Izraelska alternatywa dla hotelowej kwarantanny: „Bransoletki wolności”

Były premier Izraela Benjamin Netanjahu, źródło: en.kremlin.ru (CC BY 2.0)

Były premier Izraela Benjamin Netanjahu, źródło: en.kremlin.ru (CC BY 2.0)

Wczoraj (1 marca) w Izraelu ruszył pilotażowy program nowej wersji izolacji, która ma być alternatywą dla dwutygodniowej hotelowej kwarantanny. Osoby wracające z zagranicy będą mogły założyć na nadgarstek lub kostkę bransoletkę i spędzić czas kwarantanny w domu.

 

 

W pilotażowym programie izraelskiego ministerstwa zdrowia weźmie udział ok. 100 osób, podróżujących do Izraela z zagranicy. Bransoletki będą monitorować, czy osoby te stosują się do zaleceń.

Ministerstwo zdrowia uważa, że jest to koncepcja, która rozszerzy możliwości osób wracających do kraju i jednocześnie odwróci trend ograniczania wolności osobistych.

Urządzenie przygotowała firma SuperCom, a jej prezes Ordan Trabelsi zapewnił w rozmowie z „The Jerusalem Post”, że jedyną informacją przez nie pozyskiwaną będzie fakt przebywania na terenie własnego domu. Nawet jeśli osoba złamie kwarantannę i z domu wyjdzie, bransoletka nie będzie przesyłać danych na temat położenia tej osoby, ponieważ nie jest wyposażona w GPS.

Każdy zestaw oprócz bransoletki składa się ze smartfona funkcjonującego jako GPS – by określić adres kwarantanny – oraz dodatkowego urządzenia – jak powiedział Trabelsi „naklejki” – którą osoba musi „przymocować do ściany”. Jeżeli urządzenie w pewnym momencie nie wykryje obecności osoby z obowiązkiem izolacji noszącej bransoletkę, zostanie o tym poinformowane ministerstwo zdrowia.

Trabelsi zaznaczył, że „nikt nie zostanie do tego zmuszony, ale dla zainteresowanych będzie to alternatywa: większa elastyczność”. „Nazywamy to bransoletką wolności, ponieważ nikogo nie zamykamy, a dajemy możliwość powrotu do domu” – dodał Izraelczyk.

Jednym z pierwszych państw, które wprowadziło bransoletki w trakcie pandemii COVID-19 była Korea Południowa. Jednak w tym kraju była to forma kary dla tych, którzy łamali ograniczenia wynikające z kwarantanny.

Podobne do izraelskiego rozwiązanie opracowano w 2020 r. w Hongkongu, gdzie na lotnisku zakładano przybywającym osobom opaski z kodem QR, który przez 14 dni kwarantanny odczytywany był przez smartfon użytkownika, by potwierdzić jego lokalizację.

Izrael pozostaje światowym liderem szczepień. Premier Benjamin Netanjahu ogłosił, że jeszcze w tym tygodniu przyjmie kanclerza Austrii Sebastiana Kurza oraz premier Danii Mette Frederiksen.

Przywódcy europejskich państw mają zapoznać się na miejscu z izraelskim programem szczepień oraz dyskutować na temat „międzynarodowej współpracy” w zakresie produkcji preparatów przeciwko COVID-19, ponieważ – jak stwierdził Kurz – „nie możemy dłużej polegać wyłącznie na Unii Europejskiej”.