Joe Biden: Republikanie dążą do wyborczego przewrotu / USA w skrócie

USA, Wielka Brytania, Australia, Chiny, indo-pacyfik,Biden, Johnson, Pekin, Tajwan

Prezydent USA Joe Biden, (Official White House Photo by Adam Schultz) [The White House]

Zmiany prawa wyborczego, dokonywane w stanach rządzonych przez Republikanów, mają na celu sprawienie, by głos wyborców nie miał znaczenia, stwierdził Joe Biden.

 

 • Zmiany prawa wyborczego, dokonywane w stanach rządzonych przez Republikanów, mają na celu sprawienie, by głos wyborców nie miał znaczenia, powiedział w poniedziałek (17 stycznia) prezydent Joe Biden, wzywając do przyjęcia federalnej reformy prawa wyborczego w dzień pamięci Martina Luthera Kinga. „Atak na demokrację jest prawdziwy, od insurekcji 6 stycznia, po nawałnicę praw antywyborczych przyjmowanych przez Republikanów w pewnej liczbie stanów (…) Tu nie chodzi już o to, kto nie może głosować. Tu chodzi o to, czy twój głos w ogóle się liczy. Chodzi o dwie podstępne rzeczy, ograniczanie głosowania i przewrót wyborczy”, stwierdził Biden w przesłaniu wideo. Prezydent ponowił w ten sposób apel o uchwalenie dwóch projektów ustaw dotyczących prawa wyborczego. Zakładają one całą serię znaczących reform, w tym przywrócenie obowiązujących do niedawna wymogów chroniących przed dyskryminacją w stanach mających historię dyskryminacji rasowej, a także zapewnienie w całym kraju możliwości głosowania korespondencyjnego, zreformowanie prawa regulującego finansowanie kampanii i ustanowienie dnia wyborów wolnym od pracy. (MK)
 • Prezydent USA Joe Biden udał się w niedzielę (16 stycznia) do Filadelfii, by uczcić spuściznę lidera walki o prawa obywatelskie Martina Luthera Kinga, a także naciskać na wprowadzenie ustaw dotyczących praw wyborczych oraz wspólne działania w celu zwalczania rosnącego ekstremizmu. Z okazji Dnia Martina Luthera Kinga, które przypada na trzeci poniedziałek stycznia, Biden i pierwsza dama Jill Biden pracowali również jako wolontariusze w Philabundance, organizacji zajmującej się pomocą głodującym w Filadelfii. (EZ)
 • „To był akt terroru” – stwierdził prezydent Joe Biden odnosząc się do ataku na synagogę w Colleyville w Teksasie, gdzie doszło do wzięcia zakładników. Napastnik domagał się zwolnienia osadzonej w więzieniu dla kobiet w Fort Worth terrorystki Aafii Siddiqui. Zakładników udało się uwolnić bez szwanku dla nich dzięki szturmowi oddziału FBI. Napastnik został zabity. (AW)
 • Nowy wysłannik USA ds. Afryki, David Satterfield, odwiedzi Sudan oraz Etiopię w związku z trwającym kryzysem w obu państwach. Zaniepokojenie panującą tam sytuacją również wyraziło ONZ. Podczas wizyty w Sudanie przedstawiciel USA spotka się z działaczami prodemokratycznymi, którzy walczą o przywrócenie rządu po zamachu stanu. W przypadku Etopii Satterfield spotka się z premierem Abiy Ahmedem, aby omówić kwestię pogłębiającej się wojny domowej. (KK)
 • Gubernator Teksasu Greg Abbott poinformował w sobotę (15 stycznia) wieczorem, że czwórka zakładników przetrzymywanych przez porywacza w synagodze Congregation Beth Israel, w Colleyville, w Teksasie, zostali uratowani. Porywacz został zastrzelony. Akcja ratunkowa trwała 10 godzin. Zakładnicy zostali uwięzieni w sobotę podczas porannego nabożeństwa (późnym wieczorem czasu polskiego). Wśród przetrzymywanych był rabin. Na razie jednak nie podano informacji kim był porywacz. (MK)
 • Były doradca ds. edukacji w administracji byłego prezydenta Baracka Obamy, Seth Andrew przyznał się do zarzutów, które stawiają przed nim prokuratorzy. Andrew został oskarżony o oszustwa majątkowe, pranie pieniędzy i kradzież pieniędzy z funduszów szkół. Oskarżony również został o składanie fałszywych zeznań w banku. Grozi mu do 20 lat więzienia. Prokuratorzy twierdzili, że w 2019 roku, Andrew splądrował konta szkół, w których głównie naukę pobierały dzieci z czarnoskórych rodzin. Pomogło mu to, aby razem z żoną wykazać swoje dochody, zyskać zdolność kredytową w banku i kupić mieszkanie warte 2,37 miliona dolarów. Żona nie została oskarżona o wykluczenia. (SK)
 • Sąd Najwyższy zgodził się w piątek (14 stycznia) na rozpatrzenie apelacji Joe Kennedy’ego, który był asystentem trenera w drużynie futbolowej Bremerton High School i głównym trenerem drużyny juniorów w Waszyngtonie. Kennedy uważa, że jego prawa zostały naruszone, kiedy okręg szkolny zabronił mu modlić się na zakończenie meczów futbolowych w otoczeniu uczniów i członków społeczności. Władze okręgu szkolnego twierdzą, że nie zakazywały mu cichej, prywatnej modlitwy – praktyki, która rozpoczęła się w 2008 roku, kiedy został zatrudniony – problem stanowiło jedynie rozpoczęcie zbiorowej modlitwy, kiedy gracze byli na boisku, a tłum wciąż był na trybunach. (EZ)
