Dyplomacja szczepionkowa Izraela: Preparat na COVID-19 za poparcie dyplomatyczne?

Izrael, Strefa Gazy, Autonomia Palestyńska, pandemia, COVID, Czechy, Moderna, Netanjahu

Jak informuje portal "Times of Israel", rząd premiera Beniamina Netanjahu (na zdj.) ma zamiar przekazać prawie 100 tys. dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi do około 15 krajów w zamian za poparcie dyplomatyczne.  / Foto via flickr (CC BY 2.0) [Hudson Institute]

Czechy otrzymały we wtorek (23 lutego) 5 tys., dawek szczepionki koncernu Moderna od Izraela. Nastąpiło to w dzień po decyzji rządu czeskiego – wzorem Węgier – o otwarciu przedstawicielstwa dyplomatycznego w Jerozolimie. Jak informuje „Times of Israel”, władze Izraela są gotowe na przekazanie 100 tys. dawek preparatu na SARS-CoV-2 za poparcie dyplomatyczne. 

 

 

Jak informuje portal „Times of Israel”, rząd premiera Beniamina Netanjahu ma zamiar przekazać prawie 100 tys. dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi do około 15 krajów w zamian za poparcie dyplomatyczne.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Czechy ze szczepionką od Izraela

Jak na razie wiadomo, że szczepionki z Izraela, które pochodzą z zapasów zakupionych od koncernu Moderna – trafiły do Czech, o czym poinformował we wtorek (23 lutego) rząd premiera Beniamina Netanjahu. 

Ponadto część szczepionek trafi do Autonomii Palestyńskiej, w dzień po tym jak Bank Światowy zaapelował rządu premiera Netanjahu o podzielenie się preparatem na koronawirusa z Palestyną.

Beneficjentami szczepionki koncernu Moderna będą pracownicy palestyńskiej służby zdrowia. Izrael, który zaszczepił znaczną część – około jedna trzecia spośród 9,2 mln Izraelczyków otrzymała dwie dawki szczepionki – swojej populacji, korzysta z preparatów firm Moderna i Pfizer/BioNTech, dysponuje dużymi ilościami dawek dzięki korzystnie skonstruowanym umowom.

„Postanowiono pomóc służbom medycznym Autonomii Palestyńskiej i kilku krajom, które skontaktowały się z Izraelem, przekazując im <symboliczną> liczbę dawek szczepionki”, poinformował rząd Izraela w swoim oficjalnym oświadczeniu.

Wiadomo, że oprócz 2 tys. dawek szczepionki koncernu Moderna dla Autonomii Palestyńskiej, 5 tys. trafi do Czech. Preparat otrzymają także Hunduras i Gwatemala. Honduras zamierza wkrótce przenieść swoją ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy, Gwatemala już to zrobiła w zeszłym roku.

Bliski Wschód: Okup za zakładniczkę w postaci… szczepionek na koronawirusa

W rozmowach między Izraelem a Syrią pośredniczyła Rosja.

Szef MSZ Czech: Stosunki z Palestyną nie ucierpią

Na liście beneficjentów według „Times of Israel” są jeszcze Włochy, Czad oraz inne kraje afrykańskie, które zdecydowały się w ostatnim czasie na odnowienie stosunków dyplomatycznych z Izraelem.

Minister spraw zagranicznych Czech Tomáš Petříček potwierdził, że Republika Czeska otrzymała preparat od Izraela, zwracając jednak uwagę, że utworzenie placówki dyplomatycznej w Jerozolimie nie wpłynęło negatywnie na stosunki polityczne i gospodarcze z władzami palestyńskimi. Ambasada Czech pozostanie w Tel Awiwie.

Ze 164 krajów, które utrzymują stosunki z Izraelem, 89 ma ambasadę, z czego 87 znajduje się w Tel Awiwie. Stany Zjednoczone i Gwatemala są jedynymi, które jak na razie przeniosły swoje placówki dyplomatyczne do Jerozolimy.

W poniedziałek o przekazaniu szczepionek władzom Autonomii Palestyńskiej z szefem dyplomacji Izraela Gabim Ashkenazim rozmawiał sekretarz USA Antony Blinken. „W związku z sukcesem kampanii szczepień, Izrael otrzymał wiele próśb o pomoc z różnych państw świata. Dysponujemy jednak dawkami szczepionek jedynie dla naszych obywateli. Nie produkujemy ich”, napisano w komunikacie biura szefa izraelskiego rządu cytowanym przez „El Pais”.

„Nie jesteśmy w stanie zaoferować pomocy zgodnej z oczekiwaniami, zanim nie przeprowadzimy do końca procesu szczepień naszych obywateli”.

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej: "Uwolnijmy kwestie szczepionki od polityki"

W Krakowie w środę (17 lutego) odbył się szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z okazji 30-lecia formatu. Przywódcy państw V4 dyskutowali m.in. o dostawach szczepionek dla krajów Unii Europejskiej. Premier Węgier Viktor Orban zaproponował „uwolnienie kwestii szczepionki od polityki”.

