robili tak, by w jak największym stopniu zabezpieczyć zdrowie Polaków” – zadeklarował Andrzej Duda.

Spotkanie premiera z opozycją ws. koronawirusa

Tematem wczorajszego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych były kwestie wynikające z rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że podobne spotkania będą organizowane regularnie, a kluby będą ponadto otrzymywały codzienny biuletyn informacyjny.

We wczorajszym (10 marca) posiedzeniu RBN obok prezydenta wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu, Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki oraz ministrowie: zdrowia Łukasz Szumowski; spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński; edukacji – Dariusz Piontkowski, spraw zagranicznych – Jacek Czaputowicz oraz obrony – Mariusz Błaszczak.

Obecni byli także przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych: szef klubu PiS Ryszard Terlecki, przewodniczący PO i szef klubu KO Borys Budka, lider PSL i przewodniczący klubu KP PSL-Kukiz15 Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat Lewicy na prezydenta i lider Wiosny Robert Biedroń oraz przewodniczący koła Konfederacji Jakub Kulesza.

Grodzki: Były też kontrowersje

“To spotkanie było niezwykle merytoryczne i to trzeba jasno powiedzieć” – powiedział po posiedzeniu RBN marszałek Grodzki. Relacjonując dziennikarzom przebieg spotkania  przyznał, że co do poruszanych aspektów zdrowotnych „była w ogromnej większości zgoda”.

Zwrócił jednak uwagę, że wobec omawianych tam również konsekwencji gospodarczych wynikających z zagrożenia epidemią koronawirusa takiej zgody już nie było. “Tutaj kwestia podejścia do różnych typów choćby umów o pracę wzbudzała pewne kontrowersje” – podkreślił.

Budka: Test na koronawirusa dla każdego zagrożonego

Tymczasem według lidera PO  “wszystkie dotychczasowe działania rządu ws. koronawirusa są niewystarczające. “Polacy chcą odpowiedzialnych działań i pełnej informacji” – oceniłna twitterze. Poinformował także, że na posiedzeniu RBN zaproponował udostępnienie testów na koronawirusa wszystkim potencjalnie zakażonym. “Nie wolno ograniczać dostępu do badań” – podkreślił Borys Budka we wtorkowym wpisie.

Natomiast w rozmowie z dziennikarzami szef PO przekazał, że podczas wtorkowego spotkania poruszane były nie tylko kwestie dotyczące ochrony zdrowia, ale również ekonomiczne. “Mówiłem wyraźnie, że polscy przedsiębiorcy, którzy zatrudniają miliony osób, muszą otrzymać od państwo pomoc” – przekazał dziennikarzom. Budka zwrócił przy tym uwagę, że eksperci przewidują możliwość obniżenia PKB, co będzie oznaczać również obniżenie wpływów podatkowych.

Koronawirus: Wzrost polskiego PKB wyhamuje do 1,6%?

Zeszłoroczne prognozy wzrostu polskiego PKB są prawdopodobnie nieaktualne. mBank przewiduje kryzys w strefie euro i ostre spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce.
 
Analizy wzrostu gospodarczego na ten rok sprzed kilku miesięcy mogą już się do niczego nie przydać – koronawirus pisze je …

Lider Platformy przyznał także, że podczas posiedzenia RBN padło pytanie o plany rządu ws. planów dotyczących majowych wyborów prezydenckich. “Kompleksowego planu nie otrzymaliśmy, natomiast zarówno ze strony pana premiera, jak i pana prezydenta padła jasna deklaracja: nikt na dziś nie rozważa przesunięcia terminu wyborów prezydenckich” – powiedział dziennikarzom Budka. “Trzeba zapewnić jak największe bezpieczeństwo Polakom, natomiast o przesunięciu wyborów prezydenckich nie było mowy” – dodał.

Biedroń: „Dzisiaj ‘wszystkie ręce na pokład’”

„Oczekuję od instytucji państwa, że będą rzetelnie, na bieżąco informowały nas wszystkich o szczegółach. Do tej pory tego brakowało” – powiedział natomiast po posiedzeniu RBN Robert Biedroń. Zastrzegł jednak, że do tego spotkania doszło jednak za późno. W jego ocenie trzeba teraz wznieść się ponad podziałami – „dzisiaj `wszystkie ręce na pokład`”. „Musimy pokazać jedność, że współpracujemy. Najważniejsze jest bezpieczeństwo Polek i Polaków, i to nas wszystkich powinno dzisiaj łączyć” – podkreślił kandydat Lewicy na prezydenta.