Izrael: Premier Netanjahu zaszczepił się na koronawirusa. Cytował Biblię i Neila Armstronga

Benjamin Netanjahu, szczepionka, koronawirus, Izrael, premier

"Ufam tej szczepionce", powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu (na zdj.) przed przyjęciem preparatu produkcji Pfizer/BioNTech. / Zdjęcie: Twitter, @netanyahu

„To mała szczepionka dla człowieka, ale wielki krok dla zdrowia nas wszystkich. Zaszczepcie się!”, apelował do Izraelczyków premier Benjamin Netanjahu. Sam, aby dać przykład narodowi, przyjął szczepionkę przed kamerami.

 

Izrael rozpoczął w sobotę program szczepień przeciwko COVID-19, po tym, jak w ubiegłym tygodniu do kraju dotarły pierwsze dawki szczepionek Pfizer/BioNTech. Rząd zamówił również dostawy preparatów od firm Moderna i AstraZeneca – łącznie 8 mln dawek od Pfizera i BioNTech i 9 mln od pozostałych producentów. Do końca roku władze spodziewają się otrzymać tyle szczepionek, by zaszczepić jedną piątą populacji, która jest najbardziej narażona na ciężki przebieg choroby wywołanej koronawirusem.

Sondaże, na które powołuje się agencja Reutera, wskazują, że udział w powszechnych szczepieniach zamierza wziąć dwie trzecie mieszkańców Izraela. Mimo to wiele osób pozostaje niechętnych szczepionkom, więc rząd z determinacją dementował w ostatnich tygodniach pojawiające się „fałszywe informacje” na temat skutków ubocznych przyjęcia szczepionki.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Netanjahu szczepi się jako pierwszy – z Biblią i Armstrongiem na ustach

Aby zachęcić obywateli do zaszczepienia się, jako pierwszy dawkę szczepionki przyjął sam premier Benjamin Netanjahu. Zrobił to w doniosłym stylu – cytując Biblię, a także słynne słowa Neila Armstronga wypowiedziane po wylądowaniu na Księżycu w 1969 r. Procedura miała miejsce w Centum Medycznym Sheba w pobliżu Tel Awiwu.

Podciągając rękaw koszulki do wbicia igły, stwierdził, że ma „mocną rękę i wyciągnięte ramię”. Odwołał się w ten sposób do słów z Księgi Powtórzonego Prawa, opisujących potęgę Boga w kontekście wyprowadzenia Izraelitów z niewoli egipskiej.

Po zakończeniu procedury dumnie oświadczył natomiast, że szczepionka na koronawirusa to „mała szczepionka dla człowieka, ale wielki krok dla zdrowia nas wszystkich”. Wezwał Izraelczyków, by poszli w jego ślady i przełamali swój opór przed szczepieniem.

Izrael: Firma zajmująca się cyfrowym wywiadem twierdzi, że złamała zabezpieczenia komunikatora Signal

Signal uchodził dotąd za jeden z najbezpieczniejszych komunikatorów na świecie, a jego zabezpieczenia za niemożliwe do złamania. Ale izraelska spółka, która dostarcza między innymi technologie cyfrowe dla służb policyjnych i wywiadowczych twierdzi, że potrafi już włamać się do tej aplikacji.

 

Opracowana …

Szczepienie jako metoda zdobycia poparcia?

Benjamin Netanjahu był jednym z pierwszych światowych przywódców, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19. Dzień przed nim szczepionkę przyjął ustępujący wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence, a jeszcze wcześniej brytyjska królowa Elżbieta II.

„Ufam tej szczepionce”, powiedział Netanjahu przed zaszczepieniem. Konsorcjum Pfizer/BioNTech na podstawie własnych badań ogłosiło w listopadzie, że jego produkt cechuje ok. 90-procentowa skuteczność.

Krytycy oceniają jednak, że głównym celem udziału w szczepieniu przez premiera było podniesienie własnych notowań, które ucierpiały na skutek nieumiejętnej walki z pandemią koronawirusa – tym bardziej, że koalicyjny izraelski rząd jest mocno osłabiony i grozi mu upadek, jeśli w najbliższy wtorek nie uda mu się przeforsować budżetu. Taki scenariusz oznaczałby konieczność rozpisania w ciągu trzech miesięcy nowych wyborów.

Po otrzymaniu szczepionki Netanjahu pozostawiony został na półgodzinną obserwację w celu wykrycia ewentualnej reakcji alergicznej. Następnie oświadczył dziennikarzom, że jest zdeterminowany, aby wyprowadzić kraj z pandemii.

Razem z premierem przeciwko COVID-19 zaszczepił się minister zdrowia Juli-Jo’el Edelstein. Następni członkowie rządu przyjęli szczepionkę dzień później. Tego samego dnia rozpoczęło się szczepienie służb medycznych i pensjonariuszy domów opieki. Inne grupy ludności zostaną zaszczepione w następnej kolejności.

Iran: Zamach na szefa programu nuklearnego. Teheran oskarża Izrael

Mohsen Fakhrizadeh miał być szefem naukowców odpowiedzialnych za irański program broni jądrowej.

Koronawirus w Izraelu

Według oficjalnych danych w Izraelu potwierdzono dotychczas ok. 375 tys. przypadków SARS-CoV-2 i ponad 3 tys. zgonów z powodu COVID-19. Obecnie dziennie odnotowywanych jest 2-3 tys. nowych zakażeń.

Wiosną rząd Benjamina Netanjahu chwalony był za skuteczną walkę z pierwszą falą zakażeń, a zwłaszcza za niezwłoczne zamknięcie granic i wprowadzenie rygorystycznych ograniczeń. Wpłynęły one na kondycję gospodarczą kraju, ale doprowadziły do spadku liczby zachorowań.

Latem jednak pod adresem władz pojawiła się jednak krytyka, gdy w miarę znoszenia obostrzeń liczba zakażeń ponownie zaczęła się zwiększać, aż do sytuacji krytycznej na początku jesieni. Szczyt drugiej fali pandemii przypadł w Izraelu na wrzesień. Rekordową dobową liczbę zakażeń wykryto 23 września – 11 316 przypadków.

Drugi ogólnokrajowy lockdown przełożył się na zauważalny wzrost bezrobocia. Teraz jednak w związku z kolejną tendencją wzrostową liczby nowych przypadków koronawirusa rząd zaczyna rozważać kolejną blokadę kraju.