Rozmowy w Wiedniu w sprawie umowy nuklearnej jeszcze potrwają. „Najważniejsze wciąż przed nami”

Iran, JCPoA, rozmowy, Wiedeń

Delegacja Iranu podczas rozmów w Wiedniu / Zdjęcie: Twitter [Permanent Mission of I.R.Iran to UN-Vienna]

Strony toczących się rozmów w sprawie ocalenia umowy nuklearnej JCPoA powrócą w przyszłym tygodniu do Wiednia na kolejną rundę negocjacji. Wcześniej mówiło się, że do porozumienia może dojść nawet w tym tygodniu.

 

Przedstawiciel UE w rozmowach w Wiedniu Enrique Mora wierzy, że nadchodząca, szósta już runda negocjacji okaże się ostatnią. „Jestem przekonany, że podczas tej rundy uda się dojść do porozumienia”, powiedział dziennikarzom.

Inni dyplomaci podchodzą do sprawy bardziej zachowawczo. „Osiągnęliśmy dalszy postęp i porozumieliśmy się w wielu kluczowych aspektach przyszłej umowy, ale najważniejsze kwestie wciąż są przed nami”, stwierdzili przedstawiciele tzw. E3, czyli europejskich sygnatariuszy JCPoA: Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Jak podkreślili, w tych rozmowach kierują się zasadą, że „nic nie zostało ustalone, dopóki wszystko nie zostało ustalone”.

MAEA: Iran nie wyjaśnił śladów uranu w kilku miejscach. Co z rozmowami w Wiedniu?

Według szacunków MAEA Iran posiada obecnie 3241 kg wzbogaconego uranu.

„Czas nie działa na niczyją korzyść”

Dyplomacji z Berlina, Paryża i Londynu podkreślili, że zdają sobie sprawę z presji czasowej, wynikającej m.in. ze zbliżających się wyborów w Iranie. „Rozumiemy, że czas nie działa tutaj na niczyją korzyść. Nadchodzi moment, w którym trzeba będzie podjąć decyzję. Zbierzemy się ponownie w przyszłym tygodniu”, zapowiedzieli w oświadczeniu.

Porozumienie nuklearne JCPoA (Joint Comprehensive Plan of Action) zostało podpisane 14 lipca 2015 r. w Wiedniu między Iranem, stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ (Rosją, Chinami, USA, Wielką Brytanią i Francją) i Niemcami pod auspicjami Unii Europejskiej.

Umowa przewidywała znaczące ograniczenie irańskiego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj przez innych sygnatariuszy. W maju 2018 r. o wyprowadzeniu Stanów Zjednoczonych zdecydował ówczesny prezydent Donald Trump.

Iran: Siedmiu kandydatów ze zgodą na start w wyborach prezydenckich

To głównie zwolennicy twardej linii politycznej.

Stronom uda się dojść do zgody przed irańskimi wyborami?

Według dwóch dyplomatów, na których powołuje się agencja Reutera, szósta runda rozpoczętych w kwietniu rozmów prawdopodobnie zacznie się w przyszły czwartek (10 czerwca), choć nie jest to jeszcze pewna data.

Jak zauważa agencja, wznowienie negocjacji tego dnia oznaczałoby, że stronom na osiągnięcie porozumienia zostało tylko osiem dni do zaplanowanych na 18 czerwca wyborów prezydenckich w Iranie, które mogą poważnie skomplikować plany ożywienia umowy nuklearnej, a to ze względu na duże prawdopodobieństwo wygranej któregoś ze zwolenników twardej polityki.

Przedstawiciel Iranu w rozmowach Abbas Araqchi stwierdził na antenie państwowej telewizji, że w rozmowach w Wiedniu wciąż pozostały kwestie sporne, ale negocjacje „doszły już do takiego etapu, w którym nikt już nie uważa, że przeszkody są nie do pokonania”. Zastrzegł jednak przy tym, że „diabeł tkwi w szczegółach i pozostałe strony muszą uszanować twardą pozycję negocjacyjną Iranu”.

Rzecznik irańskiego rządu zaprzeczył z kolei we wtorek (1 czerwca), że rozmowy nad utrzymaniem w mocy umowy JCPoA utknęły w martwym punkcie.

Rozmowy w Wiedniu: Wkrótce porozumienie w sprawie umowy nuklearnej z Iranem?

Zdaniem Niemiec porozumienie powinno nastąpić w ciągu dwóch tygodni. Rosja wskazuje, że konsensus jest „w zasięgu ręki”.

W przyszłym tygodniu zbierze się Rada Gubernatorów MAEA

W przyszłym tygodniu dojdzie do kolejnego spotkania złożonej z 35 państw Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, na której omówiony zostanie najnowszy raport MAEA w sprawie działalności nuklearnej Iranu. Dotyczy on braku wyjaśnień Iranu w sprawie znalezionych w kilku niezgłoszonych miejscach śladów uranu.

„Po kilku miesiącach Iran nie przedstawił niezbędnych wyjaśnień dotyczących obecności cząstek materiału jądrowego w żadnej z trzech lokalizacji, w których agencja przeprowadziła uzupełniające inspekcje”, wskazuje dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi w raporcie, do którego dotarła agencja Reutera.