Izrael: Szybko przybywa zakażeń koronawirusem. Władze gromadzą szczepionki na ewentualną czwartą dawkę

Izrael podaje trzecią dawkę szczepionki na koronawirusa coraz młodszym mieszkańcom (Photo by Cole Keister on Unsplash)

Izrael podaje trzecią dawkę szczepionki na koronawirusa coraz młodszym mieszkańcom (Photo by Cole Keister on Unsplash)

Izrael mierzy się z piątą już falą pandemii COVID-19. Choć na początku września wydawało się, że zaczyna ona słabnąć, ostatnie dni znów przyniosły duże wzrosty liczby zakażeń. Kraj zaczął więc już gromadzić szczepionki na wypadek, gdyby chciał podawać mieszkańcom ich czwartą dawkę.

 

 

W sobotę (11 września) w Izraelu zanotowano ponad 10 tys. nowych infekcji koronawirusem SARS-CoV-2, dzień później było ich ponad 8 tys. To najwięcej w całym minionym tygodniu, a tymczasem dotąd w weekend raportowano raczej najniższe w siedmiodniowych okresach wskaźniki.

Obecnie więc liczący 9-milionów Izrael stał się – według wyliczeń amerykańskiego Johns Hopkins University w Baltimore – światowym liderem w liczbie nowych wykrytych zakażeń koronawirusem w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

Ponadto odsetek hospitalizacji zaczyna już się zbliżać do 1 proc., co w przypadku zaszczepionych w ponad połowie społeczeństw krajów zamożnych jest wynikiem powyżej średniej.

Dlatego w sierpniu w Izraelu przywrócono część przeciwepidemicznych obostrzeń – zmniejszono maksymalną dopuszczalną liczbę uczestników zgromadzeń czy nakazano noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Zrobiono tak m.in. z powodu przypadających we wrześniu ważnych żydowskich świąt religijnych – Rosz Haszana oraz Jom Kippur.

Koronawirus: W Izraelu najwięcej nowych zakażeń od stycznia. Trzecią dawkę szczepionki przyjmują już 30-latkowe

Przedstawiciele władz przyznają już, że zwycięstwo w wojnie z COVID-19 ogłoszono tam przedwcześnie.

Izrael już nie jest liderem szczepień

Dzięki szybko realizowanego programowi szczepień Izrael niemal wszystkie obostrzenia zniósł w marcu, gdy tymczasem w np. Europie głównie restrykcje zaostrzano. Dynamiczny izraelski program szczepień (napędzany szeroką dostępnością preparatu Pfizer/BioNTech) napotkał jednak opór części izraelskiego społeczeństwa, która postanowiła z darmowych szczepień nie skorzystać.

Obecnie więc w pełni zaszczepionych jest 61,2 proc. mieszkańców Izraela, podczas gdy wiele krajów europejskich dawno ten poziom przekroczyło – np. na Malcie zaszczepionych jest 83 proc. mieszkańców, w Portugalii 79 proc., w Hiszpanii i Danii po 74 proc., a w Belgii 72 proc.

Choć z drugiej strony są i takie kraje członkowskie UE, w których odsetek zaszczepionych jest niższy niż w Izraelu. W Grecji to 55 proc., w Polsce 50 proc., w Słowenii 45 proc., na Łotwie 41 proc., w Rumunii 27 proc., a w Bułgarii tylko 18 proc.

Dane izraelskiego Ministerstwa Zdrowia pokazują, że większość osób przechodzących obecnie COVID-19 w sposób ciężki (ich liczba to obecnie 697 osób) to osoby niezaszczepione.

Izrael: Wraca część obostrzeń, w tym noszenie maseczek, bo znów rośnie liczba zakażeń koronawirusem

Liczba uczestników spotkań prywatnych zostałą ograniczona, a obowiązkowe stało się zakrywanie ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach.

Izrael podaje trzecią dawkę szczepionki i szykuje się na czwartą

Kraj od początku sierpnia prowadzi także program podawania obywatelom trzeciej dawki preparatu Pfizer/BioNTech, który może przyjąć każda osoba powyżej 30. roku życia, w przypadku której minęło co najmniej pięć miesięcy od otrzymania drugiej dawki szczepionki.

Ale główny doradca rządu ds. walki z pandemią COVID-19 prof. Salman Zarka przyznał już tydzień temu w izraelskich mediach, że władze rozważają już podawanie czwartek dawki. „Ten wirus jest z nami i zapewne już z nami pozostanie. Wiele wskazuje na to, że przed dłuższy czas będą powracać kolejne fale zakażeń” – powiedział. I dodał, że pod koniec września trzecią dawkę będą mogły przyjmować nawet osoby powyżej 12. roku życia.

Teraz jednak, dyrektor departamentu ds. zagrożeń epidemiologicznych w izraelskim resorcie zdrowia gen. Nachman Asz wprost przyznał, że władze już gromadzą szczepionki z myślą o czwartej dawce. „Nie wiemy, co się stanie. Mam nadzieję, że nie dojdzie do tego w ciągu sześciu miesięcy i trzecia dawka będzie działać dużej” – powiedział w rozmowie z radiem 103FM.

Izraelskie służby ochrony zdrowia zwiększyły też liczbę wykonywanych dobowo testów na koronawirusa. W ostatnią sobotę zrobiono ich prawie 156 tys. Około 6,6 proc. z nich dało wynik dodatni.