 

 

Premierzy Polski, …

Krytyka w Izraelu. Ruszyły szczepienia w Strefie Gazy, ale wciąż jest za mało dawek

Inicjatywa rządu Netanjahu spotkała się z krytyką izraelskich polityków. Niedawny koalicjant Likudu – Beni Ganc, który jest ministrem obrony i liderem ugrupowania Niebiesko-Biali, stwierdził we wpisie w mediach społecznościowych, że premier Izraela „nieodpowiedzialnie handluje szczepionkami obywateli Izraela, za które zapłacono z ich podatków”.

„Taki proces wymaga dyskusji i zatwierdzenia. Tylko potrzeba bezpieczeństwa, dyplomatyczna lub pilna potrzeba medyczna mogłaby uzasadnić taki proces; Netanjahu musi przedstawić to opinii publicznej lub przynajmniej uzyskać zatwierdzenie przez odpowiednie gremia”, podkreślił.

Tymczasem we wtorek ruszyły szczepienia w zamieszkiwanej przez 2 mln osób Strefie Gazy. Jak dotąd władzom udało się nabyć 22 tys. dawek rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

Gaza otrzymała pierwszą dostawę szczepionek w zeszłym tygodniu kiedy Izrael zatwierdził transfer 2 tys. dawek przekazanych przez Rosję skonfliktowanemu z Hamasem rządowi Autonomii Palestyńskiej.

Oddzielnie 20 tys. dawek przysłano ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i są one przeznaczone dla pracowników służby zdrowia, osób z chorobami przewlekłymi i powyżej 60 roku życia.

Mohammed Dahlan, w przeszłości ważny działacz partii Fatah, na której czele stoi prezydent Autonomii Mahmud Abbas, a który obecnie przebywa na wygnaniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, nazwał tę dostawę „hojnym darem” z Abu Zabi.

Izrael: Tylko ozdrowieńcy i zaszczepieni na koronawirusa będą mieli wstęp na siłownie czy koncert

Władze Izraela ogłosiły luzowanie trzeciego już antykoronawirusowego lockdownu, ale jednocześnie poinformowały, że z ponownie uruchamianych obiektów sportowych czy wydarzeń kulturalnych będą mogli korzystać jedynie ludzie uodpornieni już na koronawirusa.

 

Trzeci już lockdown w Izraelu trwa od 27 grudnia, ale dzięki wyraźnemu …

Ile szczepionek potrzebuje Strefa Gazy?

Według władz Strefy Gazy, gdzie zarejestrowano ponad 54 tys. zakażeń koronawirusem i ponad 540 zgonów, do zaszczepienia wszystkich obywateli terytorium to potrzebuje 2,6 mln dawek, by zaszczepić wszystkich mieszkańców powyżej 16 roku życia.

Władze Autonomii Palestyńskiej oskarżyły Izrael o uchylanie się od obowiązku zapewnienia dostępności szczepionek na okupowanym palestyńskim terytorium. Ich zdaniem stanowi to rasową dyskryminację.

Izrael jest z tego powodu m.in. przez Amnesty International. Zdaniem ekspertów ONZ Izrael jest odpowiedzialny za zapewnienie równego dostępu do szczepionek dla Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu.

Władze wskazują jednak, że porozumienia z Oslo z 1993 i 1995 r. oddają nadzór nad zdrowiem publicznym Autonomii Palestyńskiej. Z kolei Palestyńczycy odpowiadają, że porozumienia te mówią również, że Izrael powinien współpracować w zwalczaniu epidemii i chorób zakaźnych.

Koronawirus: Po szczepieniach liczba zachorowań na COVID-19 spadła w Izraelu o 94 proc.

Wśród tych, którzy mimo podania preparatu zachorowali – odnotowano ogromy spadek przypadków ciężkiego przebiegu choroby.

Izrael szczepi część pracownik z Autonomii Palestyńskiej

Ponadto, jak pisze „NY Times”, Izrael podejmuje działania w celu zaszczepienia niektórych ze 120 tys. Palestyńczyków, którzy codziennie przyjeżdżają do pracy z Zachodniego Brzegu. Eksperci Ministerstwa Zdrowia uważają, że ich obecność stwarza ryzyko ogniska infekcji.

Organizacja Magen David Adom – MDA, odpowiednik Czerwonego Krzyża, utworzyła ośrodek szczepień na przejściu granicznym Qalandia w okolicach Ramallah i Jerozolimy.

Stowarzyszenie Pracodawców Budowlanych, które zatrudnia 65 tys. Palestyńczyków i 250 tys. Izraelczyków, wezwało władze do zaszczepienia palestyńskich pracowników. „Są z nami od lat. Uważamy, że podjęcie tego kroku jest potrzebne”.