 • Dwóch senatorów – Jon Ossoff z Partii Demokratycznej oraz Josh Hawley z Partii Republikańskiej – przedstawiło podobne projekty ustaw, które zakazałyby kongresmenom i ich rodzinom kupowania i sprzedawania akcji w trakcie kadencji. Pojawienie się projektów jest skutkiem wyników dochodzenia Business Insider, według którego 52 członków Kongresu naruszyło federalny STOCK Act, który ma na celu powstrzymanie transakcji papierami wartościowymi notowanymi na rynku giełdowym przez urzędników państwowych mających dostęp do informacji niejawnych i wykorzystywania tych informacji dla prywatnego zysku. Choć cel obu projektów jest taki sam, istnieją pewne kluczowe różnice między dwiema propozycjami: pierwsza z nich, gdyby weszła w życie, wymagałby od ustawodawców, ich małżonków i dzieci pozostających na ich utrzymaniu, aby umieścili swoje portfele akcji w ślepych funduszach powierniczych, natomiast druga obejmowałaby swoją mocą tylko samych kongresmenów. (EZ)
 • Sąd Najwyższy USA stwierdził, że administracja prezydenta Joe Bidena nie ma uprawnień, by wymagać od firm zatrudniających ponad 100 pracowników ich obowiązkowego szczepienia i testowania. Obowiązek szczepień lub cotygodniowych testów dla niezaszczepionych nałożyła na duże amerykańskie firmy rządowa agencja bezpieczeństwa i higieny pracy (OSHA). Sąd Najwyższy (stosunkiem głosów 6-3) uznał, że agencja przekroczyła swoje uprawnienia, a tym samym obowiązek szczepień i testów dla pracowników powinien zostać wstrzymany. W tym samym postanowieniu SN utrzymał w mocy obowiązek szczepień dla pracowników amerykańskiej służby zdrowia. (MK)
 • Były prezydent Donald Trump, uważa, że politycy, którzy nie chcą powiedzieć czy się zaszczepili czy nie są „beznadziejni”. Trump, który w zeszłym miesiącu został wygwizdany przez swoich zwolenników po ujawnieniu, że przyjął szczepienie przypominające, coraz głośniej wzywa tych, którzy kwestionują skuteczność i bezpieczeństwo szczepień na COVID-19, aby przyjęli szczepionki przeciw koronawirusowi. To zmiana postawy Trumpa, który rok temu negował istnienie pandemii i potrzebę szczepień. (SK)
 • W środę 12 stycznia administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła nałożenie nowych sankcji po przeprowadzeniu przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną testu pocisku hipersonicznego, szóstego testu rakietowego od września ubiegłego roku. Sankcje zostały wymierzone przeciwko sześciu obywatelom KRLD, obywatelowi Rosji oraz rosyjskiej firmie Parsek LLC, która według amerykańskich władz odpowiedzialna była za transport materiałów użytych przy produkcji rakiet z Rosji oraz Chin.  Zamrożone zostaną związane z USA aktywa należące do tych osób i firmy, a wszelkie kontakty z nimi zostaną zakazane. Według Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych podjęte przez administrację kroki mają utrudnić rozwój programu nuklearnego KRLD i dalszą produkcję broni jądrowej. (JK)
 • Republikanie wsparli senatora Mike’a Roundsa po ataku ze strony byłego prezydenta Donalda Trumpa, którego przyczyną było uznanie, że to Joe Biden wygrał wybory w 2020 roku. Komentarz Roundsa wywołał ostrą krytykę ze strony Trumpa, który nazwał Roundsa „palantem” i przyrzekł „nigdy” nie poprzeć Roundsa w ponownych wyborach. „Myślę, że senator Rounds powiedział prawdę o tym, co się stało w wyborach w 2020 roku” – powiedział we wtorek w CNN lider mniejszości Senatu Mitch McConnell – „I ja się z nim zgadzam”. Pokazuje to, że wielu republikanów, a zwłaszcza członków Senatu obecnie nie skupia się już na wyniku wyborów z 2020 roku, a zamiast tego na polityce Bidena i kolejnych nadchodzących wyborach do Kongresu. (EZ)
 • Administracja prezydenta Joe Bidena tworzy nową jednostkę w Departamencie Sprawiedliwości do zwalczania terroryzmu wewnętrznego. Głównym powodem jest zeszłoroczny atak na Kapitol ze strony zwolenników byłego prezydenta Donalda Trumpa. Zastępca prokuratora generalnego Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego, Matthew Olsen, powiedział, że ekstremiści, motywowani ideologią stanowią rosnące niebezpieczeństwo dla bezpieczeństwa kraju. (KR)

Wraca problem "syndromu hawańskiego", który dotyka dyplomatów z USA

Do tej pory tajemnicze problemy neurologiczne u dyplomatów pojawiały się głównie w Ameryce Południowej i Azji, ale teraz coraz częściej także w Europie.

USA: Zabrakło kilku głosów. Senat odrzucił pakiet sankcji na Nord Stream 2

Za projektem głosowała większość senatorów. Nie zdobył on jednak wymaganej liczby 60 głosów.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.