Irlandia wprowadzi certyfikaty szczepień. Jakie udogodnienia czekają obywateli?

Irlandia, Unia Europejska, certyfikat szczepien, COVID-19, pandemia, koronawirus

O planach wprowadzenia certyfikatów szczepień - zwanych niekiedy paszportami szczepionkowymi - wicepremier Leo Varadkar (na zdj.) mówił w ubiegłym tygodniu w Dáil, izbie niżej parlamentu. / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0) [International Transport Forum]

Wicepremier Irlandii Leo Varadkar, jak informuje „The Irish Post”, zapowiedział wprowadzenie certyfikatów szczepień dla obywateli. Dzięki nim Irlandczykom będzie łatwiej o przedsięwzięcie podróży zagranicznej.

 

O planach wprowadzenia certyfikatów szczepień – zwanych niekiedy paszportami szczepionkowymi – wicepremier Leo Varadkar mówił w ubiegłym tygodniu w Dáil, izbie niżej parlamentu.

Jak pisze „The Irish Post”, wprowadzenie certyfikatów już wcześniej zapowiedział premier Irlandii Micheál Martin. Według wicepremiera Varadkara certyfikaty znacznie zwiększą szanse na zagraniczne podróże w 2021 r.

Irlandczycy mają otrzymać specjalny dokument z kodem QR, który będzie jednocześnie zaświadczał przyjęcie szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Takie osoby będą mogły – jak informuje „The Irish Post” swobodnie podróżować bez ograniczeń i konieczności poddawania się kwarantannie.

Zwolennikiem i głównym jak na razie orędownikiem wprowadzenia certyfikatów szczepień w krajach UE jest premier Grecji Kyriakos Mitsotakis. Polityk powiedział w ubiegłotygodniowej rozmowie z agencją Bloomberg, że „wiele państw członkowskich interesuje się grecką propozycją wprowadzenia cyfrowych certyfikatów szczepień, które pozwoliłyby zaszczepionym osobom podróżować “bez potrzeby okazywania negatywnego testu przeciwko COVID-19 czy przechodzenia kwarantanny”.

Jak informowaliśmy w ub. tygodniu Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) przedstawiło odmienną opinię. W poniedziałek (15 lutego) wydało oświadczenie, w którym wyrażono poparcie dla certyfikatów szczepień, ale wydawanych “w celach medycznych”.